10 yıllık tapu aldatmacası!

10 yıllık tapu aldatmacası!
2002 yılında kurulan ve tek başına iktidar olan AK Parti hükümeti, iki dönemdir Sultanbeyli’de Belediyeyi kazanmasına rağmen Sultanbeyli halkının temel problemi olan tapu meselesini çözmedi veya çözmek istemedi. Farklı...

2002 yılında kurulan ve tek başına iktidar olan AK Parti hükümeti, iki dönemdir Sultanbeyli’de Belediyeyi kazanmasına rağmen Sultanbeyli halkının temel problemi olan tapu meselesini çözmedi veya çözmek istemedi. Farklı tarihlerde Sultanbeyli halkının karşısına çıkan parti yetkilileri, söz vermesine rağmen ilçe halkının tapu meselesini çözmedi. YÖRE HABER olarak 10 yıldır Sultanbeyli halkının tapu yalanıyla nasıl kandırıldığını mercek altına aldık. İşte tarih tarih tapu aldatmacası.

 

YIL 2006

YANLIŞ POLİTİKA NETİCESİ TAPULAR EVKUR’UN ELİNE GEÇTİ

Sokak Sokak araba gezdiren, milleten eski para ile 2000 milyar para alan Alaattin Ersoy, güya tapuları dağıttı. Uyuyan devi uyundıran Ersoy döneminde tapular EVKUR’un eline geçti.

 

2004 dört yılında aday olan Alaattin Ersoy, kahve toplantılarında, ev sohbetlerinde şu cümleleri kullanıyordu. Başbakan bizde, meclis bizde, Büyükşehir bizde. Dolayısıyla Sultanbeyli’de tapu sorunu çözülecekse biz çözeriz diyordu. Halkımızda bu güce inandı ve AK Partili Alaattin Ersoy’u başkan seçti.  İlk iki yıl tapu ile ilgili bir şey yapmayan Ersoy, 2006 yılında aniden tapu vermeye karar verdi ve sokak sokak araçlar gezdirerek Sultanbeyli’nin tapu sorununu çözeceğini söyledi. Binlerce vatandaş o tarihlerde belediyeye giderek eski para ile 2 Milyar yatırdı. 2006 yılının Mart ayında Sultanbeyli Kapalı Spor Salonunda bir tören düzenlendi ve Adil Mahallesinde tapusu olan 25 kişiye temsili tapu verildi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’da katıldı ve temsili tapu dağıttılar. Salonda bulunan vatandaşlara, tapuların arkası gelecek dendi ama o tarihten bu yana kimseye tapu verilmedi.  O tören sonrası show yapan Ersoy, birçok gazeteye ‘116 yıllık hasret sona eriyor’ diye paralı haberler yaptırdı. Üçüncü şahıslarda olan tapuları toplamadan, alt yapı çalışmasını hazırlamadan yola koyulan dönemin başkanı Alaattin Ersoy, parası olan kişileri uyandırdı ve tapular EVKUR gibi parası olan büyük firmaların eline geçti. Ucuz ucuz tapu alan kişiler, kağıt parçaları üzerinden paralar kazanmaya başladı. O tarihlerde metre karesi 1 TL’ye alınan tapular şimdilerde 300 TL ile 500 TL arasında alıcı buluyor. EVKUR, o dönemde uyandı ve tapu toplayarak parasına para kattı.

YIL 2010

KESKİN, 5 YILDIR TAPU KONUSUNDA ÇALIŞIYORMUŞ GİBİ YAPTI

 

Hüseyin Keskin, 5 yıldır tapu verecekMİŞ gibi yapıyor ama ortada sonuç yok!

2009 yılına geldiğimizde yeni bir yerel seçim kapımıza dayanmıştı.  Alaattin Ersoy’un karşısına 16 aday adayı çıktı. O aday adaylarından biride Alaattin Ersoy döneminde ilçe Başkanlığı yapan ve Ersoy’un yaptığı her hatadan haberdar olan şimdi ki mevcut başkan Hüseyin Keskin’di. İlçe başkanı olması hasebiyle diğer aday adaylarının önüne geçti ve 2009 yerel seçimlerinde partisi tarafından aday gösterildi. Başkan Keskin’de aday olduğu dönemde tıpkı Ersoy gibi söylemler içerisine girdi ve Başbakan bizde, meclis bizde, Büyükşehir bizde. Dolayısıyla Sultanbeyli’de tapu sorunu çözülecekse biz çözeriz sözlerini ifade ediyordu. İlk yıllarda tapu konusunda hiç sesini çıkarmayan Keskin, topu daha çok Ankara’ya atmaya çalıştı. 2010 yılında kamuoyunun baskısına dayanamayan Keskin, tapu konusunda çalışma yapıyormuş gibi göründü. Gazetecilerin tapu ile ilgili sorduğu sorulara, ‘bu konu hassas bir konu konuştukça çıkmaza giriyor. Bu konuya hassas yaklaşalım. Bizler çalışmalarımızı yapıyoruz’ gibi yuvarlak cümlelerle konuyu geçiştirdi.

YIL 2011

TEM AÇILIŞINDA BAŞBAKANDAN SULTANBEYLİ’YE ‘TAPU MÜJDESİ’

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bile yanılttılar. Tapuları verebilecek haldeyiz dediler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan söz Sultanbeyli halkına müjde verdi ama aradan geçen 3 yıla rağmen Sultanbeyli halkı tapusunu alamadı. 

Sultanbeyli halkından çuval dolusu oy almalarına rağmen ilçe halkının tapu sorununu çözmeyen veya çözmek istemeyen AK Partili Belediye Başkanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da yanıltmayı ihmal etmedi. TEM Giriş-Çıkış’ını açmaya gelen Başbakan Erdoğan’a verilen yanlış bilgiler neticesinde başbakan yaptığı konuşmada şu cümleleri ifade etti. “Sultanbeyli’de 2B sorununu çözüyoruz. Sadece 2B değil Sultanbeyli’nin kalan kısmıyla ilgili de çalışmaları tamamladık. Maliye Bakanım tarafımdan gerekli talimatı aldı, bu çalışmaları hızlandırıyoruz. Belediyemizle irtibatlı olarak en kısa zamanda Sultanbeyli’yle ilgili tapu dağıtım işlemlerini başlatıyoruz. Bu konuda EVKUR yönetimine, emeği geçen İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar’a, İstanbul Valimize, Büyükşehir ve Sultanbeyli Belediye Başkanlarıma teşekkür ediyorum. Yoğun gayretleri oldu. En kısa zamanda Maliye Bakanım ve müsteşarımla beraber bu çalışmayı nihayete erdiriyorlar.” dedi.  Başbakan Erdoğan konuşmasının devamında Sultanbeyli’nin tapu sorununu çözeceklerini ve Sultanbeyli’nin Kentsel Dönüşüme gireceğini söyledi. Aradan geçen üç yıl içerisinde tapu sorunu çözülmedi ancak, 2011 yılının Ekim ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Sultanbeyli’nin tamamı Kentsel Dönüşüm alanı ilan edildi. Karara Sultanbeyli halkı internet ortamından ulaşabilir.

YIL 2014

ERDOĞAN BAYRAKTAR TWİTTER’DEN TAPU MÜJDESİ VERDİ

Son çare Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sultanbeyli halkına Tweeter’den tapu müjdesi verdi ama tapuyu veremeden kendisi gitti

Sultanbeyli halkını cepte keklik gören ve Anayasayı değiştirecek gücü elinde bulundurmasına rağmen, Sultanbeyli’nin tapu sorununu çözmeyen AK Partili Belediye Başkanları, her seçim öncesi Sultanbeyli halkına tapu müjdesi vermeyi ihmal etmiyor. Yaklaşık üç ay önce görevde olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kendi twitter sayfasından Sultanbeyli halkına tapu müjdesi verdi ve şu cümleleri yazdı. ‘İstanbul Sultanbeyli’de 200 binden fazla insanımızın tapu ve mülkiyet problemini çözmek için son noktaya geldik’ iye yazdı. Ancak, bakan twitti attıktan kısa bir sonra partisinden istifa etmek zorunda kaldı.

 

SEÇİMLERE SAYILI GÜNLER KALA YENİDEN TAPU ALDATMACASI

Şimdi önümüzde bir yerel seçim daha var. Seçime sayılı günler kaldı ve AK Parti’li Belediye Başkanı gittikleri ev sohbetlerinde ve kahve sohbetlerinde Sultanbeyli halkına tapu vereceklerini söylüyorlar. 10 yıldır aldatılan Sultanbeyli halkı artık iktidarın bu meseleyi çözeceğine inanmıyor. Önümüzde ki, günlerde tıpkı Alaattin Ersoy döneminde olduğu gibi üç beş insana temsili tapu verilirse hiç şaşırmayın. Çünkü 10 yıldır bu gariban halk, aynı aldatmaca ile karşı karşıya.

“10 yıllık tapu aldatmacası!” Başlıklı Haber İçin 7 Yorum Yapılmış
 1. ömer duman dedi ki:

  TEK ÇARE 30 MART..

 2. hasan tatar dedi ki:

  Sultanbeyli de tapu sorunu ve mülkiyet sorunu kolay kolay çözülmez. sultanbeylide yayin yapan gazetelere bakildiginda hic sorun yokmuş gibi söyleniyor.

 3. kerem dedi ki:

  Tapu meselesini güzel özetlemişsiniz ama eksik yanları yok değil.Evkur ve diğer üçüncü kişiler tapuları zorla almadı parasını o zamanki bedeller neyse onun üzerinden aldı burda sıkıntı tapuları halkın almaması madem bir liraydı evi olanlar alsaydı..Şuanki durum tapulara kamulaştırma şerhi kondu yasal süreç işliyor..Bir haber yaparken tam araştırıp yaparsanız daha iyi olur..Bunları nerdenmi biliyorum çünkü benimde tapum var ve takas
  işlemleri devam ediyor..

 4. necatı akyasan dedi ki:

  yukarıden aşagıya dogruınceledım dogru soze dıyecek kelıme yok vatandaş ister anlasın ıster anlamasın bırgun anlıyor ozaman ışışten gecmış olıyor

 5. Raşit Sevinç dedi ki:

  Amcam(Ali Sevinç) Kusura Bakmasın, Yazılan Herşey Gerçek, AK Partiden İstifa Etmiyorum Amcam Hatrına Ama Bu Yanlışa Razı Olamam Bende Halil İbrahim ARIKAN’ı Destekliyeceğim.

 6. kent meydanı dedi ki:

  RECEP BEY BAKSANIZA AKP İLÇE BAŞK YEĞENİ BİLE AMCASINA İNANMIYOR HALK NİYE inansın

 7. Ezelden Sultanbeyli dedi ki:

  Twitter’da Ebru Canli adli sahis Sultanbeyli Evkur arazisi hakkinda belgelerle verdigi haberler cok vahim.
  Malesef Sultanbeyli halkini dusunen yok, herkes kendi cebini, saf insanlardan gelen oylarla surdurecegi iktidarini dusunuyor.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI