2-B arazilerine ilişkin uyuşmazlıklar ve çözüm yolları

2-B arazilerine ilişkin uyuşmazlıklar ve çözüm yolları
5831 sayılı kanununa göre yapılan kadastro çalışmalarında 2692 Sayılı (2-B) kanunu   maddesi uyarınca hazine adına orman sınırları dışına çıkartılmış arazilerin ölçüm çalışmaları sırasında arazinin sahibinin (zilyedinin)  bu çalışma sırasında...

5831 sayılı kanununa göre yapılan kadastro çalışmalarında 2692 Sayılı (2-B) kanunu   maddesi uyarınca hazine adına orman sınırları dışına çıkartılmış arazilerin ölçüm çalışmaları sırasında arazinin sahibinin (zilyedinin)  bu çalışma sırasında arazisinin başında bulunamaması nedeniyle hazine adına yazılan taşınmazlarda doğrudan satış için müracaatlar bitmesine rağmen;

1-      Arazi sahibinin isminin zilyet olarak kadastro tespit tutanağına yazılmaması  durumunda arazinin sahibi ne yapacaktır?

CEVAP:Kadastro tespitine karşı 10 yıl süre içinde itiraz davası açıldığından bu süre zarfında Hukuk Mahkemelerinde dava açmak suretiyle zilyet olduğunu ispat ederek tapuya zilyetlik şerhini işletebilir. Mahkeme kararı kesinleştiğinde de süresinde Milli Emlak Müdürlüğüne giderek satış talebinde bulunacaktır.

 

2-      Arazi gerçek sahibinin değil de başkasının  kadastro tespit tutanağına isminin zilyet olarak yazılması  durumunda arazinin gerçek sahibi ne yapacaktır?

CEVAP: Bu durumda da Kadastro tespitine karşı 10 yıl süre içinde itiraz davası açıldığından bu süre zarfında Hukuk Mahkemelerinde dava açarak zilyet olduğunu ispat emek suretiyle  diğer kişinin zilyetlik şerhini iptal ettirerek tapuda kendi adına  zilyetlik şerhi verilmesini isteyebilmektedir. Mahkeme kararı kesinleştiğinde de süresinde Milli Emlak Müdürlüğüne giderek satış talebinde bulunacaktır

 

3-      Kadastro tutanağında ismi zilyet olarak yazılmış ve kesinleşmiş ve tapuda da  zilyet olarak görüldüğü halde süresinde doğrudan satış için (satın almak için) Mal Müdürlüğüne yada Milli Emlak Müdürlüğüne müracaatta bulunmamışsa ne yapacaktır?

CEVAP: Bu durumda 2-B kanunu kapsamında burayı (indirimli) alma imkanı kalmadığından ve taşınmaz hazine adına kayıtlı olduğundan hazineden satışını isteyecek taşınmazın gerçek değeri üzerinden ihale ile satışı yapılacak ihale ile alacaktır.(Fakat ihaleye başkaları da girip fiyatı yükseltebilirler)

Bu duruma düşmeden dava açarak alma yolu var..!

Dava  kazanılıp kesinleştikten sonra süresinde müracaat ederek 2-B kanunu kapsamında indirimli olarak alınabilir.

 

4-      Kadastro tutanağında ismi zilyet olarak yazılmış ve kesinleşmiş ve tapuda zilyet olarak görüldüğü için süresinde doğrudan satış için (satın almak için) Mal Müdürlüğüne yada Milli Emlak Müdürlüğüne müracaatta bulunmuş Milli Emlak Müdürlüğünce de ödeme ihtarı kendisine ulaşmasına rağmen süresinde ödemesini yapmamışsa ne yapacaktır?

CEVAP: Bu durumda 3 .sorunun cevabında olduğu gibi  2-B kanunu kapsamında burayı (indirimli) alma imkanı kalmadığından ve taşınmaz hazine adına kayıtlı olduğundan hazineden satışını isteyecek taşınmazın gerçek değeri üzerinden ihale ile satışı yapılacak ihale ile alacaktır.(Fakat ihaleye başkaları da girip fiyatı yükseltebilirler).

Bu duruma düşmeden dava açarak alma yolu var..!

Dava  kazanılıp kesinleştikten sonra süresinde müracaat ederek 2-B kanunu kapsamında indirimli olarak alınabilir.

 

 

2-B Arazi Sahiplerine Bedelsiz İade

(Eski Malikler Yada Eski Maliklerden Hak Ve Hisselerinin Tamamını Satın Alanlar İçin                                  

 Son Başvuru  Tarihi 25.Nisan 2014)

2692 Sayılı (2-B) kanunu kapsamında, “açılan davalar sonucunda(yada idari yolla)  Hazine adına tescil edilenler ise, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde ilgilileri tarafından idareye başvurulması hâlinde önceki maliklerine veya kanuni ya da akdî haleflerine bedelsiz olarak iade edilir. Ancak, bu kişilerden taşınmazlarına karşılık daha önce yer verilenlere veya bedeli ödenenlere iade işlemi yapılmaz.”

Tapuda Hazine adına tescilli olan taşınmazlar hakkında aynı fıkrada belirtilen süre içerisinde idareye başvurmayan ilgililerin hakları bu süre sonunda sona erer, bu kişiler idareden başkaca talepte bulunamazlar, hak ve tazminat talep edemezler ve dava açamazlar. Bu taşınmazlardan Hazine adına tescilli olanlar idarece satış dâhil genel hükümlere göre değerlendirilir.

 

Hazırlayanlar: Av.Mehmet EROL  & Av.A.Furkan BARUTÇU                  

Ensar Hukuk Bürosu

“2-B arazilerine ilişkin uyuşmazlıklar ve çözüm yolları” Başlıklı Haber İçin 3 Yorum Yapılmış
  1. İsmail Düzgün dedi ki:

    Arsamız iki ortaklı 2012 Yıla kadar bizim üstümüzde görünüyordu fakat işlerimizin yoğunluğundan dolayı ilgilenemedik ve kadastro girmiş. 2015 yılında belediyeye gittiğimizde arsanın bizim üstümüzde görünmediğini tespit ettik,ne yapabiliriz.Şimdiden teşekkürler.

  2. nihat arı dedi ki:

    istanbul pendık bölgesınde 150 mtre karearsamız vardı 2b kapsamında babam buryı 1990 zamanında o bölgeyı parselıyen sahıstan satın aldı 1996 ev yapıldı ve beldıye yıktı babam oranın 1996 dan 2018 kdar emlak vergısı beynamesını ödemiş durmda arsa mahle arasında butun komşular tapu aldı kadastro bizim ev olmadıgı için elktirik su faturası olmadıgı için mili emlaga basvurda bulunduk red etiler satiş yapmadılar bunun için neyapmak gerek mhkmeyse hngıyolara başvurmak grek saygılar

  3. nihat arı dedi ki:

    istanbul pendık bölgesınde 150 mtre karearsamız vardı 2b kapsamında babam buryı 1990 zamanında o bölgeyı parselıyen sahıstan satın aldı 1996 ev yapıldı ve beldıye yıktı babam oranın 1996 dan 2018 kdar emlak vergısı beynamesını ödemiş durmda arsa mahle arasında butun komşular tapu aldı kadastro bizim ev olmadıgı için elktirik su faturası olmadıgı için mili emlaga basvurda bulunduk red etiler satiş yapmadılar bunun için neyapmak gerek mhkmeyse hngıyolara başvurmak grek saygılar tesekurler

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI