Demir: ‘Kimse kooperatife “Darbe” yapmaya kalkmasın’

Demir: ‘Kimse kooperatife “Darbe” yapmaya kalkmasın’
Sultanbeyli Sancaktepe Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri ilçe gündeminde kalmaya devam ediyor. Gün geçtikçe taraflarını netleştiren esnaf, mevut başkan Şenol Ata’ya desteklerini açıklamaya devam ediyor. Ata’ya desteğini açıklayan isimlerden...

Sultanbeyli Sancaktepe Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri ilçe gündeminde kalmaya devam ediyor. Gün geçtikçe taraflarını netleştiren esnaf, mevut başkan Şenol Ata’ya desteklerini açıklamaya devam ediyor. Ata’ya desteğini açıklayan isimlerden biride Sultanbeyli’nin tanınmış esnaflarından Aslan Demir oldu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Recep Karakoç’a konuşan Demir: “ Kimse darbe yapar gibi kongre istemesin. Mevcut Başkan görevinde başarılı ve bizler başarının olduğu yerde olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

YÖRE HABER: Dört yılda bir seçimli kongre yapan ve her yıl mali kongresini yapan Sultanbeyli Sancaktepe Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçimleri bu yıl belli gruplar tarafından farklı bir mecraya sürüklenmeye çalışılıyor. Kooperatifin mali kongresi ile görüşünüz nedir? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

ASLAN DEMİR: Öncelikle şunu belirteyim ki, bugün üzerinde yaygara koparılmaya çalışılan kooperatifin başarı grafiği çok güzel yerlerde. Sözü edilen kooperatif için birileri olumsuz bir şekilde ses yükseltmeye başlayınca kooperatifin denetleme kurulunda olan bir arkadaşı aradım ve mali durumu ile ilgili detaylar istedim. Sağ olsun arkadaşımız resmi verilerle kooperatifin başarısını bizlerle paylaştı. Yanlış hatırlamıyorsam Kooperatif başarı sırasında İstanbul’da ilk sıralarda yer alıyor. Her şey bu kadar açık ve şeffaf ortada dururken birilerinin kalkıp karalama kampanyası yapması inanın üzücü bir durum. Bizler mevcut Başkan Şenol Ata ve yönetimini bilen arkadaşlarız. Kooperatifin başarısı ortada dururken kalkıp yeni maceralara sürüklenmenin âlemi yok. Görevini hakkıyla yapan insanlara destek olmak lazım diye düşünüyorum.

 

YÖRE HABER: Kooperatif yönetimine talip olan gruplarla ilgili gözleminiz nedir? Ne düşünüyorsunuz?

 

ASLAN DEMİR:Öncelikle şunu belirteyim ki, burası demokratik bir ülke. İsteyen istediği yere aday olur. Ama her şeyin bir yolu yordamı var.  Bir yere talip olmak için önce talip olduğun yeri tanımak lazım. Talip olduğun yerde bir huzursuzluk ve bir değişim ihtiyacı varsa orayı düzeltmek adına ortaya çıkarsın. Ama orada böyle bir durum yoksa ortaya çıkmak akıl mantık işi değil. Bugün sözünü ettiğimiz kooperatife baktığımızda başarı grafiği çok yükseklerde. Esnaf mevcut başkan ve yönetimden memnun. Sen ne diye ortaya çıkıyorsun, başarı getireceğim diye? Kooperatif zaten başarılı. İşte bu söylem ve davranışlar bir birini tutmuyor. Birde atılan adımların zamanlı olması lazım. Şimdi ortaya çıkan arkadaşlar, çok zamansız bir şekilde ve birazda hukuki olmayan adımlarla kongre istiyorlar. Bu davranışların şık olmadığını görüyor ve gözlemliyoruz

YÖRE HABER:Konuşmalarınızda ağırlıklı olarak kooperatife “darbe” yapılmak istendiğini vurguluyorsunuz bunu biraz açarmısınız?

 

ASLAN DEMİR: Beni tanıyanlar bilir doğru olduğuna inandığım şeylerde lafı eveleyip gevelemeden söylerim. Şenol Ata ve yönetimi aynen 28 Şubat darbesi gibi darbe yapılarak indirilmek istenmiştir. Esnafın oyunu alarak demokratik yollarla seçilmiş bir yönetim, çeşitli oyunlarla indirilmeye çalışılmıştır. Sağlam irade bunun karşısında durmuştur ve durmaya devam edecektir. Kimse demokratik kuralların dışına çıkmamalı. Kongre tarihi geldiğinde kongre yapılır. Başarısız bir durum varsa esnaf gereken tepkiyi ortaya koyar. Ama birileri çıkıp darbe yapmaya kalkmasın.

 

YÖRE HABER: Hiç kimsenin kabullenemediği ve Sultanbeyli’nin imajını zedeleyen bir saldırıyı olayı gerçekleşti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ASLAN DEMİR: Hakikaten aklıma geldikçe kabullenemiyorum ve bu olay gerçekten çok üzücü. Uzun zamandan beriburada esnaflık yapan, tanıdığımız bildiğimiz biri tarafından sinsice yapılan saldırıyı kabul etmek akla ve ahlaka aykırıdır. Saldırı olayı çok üzücü bir hadise olduğu gibi aynı zamanda utanç vericidir. Ben şahsen bu saldırı olayından dolayı utanır hale geldim. İnsanlık adına da utanıyorum. Müslümana yakışmayan bir durum. Dedikodulara itibar edilerek gereksiz hareket ediliyor.Şenol Ata’ya yapılan saldırı vicdanları sızlattı. Arkadan gelip habersiz bir şekilde sprey sıkarak etkisiz hale getirip başına demir çubukla vurmak ahlaken doğru bir davranış değildir. Ben şahsen bu olayı tasvip etmediğimi belirterek lanetlediğimi ifade etmek istiyorum.

YÖRE HABER: Ortaya çıkan grubun siyasi destekli olduğu söyleniliyor. Sizce doğru mu?

ASLAN DEMİR:Bildiğim kadarıyla Sultanbeyli’de siyaset asla böyle işlere karışmazkarışmamalıdır da. Kredi kooperatifi esnafı ilgilendiren bir kurum, siyasetle bir bağlantısı yok. Bu söylemler ortaya çıkan grubun destek kazanmak için ortaya attığı bir algı parçası diye düşünüyorum. Birileri çıkıp siyasiler arkamızda gibi söylemlerde bulunabilirler. Ancak bu ifadeler doğru olmadığı gibi itibarda edilmemesi gerekir. Yani ben buradaki siyasileri tanıyorum. Asla böyle bir işe taraf olmaz ve karışmazlar. Esnaflara kredi kolaylığı sağlamak adına kurulan kredi kefalet kooperatifinin böylesine çirkin hadiselerle anılması hepimizi üzdüğü gibi meşgul ediyor. Özellikle uzun yıllar birlikte hareket etmiş babadan dost aileleri karşı karşıya getirmek isteyen ve araya nifak sokmaya çalışanlardan uzak durulması gerektiğine inanıyorum. Bazen küçük hadiselerden dolayı insanlar birbirlerine kırılabilirler. Ama kırgınlıkları kin ve nefrete dönüştürmemek gerekir. Bu nedenle insanların bir araya gelip uzlaşması ve sulhu hakim kılması gerekir. Ben her iki tarafla da görüşüyorum. Ateşe benzin döküp harlatmak yerine su döküp söndürmek için çaba harcamamız gerekir. Son yaşanılan üzücü olayının bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Sorumluluk sahibi kişiler üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Örneğin kamuoyunu aydınlatmak adına çıkıp siz basın mensupları aracılığıyla sağduyulu demeçler vermelidirler.

YÖRE HABER: Şenol Ata görevine devam etmeli mi?

ASLAN DEMİR:Mali kongrenin yapılacağı zamanda seçimli kongre talebi ile gelip baskı kurmak ve çeşitli senaryolarla Şenol Ata’yı devirmek yanlıştır. Her şeyde olduğu gibi bununda bir zamanı var. Seçimli kongreye daha iki yıl var. Madem kooperatifin yönetimine talipsiniz o halde seçim döneminde gelir aday olursunuz. Gerisi esnafın takdirine kalmış bir şeydir. Ama oyunlarla hilelerle bu işler olmaz. Ben şahsen bu günkü durumda Şenol Ata’nın devam etmesinden yanayım doğrusu da budur.

YÖRE HABER: Sizin tabirinizle kooperatife “darbe” yapmak isteyen grubun içerisinde kooperatifin denetleme kurulunda olan bir kişinin çocukları var? Bu tezat değil mi?

ASLAN DEMİR:Öncelikle bahsedilen konuların çoğunu bende duyuyorum ama kesinlikle itibar etmiyorum. Sözü edilen arkadaşı tanıyorum ve benimde yönetiminde birlikte olduğum bir dostumuz. Kendisiyle de bunu konuştum. Sokakta böyle bir algının olduğunu söyledim. Bu tür konuşmaların ne kendisine ne esnafa ne de temsil ettiği kuruma bir fayda getirmeyeceğini ifade ettim. O da bana öyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Kendisi Şenol Ata’yı sevdiğini ve desteklediğini buyurdu. Doğrusunun da bu olduğuna inanıyorum dedi.

 

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI