Sultanbeyli Belediyesi borç batağına mı sürükleniyor?

Sultanbeyli Belediyesi borç batağına mı sürükleniyor?
Günlük yayın yapan Gerçek Vizyon Gazetesi, Çarşamba günü önemli bir haberlerle okurlarının karşısına çıktı. Gazete, Sultanbeyli Belediyesi’nin 70 ila 80 Trilyon civarında borcu olduğunu iddia etti.     Belediyenin...

Günlük yayın yapan Gerçek Vizyon Gazetesi, Çarşamba günü önemli bir haberlerle okurlarının karşısına çıktı. Gazete, Sultanbeyli Belediyesi’nin 70 ila 80 Trilyon civarında borcu olduğunu iddia etti.

 

 

Belediyenin bütçesi kadar “borcu var” iddiası

 

Yıllardır Mülkiyet problemi dahil bir çok sorunu çözülemeyen ve problemleri devam eden Sultanbeyli’de, Halkın Ak Parti iktidarı tarafından sorunlarına çözüm üretmesi beklenirken, şimdi de belediyenin aşırı miktarda borç içinde olduğu iddiaları ortaya çıktı. Belediye’ye yakın çevrelerde ve alacaklı kişilerde, Sultanbeyli Belediyesinin borçlarının aşırı derecede arttığı ve borç yönetiminin sürdürülmesinde Belediye yönetiminin zorlanmaya başladığı iddiaları kamuoyunda dillendirilmeye başlandı. Belediye’nin toplam borcunun neredeyse yıllık bütçesine denk bir rakam olan 70 ila 80 Trilyon lira civarında olduğu iddia ediliyor.

 

 

Belediyenin toplam borcu ne kadar?

Kültür faaliyetleri ve tanıtım konuları başta olmak üzere bir çok alanda ciddi harcamalar yapan Sultanbeyli Belediyesinin toplam borcunun vadesi gelmiş veya ileri tarihli ve devlete olan borçlarının geleceğe dönük yapılandırmaları da olmak üzere 70 ila 80 Trilyon lira civarında olduğu iddia ediliyor.

Yine iddialara göre, Belediye’nin bu konuda gelen sorulara, çeşitli muhasebe göstergeleriyle yanıt vererek borçlarını gizlediği ve kağıt üstünde kısmi olarak göstermeye çalıştığı da belirtiliyor.

 

Alacaklılara ileri tarihli çekler mi veriliyor?

Sultanbeyli Belediyesinin borçlarını çevirebilmek için yeni bir yöntem bulduğu da iddialar arasında. İddialara göre, Müteahhitlerin ve iş yapan firmaların alacaklarını ödemekte güçlük çeken Belediye, kredi ve borç bulmakta da zorlanınca, Belediye’den Müteahhit ve alacaklı bazı firmalara ileri tarihli çekler keşide ediliyor. Firmalar da bu çekleri bankalara teminat olarak verip karşılığında kredi kullanarak tahsilat yapmaya çalışıyor. Kamuoyunun merak ettiği bir soru da, veriliyorsa eğer, bu günü gelmemiş çekler hangi firmalara veriliyor? Firmaların kredi faizi gider ve zararları ne şekilde ve kim tarafından karşılanıyor?

 

Cami Parası müteahhit borçlarına mı gitti?

Sultanbeyli Belediyesinin Sultanbeyli Merkez mezarlığına kaçak ve imarsız olarak yaptırdığı mezarlık önü dükkanlarının satışından elde edilen gelirin de Belediyenin müteahhitlere olan borçlarına ödendiği iddia edilmişti.

Bilindiği gibi kaçak mezarlık önü dükkanlarının yapımı sırasında Sultanbeyli kamuoyunda itirazlar yükselince Ak Partili Sultanbeyli Belediye başkanı Hüseyin Keskin, bir açıklama yaparak, kaçak dükkanlardan elde edilecek olan gelirle Sultanbeyli Merkez Camiini yapacağını belirtmiş ve kamuoyunu susturmuştu. Fakat sonrasında yıkılan merkez Camiinin yapımını da İstanbul Büyükşehir Belediyesi üstlenmiş, projesini de Sultanbeyli belediyesinin projesini beğenmeyen Kadir Topbaş projeyi ben yaptıracağım diyerek üstüne almış ve yaptırmıştı.

 

Geçen yıl alınan faizli krediye muhalefet itiraz etmişti

Sultanbeyli Belediyesi 2013 yılında Belediye meclisinden aldığı yetkiyle 10 Trilyon Lira faizli kredi kullanma yetkisi almış, bu faizli kredinin de 1 yıl ödemesiz, 4 yıl vadeli alınacağı duyurulmuştu.

 

Yücel; Siz İlahiyat Fakültesi mezunu değil misiniz?

Konunun görüşüldüğü meclis toplantısında Belediye Meclisi üyesi Selman Yücel bu duruma itiraz ederek söz almış ve Belediye Başkanına İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu hatırlatarak, faizli krediye bulaşmanın doğru olmadığını hatırlatmış, bunu ne kadar içine sindirebildiğini sormuştu.

Selman Yücel, itirazının devamında 10 trilyon Liranın ve faizinin seçime yakın bir zamanda kredi olarak çekilmesinin manidar olduğunu, bu paranın Ak Parti’nin Sultanbeyli’de seçim harcaması olarak milletin sırtına yükleneceğini belirtmişti.

Yücel ayrıca, bu kredinin gerekli olmadığını, müdürlüklerin bütçelerinden %10’luk bir kesintiyle bu kaynağın borçlanmadan da üretilebileceğini belirtmişti.

 

Yücel; Neden illa özel bankadan? Katılım bankası veya Kamu bankasından değil?

Yücel konuşmasının sonunda, illa da bu kredi alınacaksa neden Özel Bir Bankadan alındığını, bu kredinin kamu bankalarından veya katılım bankalarının neden tercih edilmediğinin sebeplerini de sormuştu.

 

Keskin; aldığımız krediyle kaldırım yapacağız!

İtirazlara cevap veren Ak Parti’li Sultanbeyli Belediye başkanı Hüseyin Keskin ise alınan kredinin Sultanbeyli’deki kaldırımların ve yol düzenlemelerinin yapılmasında kullanılacağını belirtmişti. Sonrasında da Sultanbeyli Merkezinde Prestij sokak inşatları başlamıştı. İnşaatlar 1 yıldır Sultanbeyli halkına büyük çileler vererek halen devam ediyor.

İlginç olan ise bu kaldırım ve prestij sokak işlerinin de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ve parasını ödediği ihalelerle yapılıyor olması.

 

Kamuoyu gerçekçi ve dürüst açıklama bekliyor

Kamuoyu, kamunun parasını kullanan Sultanbeyli Belediyesi’nden borç durumu ile ilgili gerçekçi ve doğru bilgileri vermesini ve gereksiz harcamalarını kısmasını ve şu sorulara cevap vermesini bekliyor.

Sultanbeyli Belediyesi borç batağına mı sürükleniyor? Kredi bulamayan Belediye, merdiven altı yöntemlerle kayıt dışı kredi kullanarak mı borcunu yönetiyor? Neredeyse, iddialara göre yıllık bütçesine denk hale gelen borçları nasıl yöneteceksiniz?  Bu borçlar sebebiyle belediyenin hizmetleri aksamadan yürüyecek mi? Varsa, bu borçları nasıl ve ne kadar zamanda ödemeyi planlıyorsunuz?

“Sultanbeyli Belediyesi borç batağına mı sürükleniyor?” Başlıklı Haber İçin 1 Yorum Yapılmış
  1. halil sayan dedi ki:

    Turgut reis mahallesi Osmangazi caddasi ve bağlı vakit sokak armutlu sok
    ziya paşa sok
    ispir sokak tuzla sok atabey sokakların hiç birinde kaldırım yok nereye gitti bu paralar

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI