Sizce, Sultanbeyli’den bir Yalçın Akdoğan çıkar mı?

Gerçek Vizyon gazetemiz, Salı günü yayınlanan 460’ıncı sayısında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Pendik Belediyesine yapmış olduğu ziyareti manşetine taşımıştı. Manşet haberi okudukça, haberin fotoğrafına baktıkça derin bir ah çektim.

Yaşadığım güzel ilçem Sultanbeyli adına hüzünlendim, dertlendim ve efkârlandım. Bir de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “Pendik’in üzerimde çok hakkı var” sözünü okuduktan sonra bugüne kadar Sultanbeyli’de belediye başkanlığı yapmış olan tüm isimlere inceden inceye sitem ettim.

Neden mi? Anlatayım. Pendik ilçesinin eski belediye başkanı şimdiki, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya Pendik’te yıllarca belediye başkanlığı yaptı. Kaya, Pendik’te Belediye Başkanı seçildiğinde Pendik de Sultanbeyli gibi varoşların ilçesi olarak tanımlanıyordu. Doğru düzgün ne yolu ne de imajı vardı Pendik’in.

Kaya, bir yandan Pendik ilçesini güzelleştiriyor bir yandan da adam yetiştiriyordu. Yetiştirdiği isimlerin de sürekli arkasında durarak devletin ve siyasetin çeşitli kademelerine yerleştiriyordu. Kaya’nın yetiştirdiği ve Türkiye’de önemli noktalara ulaştırdığı onlarca isim sayabilirim. Bu isimlerden biri de son düzenlemelerle Başbakan Yardımcısı olan Yalçın Akdoğan. Akdoğan, Erol Kaya’nın önce müdürü ve sonrasında da danışmanıydı. Kaya, yanında çalıştırdığı Akdoğan’ı ileriye taşımak için çok çaba sarf etti. Ve bugün Pendik’ten bir başbakan Yardımcısı çıkartmayı başardı. Erol Kaya’nın insani tavırlarını çok beğenmemekle birlikte her zaman bu yönünü takdir etmiş bir gazeteciyim.

Şimdi gelelim Sultanbeyli’ye. Sultanbeyli 30 yıllık bir ilçe. Seçilmiş dört belediye başkanı görev yaptı ve yapıyor. Şimdi sizlere soruyorum, Sultanbeyli’de Belediye Başkanlığı görevi yapan Ali Nabi Koçak, Yahya Karakaya, Alaattin Ersoy ve Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’li bir gencin elinden tutup bir yerlere getirebildi mi? Hayır. Çünkü burada belediye başkanlığı yapan isimlerin ileriye dönük hedefleri yok.

Hadi ilk dönem belediye başkanlığı yapan insanlar döneminde kalifiye eleman yoktu da ilgilenmediler diyelim ya Hüseyin Keskin’e ne demeli. Üç yıl burada ilçe başkanlığı yaptı. Şimdi de Belediye başkanlığında ikinci dönemine yaşıyor. Toplamda 9 yıldır Hüseyin Keskin bu ilçede söz sahibi. Buradan kendisine soruyorum. Bu 9 yıl içerisinde bir insanın elinden tutup bir yerlere taşıyabildin mi? Hayır.

Bırak birini bir yerlere taşımayı İstanbul AK Parti İl yönetimine bile bir adam koyamadı. Sahi 50 asil 50 yedekten oluşan 100 kişilik AK Parti İl yönetiminde neden bir Sultanbeyli’li yok? Çünkü buranın siyasetçileri hak etmeden geldikleri o koltuklarda diken üstünde oturuyor. Olur ya birinin önünü açarsak o insan gün gelir bizim koltuğumuzu elimizden alır diye korkuyorlar.

Gölgelerinden korkan siyasetçi türü desek yeridir. Sultanbeyli’de bırakın adam yetiştirmeyi kendi imkânları ile siyaset yapmaya çalışan gençler adeta tırpanlanıyor. Hatırlayın bundan yaklaşık iki sene önce AK Parti tüm ilçelerde Gençlik Kolları kongrelerini yaptı. İstanbul’un 39 ilçesi var ve sadece Sultanbeyli hariç 38 ilçede AK Parti gençlik kongresi yapıldı.  Sultanbeyli’nin gençliği kongre yapılamadığı için atama yoluyla geldi.

Sebebi ise Hüseyin Keskin ve Ali Sevinç hazretleri. Bu ikili var olan kadronun kongrede tekrardan gençlik kollarını kazanmaması için mücadele etti. Bir belediye başkanı ve ilçe başkanı buradan kalkıp Ankara’lara kadar gitti. Kongre defalarca iptal edildi. Nihayetinde Keskin ve Sevinç kendi güdümlerinde olan bir gençliği iş başına getirdi. Şu gülünç durumu görebiliyor musunuz?

Böylesi basit bir siyasetin yapıldığı Sultanbeyli’den ben de kalkmışım neden bir Yalçın Akdoğan çıkartamıyoruz diye yazı yazıyorum.

Yazımı noktalarken Belediye Başkanı Hüseyin Keskin beyden bir ricada bulunayım. Sayın Keskin, hadi bu kongrelerde Sultanbeyli’ye bir iyilik yap da, il yönetiminin yedek listesine bir adam yerleştir. Neden yedek liste mi? Çünkü asil listeye adam koymaya gücünüz yetmez. Ha! bu yazıdan sonra hayıflanır, asil liste için uğraşır bir isim koyabilirsen Sultanbeylili biri olarak sevinirim, mutlu olurum teşekkür ederim.  Söz konusu Sultanbeyli olunca gerisi teferruat biliyorsunuz.

“Sizce, Sultanbeyli’den bir Yalçın Akdoğan çıkar mı?” Başlıklı Haber İçin 1 Yorum Yapılmış
  1. Metin Kurt dedi ki:

    Hüseyin Keskin ilçe başkanı olduğu dönemde sanki demokratik teamüllerlemi ilçe başkanı olduki, kendi döneminde demokrasi işletsin.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI