Sultanbeyli’de Suriye Okulu açıldı!

Sultanbeyli’de Suriye Okulu açıldı!
Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Sultanbeyli’ye sığınan yaklaşık 800 Suriyeli aileye Sultanbeyli İHH Temsilciliğinin yardımları devam ediyor. Suriyeli çocukların eğitimden geri kalmaması için harekete geçen Sultanbeyli İHH Temsilciliği öğrencilere...

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Sultanbeyli’ye sığınan yaklaşık 800 Suriyeli aileye Sultanbeyli İHH Temsilciliğinin yardımları devam ediyor. Suriyeli çocukların eğitimden geri kalmaması için harekete geçen Sultanbeyli İHH Temsilciliği öğrencilere okul açtı.

 

CAMİ ALTINDAKİ TAZİYE ALANI OKULA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

 

Suriye’de yaşanan iç savaş dördüncü yılına girdi. Dört yıldır aralıksız süren iç savaştan dolayı milyonlarca Suriyeli aile başta Türkiye olmak üzere komşu illere sığındı. Sultanbeyli’ye yaklaşık 800 aile mülteci olarak yerleşti. Misafir olarak ülkemize gelen Suriyelilere mahalle halkı ve Sivil Toplum Kuruluşları sahip çıkıyor. Sultanbeyli’ye yerleşen Suriyeli ailelerle sürekli ilgilenen Sultanbeyli İHH Temsilciliği, şimdide Suriyeli çocukların eğitimlerinden geri kalamamaları için harekete geçti. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gün Caddesinde bulunan İmamı Azam Caminin taziye bölümünü okula çeviren İHH Sultanbeyli temsilciliği, sabah ve öğlen olmak üzere yaklaşık 150 Suriyeli çocuğa,  kendi dilinde,  ve eğitim müfredatına uygun şekilde eğitim almalarını sağlıyor. Suriye’de eğitimci olan ancak savaş dolayısıyla Sultanbeyli’ye gelen Suriyeli öğretmenler, öğrencilerini Sultanbeyli’de yetiştiriyor.
GERÇEK: ‘YARDIM SIRASI BİZDE’
Vatanından uzakta yaşayan Suriyeli ailelere ve çocuklara kollarını açan İHH Sultanbeyli Temsilcisi Ömer Faruk Gerçek, ‘kendilerine sığınan Suriyelilere bakmaları hem Müslümanlığın hemde insanlığın bir görevi olduğunu’ söyledi. Çanakkale savaşında Suriyelilerin Türkiye’ye yardım ettiğini dile getirerek konuşmasına devam eden Gerçek: ‘Bu çocuklar bizlere emanet. Bunların dedeleri Türkiye’nin zor zamanında koşarak geldi ve Çanakkale’de Türkiye için savaştı. Şimdi yardım sırası bizde. Bizlerde bu miniklerin sokaklarda kalmasına gönlümüz razı olmadığı için bu caminin taziye alanını okula çevirdik ve burada Suriyeli çocuklara eğitim’ veriyoruz’ dedi. Tamamı Suriye eğitim müfredatına göre hazırlanan eğitim, sabahçı ve öğlenci olmak üzere ikili eğitim şeklinde sürüyor.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI