Evlerinizi boşaltın!

Evlerinizi boşaltın!
  Sultanbeyli Mecidiye Mahallesi’nde Hisseli olan kısımdan 8 dönüm tapusunu mahkemece tescil ve tespit ettiren ilgili ve mahkemelerdeki davaları kazanan Gönül Akan isimli tapu sahibi bir bayan, mahkeme kararına...

 

Sultanbeyli Mecidiye Mahallesi’nde Hisseli olan kısımdan 8 dönüm tapusunu mahkemece tescil ve tespit ettiren ilgili ve mahkemelerdeki davaları kazanan Gönül Akan isimli tapu sahibi bir bayan, mahkeme kararına istinaden Bakırköy 1. Noteri aracılığı ile vatandaşlara tebligat göndererek kendisine ait olan arazisini boşaltmalarını istedi. Ellerine tebligat ulaşan vatandaşlar diken üstünde.

HUKUKEN KAYBETTİLER

Sultanbeyli’nin tapu sorunu sıkıntı olmaya başladı. Yıllardır tapu sorununu çözeceğiz diyerek Sultanbeyli halkından oy alan AK Parti’li Sultanbeyli Belediyesi, sorunu ötelemeye devam ettiği şu günlerde Sultanbeyli’de yeni sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Tapu sorununun patlak verdiği mahallelerden biride Mecidiye Mahallesi oldu.

Mecidiye Mahallesi’nde bulunan 28 Pafta 1573 Parsel Sultanbeyli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2009/478 E 2012/1940 K ve 19.11.2012 tarihli kararına istinaden Gönül Akan üzerine tescil edildi. Yaklaşık 8 dönüm araziyi mahkeme yoluyla üzerine tescilleten Akan, Avukatları ve Bakırköy 1. Noter aracılığı ile arazisi üzerinde yaşayan vatandaşlara tebligat göndererek arazisini boşaltmalarını istedi. Ellerine tebligat ulaşan vatandaşlar dikken üzerinde yaşamaya başladı.

YERİMİ “İŞGAL ETTİNİZ” BOŞALTIN TEBLİGATI ve 100 M2’ye HER YIL İÇİN 20 BİN LİRA ECRİMİSİL TALEBİ!

Bakırköy 1. Noterinden Avukat Zafer Küçük imzasıyla vatandaşlara gönderilen ihtarnamede aynen şu ifadeler yer alıyor. Sayın muhatap, Müvekkil Gönül Akan, Sultanbeyli 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2009/478 E-, 2012/1940 K. ve 19.11.2012 tarihli kararına istinaden ile İstanbul İli, Sultanbeyli İlçesi, 78 Pafta, 1573 Parsel’de bulunan taşınmazın malikidir. (Ek: Onaylı Tapu Örneği)

Müvekkilin maliki olduğu taşınmaza el atarak işgal etmiş bulunmaktasınız. Bugüne kadar işbu durum ile ilgili olarak tarafınıza gönderilen ihtarnamelere ve sözlü uyarılara cevap vermemiş bulunmaktasınız.

İş bu sebeple, ilgili ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde, müvekkile ait taşınmaz üzerindeki hukuka aykırı olan işgalinizi sona erdirmenizi, müdahalenin men’ini ve fazlaya dair haklar saklı kaydı ile ecri misil bedeli olmak üzere yasal faizi ile birlikte işgal ettiğiniz her bir yıl için, kullandığınız alana tekabül eden her M2 başına yıllık 200,00.-TL bedel ödemenizi, aksi takdirde hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunulup, her türlü hukuki ve icrai prosedürün başlatılacağı, yaptığınız yapıların yıkımı için ilgili mercilere başvurulacağı ile yapılacak tüm masrafların ve vekâlet ücretlerinin tarafınıza ait olacağını ihbar ve ihtar olunur. 08.09.2014

Tebligatlar vatandaşlara ulaşmaya başladı

 

VATANDAŞ DİKEN ÜSTÜNDE

Ellerine tebligat ulaşan vatandaşlardan biri de Mecidiye Mahallesi Gamze Sokak Numara 37/3’te yaşayan Mehmet Sağlam. 8 Eylül 2014 tarihinde eline ulaşan tebligatta evinin boşatılması gerektiğine dair kararı göre Sağlam, komşuları gibi çaresiz bir durumda. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Mehmet Sağlam, “Çaresiz bir durumdayız. Bizler burayı para vererek aldık. Elimde satan ve şahit olan kişilerin senetleri var. 25 yıldır bu adreste yaşıyorum. Bizim arazilerimiz bizim haberimiz olmadan başka insanların üzerine geçmiş. Bakırköy’de bir bayan açtığı davalarla burada 8 dönümlük bir araziyi üzerine almış. Şimdi Noter aracılığı ile bizlere tebligat göndererek evlerimizi boşaltmamızı istiyor” diye durumu özetledi.

BELEDİYE, “BİZ BİR ŞEY YAPAMAYIZ ÖDDİĞİNİZ EMLAK VERGİLERİ BAĞIŞ SAYILIR” DİYOR!

Tebligatlar ellerine ulaştıktan sonra AK Parti’li Sultanbeyli Belediyesine gittiklerini söyleyen Sağlam: “4 Katta genç bir arkadaşla görüştük. Durumumuzun ne olacağını sorduk. Bizlere, Belediye olarak bu olaya müdahale edemeyeceklerini söylediler. Bizler de kendisine 25 yıldır buranın vergisini ödediğimizi söyleyince “Ödediğiniz o vergiler kanunen bağış sayılır. Resmiyette bir geçerliliği yok” cevabını verdi. Konuşmasını şu sözlerle sürdüren Sağlam, “Mahkeme görülürken burada birçok vatandaşa hiç tebligat gelmedi. Dolayısıyla birçok insan görülen mahkemeden habersiz hiçbir hukuki işlem başlatmadı. Şimdi birçok işte geç kalmışız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

450 DÖNÜMLÜK ALANDA YENİ SIKINTILAR DA OLABİLİR

Konuyla ilgili yapmış olduğumuz araştırmada söz konusu Mecidiye Mahallesi’nde bulunan arazi sadece bu 8 dönümlük arazi değil. Toplamda 450 dönümlük bir arazide aynı sıkıntı söz konusu. Toplamda 16 hissedarın olduğu bölgede vatandaşa tebligat gönderen şimdilik sadece bir hissedar. Önümüzdeki günlerde diğer hissedarlar da vatandaşlara evlerinizi boşaltın tebligatı göndermeye başladığında huzursuzluğun Mecidiye Mahallesi’nin büyük bir kısmına yansıyacağı ve tahminen 1000 adet konutu ilgilendireceği tahmin ediliyor.

YERLERİ SATANLARIN TAPU ALDATMACASI

Yaptığımız araştırmaya göre yaklaşık 25 yıl önce vatandaşlara kenarları tapuya benzer bir şekilde süslenmiş ve tapu benzeri renklerle basılmış satış senedi evraklarında arsayı satanlar ve şahitlerin imzaları ve sözleşme metinlerinde ilginç beyanların olduğu da görülüyor. Bu durum Sultanbeyli’de arsaların vatandaşa yoğunlukla satıldığı 30 yıl önceki durumun da vahametini acı bir örnekle ortaya koyuyor.

 

Taralı alanın tamamında yaşayan vatandaşlara tebligatlar ulaşmaya başladı. 

“Evlerinizi boşaltın!” Başlıklı Haber İçin 13 Yorum Yapılmış
 1. recep sağlam dedi ki:

  Belediyenin bu konuda bize yaptığı haksızlık çok büyük.Bu güne kadar siz o kadınla muhatap olmayın biz halledeceğiz dediler.Şimdi ise kadınla anlaşın diyorlar.Eğer burda kan dökülürse sorumlusu belediyedir.Onların sorumsuzluğudur.

 2. Şevket Karhan dedi ki:

  Burda belediye zamanında bu insanlara, ev yapmasına göz yumuyo, sonra sozde tapu veriyor, elektirik bağlıyor su veriyor, doğal gaz hattı çekiyor, emlak vergisini alıyor, yillar sonra biri çıkıyor burası benim bosaltin burayi deniyor, sen nasil Belediyesin tapu madem sahte niye hizmet verdin buraya, niye bu insanları uyarmadin, bu yapilasmanin tek nedeni belediyelerdir, bu araziyide bedeli neyse belediye almali ve hak sahiplerine gercek tapularini vermelidir, sosyal devletin geregi budur, öyle kolay kolay insanları evlerinden cikaramazsiniz buda böyle biline.

  • recep sağlam dedi ki:

   Şevket kardeşim kesinlikle haklısın.Belediye aldığı vergilere şimdi yardım diyorlar.Vergi vermessen ceza kesiyorlar.Belediyenin bu kadar insnı madur etmeye hakkı yok.

 3. hasan tas dedi ki:

  bu belediye başkanı 2 b arazilerinde bile vatandaşı madur etti.beykoz belediye başkanı kadar olamadı beykozdaki 2 b arazilerinin fiyatları sultanbeylideki muadilinin 3 te biri fiyatı kadardır.2 b arazisinde vatandaşı madur eden bu yönetimin hisseli tapu diye bi derdi olduğuna veya çözeceğine asla inanmıyorum.Allah tapu sahiplerine insaf versin duadan başka yapacağımız bişi yok.

 4. halim er dedi ki:

  tapu sahipleri ve belediye yönetimi tapu dairesi kol kola vermiler vatandaşı soydurup rant sağlıyorlar.geçmişten beri ve şu an tapu dairesinde gerçek yerlerin tapusu değilde sadece üstünde tapu yazan kağıdı alınıp satılmaktadır.buna birileri dur demeli hukumet yetkilierine duyurulur.

 5. METİN dedi ki:

  Yukarıda kardeşimizin biri tapuya kağat diyor tapu kiminse yer onundur kimin oturduğu o kadar önemli deyil adama sorarlar senin di madem tapun nerede diye
  yerin kimin olduğu nasıl beli olaçak ozaman isteyen herkes o zaman gitsin bina diksin yok öyle uçkuruşa beşkuruş

 6. harun koç dedi ki:

  Daha öncede yazmıştım gene yazıyim..Buralara ev yapanların çoğu hazine arazisi zannedip buralara ev yaptılar..Özel arsa olduğu meydana çıkıncada iş işten geçti..Evkur dönümünü bin liradan toplarken bu halk nerdeydi çok merak ediyorum gerçekten çok yazık..Tapular kağıt üstünde alınıp satılır zaten illa yerin belli olmasına gerek yok o yüzden devlet bişey yapamaz işlemler resmidir harcını alır bu devran döner gider..

 7. recep sağlam dedi ki:

  Bu arazide oturanlar buraları bedava çevirip oturmadılar.Emlakçılara para ödeyip belediyenin onayıyla aldılar bu arsaları.Üç kuruşa beş kuruşa değil yani.Masa üstünde resmi tapu alınıyor doğru ama hak adalet bu değil.Kimse zaten buralarda bedeva otururum demiyor.rayiç bedeli neyse verelim resmi tapularımızı verin diyorlar.Bilmediğiniz konularda yorum yaparken dikkatli olun.

 8. halil sayan dedi ki:

  tapular Sultanbeyli gibi bir yerde rant aracı olarak alınıp satılmaz.o tapu sahipleri yerlerini satarken paralarını aldılar tapularını vermediler.şimdi 2. kez birde tapu satarak rant sağlıyolar. böyle bir böyle bir rant türkiyenin neresinde var.?aslında çözüm şu vatandaş yerini kimden almışşa gidip o kişiden bana sattığın yerin tapusunu ver demeli ve dava açmalıdır ve bu dava kazanılır emsal olur tapu toplayan uyanıkların topladığı tapular ellerinde patlar bu kadar basit.)

  • metin dedi ki:

   Davayı kime açarsan aç tapu kiminse yer onundur zaten araziyi aldığın kişi gerçek tapu sahibi deyil gerçek tapu sahibi tapusu olandır borçlu çıkarsın örneği yukarıda mahkeme kararı saygılar

 9. harun koç dedi ki:

  Tapuların çoğu yatırımcılarda belediye tapu veremez o yüzden milleti kandırmışlar tapu olmadan para verilmez cennetten arsa satın almak gibi bişey belediye onayı..Belediye şimdi tapuları almak için takas yapıcak başka çaresi yok yada rayicini ödeyip alıcak yatırımcıdan onada parası yetmez..Tapusu olmayanlar ne kadar yer işgal ediyolarsa 2b deki gibi parasını verip alıcak takastan sonra..

 10. tarık kurt dedi ki:

  Evkur 3 bin dönüm yer toplamış ağalar yaş tahtaya basarmı hiç bunlar..Nerden geldi bu tapular uzaydanmı..Benim cahil halkımın bi kısmı gecekondu mantığı bi kısmıda ucuz diye tapu almadan yerleşmiş hey gidi hey..Uyanık olanlar fiyatlar ucuzken tapu alıp işletti oturduğu yeri..Dışarda kalanlar tapu bekliyo bi ümitle çözüm dava açıp bitseydi çoktan biterdi takastan başka çare yok dua edicez belediye bize acıyıp rayici düşük tutsun diye dost acı söyler..

  • harun koç dedi ki:

   Hangi bilmediğimiz konu bu işte trilyonlar dönüyo hangi dünyada yaşıyosun.. arkadaşım 200 bin liraya bi dönüm yer bulamadı bütüm emlakçıları dolaştı atı alan üsküdarı geçmiş hayal aleminde yaşamayın..Adama sorarlar tapu almdan paramı verilir onayla herkez öyle der o zaman..Zaten makbuzu olanlar elinde noter satışla alanlar tapuyu aldı dışarda kalanların çoğu işgalciler herkez biliyo bunu yatırımcı o yüzden aldı zaten burdan tapu biraz açın gözünüzü hayal aleminde yaşamayın..Kalın sağlıcakla..

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI