Bülbül: ‘Şerefesiz minare bizim kültürümüzü temsil etmiyor’

Bülbül: ‘Şerefesiz minare bizim kültürümüzü temsil etmiyor’
Yenilenmek üzere yıkılan ve inşaat çalışmaları devam eden Sultanbeyli Merkez Camisine inşa edilen şerefesiz minare kamuoyundan tepki toplamaya devam ediyor.  Kamuoyunda meydana gelen rahatsızlığa tercüman olan Saadet Partisi Sultanbeyli...

Yenilenmek üzere yıkılan ve inşaat çalışmaları devam eden Sultanbeyli Merkez Camisine inşa edilen şerefesiz minare kamuoyundan tepki toplamaya devam ediyor.  Kamuoyunda meydana gelen rahatsızlığa tercüman olan Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı, kalabalık bir grupla merkez cami önünde “şerefesiz cami istemiyoruz”diyerek  basın açıklaması yaptı.

ŞEREFE YA UNUTULMUŞ YADA UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Sultanbeyli Merkez camisine yapılan şerefesiz minareye tepkiler yükselmeye devam ediyor. Birçok sivil toplum kuruluşu ve din adamlarının itiraz ettiği, şerefesiz minareye Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı duyarsız kalmadı. Şerefesiz yapılan ve minareden ziyade kurşun kalemi andıran yapıya itiraz eden Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı, Pazar günü merkez camii önünde kalabalık grubun katılımıyla basın açıklaması yaptı.  Konuyla ilgili sert bir açıklama yapan Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Başkanı Fetullah Bülbül: ‘bizim kültürümüze ve medeniyetimize uymayan bir mimari ile minare yapılmış. Minare dediğinde akla gelen şerefeler birileri tarafından ya unutulmuş ya da unutturulmak istenmiş. Bizde yetkililere hatırlatma yapmak üzere buraya toplanmış bulunuyoruz’ dedi.

 

KÜLTÜRÜMÜZE VE MİRASIMIZA UYGUN OLMAYAN BİR TASARIM

Konuşmasını şu sözlerle sürdüren İlçe Başkanı Bülbül: “ İslam dininin ve Müslümanların en önemli sembollerinden biri camilerimizidir. Yıllarca İslam adaleti ile dünyaya hükmeden ecdadımız, vatan topraklarına kattığı yeni yerlere İslami sembolleyen camiiler yaptırmıştır. Ecdadımız yapılan camilere gerekenden fazla özen ve önem vererek bizlere tarihi eserler bırakmıştır. Tarihte yapılan camilerimiz tarihi, kültürü, medeniyeti bünyesine toplamış ve bugünlere yaşayarak gelmiştir.  Bugünden sonrada bizlerin eliyle de bu sembollerimiz tarihi dokusu ve kültürüyle yaşayamaya devam ettirilecektir” ifadelerini kullandı.  Sözlerini şu sözlerle devam ettiren Bülbül: “ bugün buraya toplamamıza neden olan konuya gelecek olursak; şuanda inşaatı devam etmekte olan Sultanbeyli Merkez Camiimizin tarihe, kültüre ve medeniyete göre inşa edilmediğine olan inancımızdandır. Ecdadımızın yapmış olduğu camilere göz attığımızda yapılan bütün camilerde şerefeleregereken önem ve özen gösterilmiştir. Sultanbeyli daha köy iken buranın önde gelen büyükleri, kıt imkânlara rağmen hepimizin hatırladığı ve yenilenmek adına yıkılan eski merkez camimizi tarihe uygun ve şerefiyelibir camii yapılmışlardı”

 

YETKİLİLER BU HATADAN DÖNMELİDİR

Açıklamasının son kısmında yetkilileri uyaran İlçe Başkanı Bülbül: “Bugün tüm teknolojik imkânlara rağmen yapılan merkez camiimizde yapılan minare bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Adeta ucu açılmış “Kurşun Kalem’i” andıran bu minare bizim kültürümüzü temsil etmemektedir. Bizim kültürümüzde minareler şerefeyle vardır.  Şimdi görüyoruz ki;  yeni minarede şerefe mevcut değil. Yapılan bu yeni minarenin hangi kültüre ve mirasa bakarak yapıldığını inanın bizlerde merak ediyoruz.  Bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüğümüz için Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı olarak burada bu basın açıklamasını yapıyor ve yetkililerin yapılan bu hatadan dönmesini bekliyoruz’ dedi.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI