Cemaat kendi kafasına sıkıyor!

Cemaat kendi kafasına sıkıyor!
17 Aralık sabahı hükümete karşı yargı ve polis eliyle gizli bir operasyon yapıldı. Yapılan kirli ve gizli operasyonla Türkiye’de birçok denge alt üst oldu. Başta ekonomimiz olmak üzere devletin...

17 Aralık sabahı hükümete karşı yargı ve polis eliyle gizli bir operasyon yapıldı. Yapılan kirli ve gizli operasyonla Türkiye’de birçok denge alt üst oldu. Başta ekonomimiz olmak üzere devletin birçok gizli bilgisi zarar gördü. Tahribatlar yaşandı. Olay üzerinden yaklaşık on iki gün gibi bir zaman geçti. Bu zaman zarfında hem hükümette, hem cemaatte hem de vatandaşlarda müthiş kırılmalar yaşandı.

Hükümetin içerisinde yer alan çürük elmalar, taklacılar, makam sevdalıları ve kuyruğu başka güçlere bağlı olan vekiller ve bakanlar hemen hükümete karşı saldırıya geçti. Parti içerisindeki bu fareler, bir anda hükümetin yıkılacağına ve operasyonun amacına ulaşacağına inandılar ve gemiyi terk ettiler. Giderken de vefayı ve insanlığı ayaklar altına alıp gittiler.

Bu gidişler parti içerisinde ilk etapta tepkiyle karşılansa da uzun vadede iyi ki gitmişler denilecektir. Çünkü bu tatlı su erkekleri, büyük fırtınalarda Allah muhafaza gemiyi dibe batıracak kadar ihanet içerisinde olabilirlerdi. Evet, hükümet, ismi dahi belli olmayan bir operasyonla yıpratılmaya çalışılmıştır. Zarar görmedi değil ama yıkılmadı. Bu çirkin olayı bozabilir ve yoluna devam ederse daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir diye düşünüyorum.

Gelelim zarar gören diğer bir kesime. Bu operasyonda en büyük zararı Gülen cemaati ve cemaat lideri Fethullah Gülen gördü. İsterseniz Cemaatten önce Fethullah Gülen şahsının nasıl zarar gördüğünü yazayım. Türkiye’de Fethullah Gülen’e karşı insanlar saygıda kusur etmezdi. Belli bir iki kesim haricindeki insanlar, din adamıdır, âlimdir, hocadır, cemaat lideridir, temiz insanlar yetiştiriyor diye hocaya laf etmezdi, ettirmezdi. Alenen edenlere de karşı çıkılır ya da işinden edilirdi. Tıpkı Ergun Babahan’a yapıldığı gibi. Hatırlarsınız, Ergun Babahan attığı bir tweet yüzünden işinden oldu. O dönem Star yazarı Ergun Babahan, Fenerbahçe-Galatasaray maçının hemen ardından attığı “Bu kupa Amerika’ya girsin” tweet’i nedeniyle büyük tepki aldı. Babahan’ın Today’s Zaman’daki yazılarına son verildi. O twite bende tepki göstermiştim. 

Şimdi geldiğimiz noktada bırakın Ergun Babahan gibi köşe yazarlarını lise öğrencileri bile sosyal medyada Fethullah Gülen’e, ‘feto’, ‘fetokulli’ gibi yakıştırmalar yapıyor. Bu yakıştırmalar kabul edilmez ama cemaat alenen bu işi sahiplenince insanlarda saygıyı bir kenara bıraktı. Hele o bedduadan sonra İslami hassasiyeti ağır olan insanlar, Fethullah Gülen’e tepki gösteriyor. Yani diyeceğim, daha 17 Aralık gününe kadar birçok kesim için kutsal ve önemli sayılan Fethullah Gülen bugün sokaktaki vatandaşların diline düşmüştür. Dokunulmazlığı kalkmıştır, kutsiyeti bozulmuştur. Cemaat mensupları acaba liderlerinin bozulan bu imajı hakkında ne düşünüyordur? Hocalarına en büyük zararı verdiklerinin farkına varamıyorlar mı? Yanlış yola sapmaları hem cemaatlerine hem de liderlerine zarar vermiştir. Bunun farkına varsınlar artık.

Gelelim bu işten cemaatin nasıl zarar göreceğine. Cemaat bir kere en önemli kaynağı olan insan kaynağını kaybetmiştir. Bu insan kaybı cemaate yol, su, elektrik olarak geri dönecektir. Kurban hissesi veren birçok insan artık vermeyecektir. Burs veren iş adamları artık burs vermeyecektir. Bankalarıyla çalışmayacaktır, medyasını kullanmayacaktır. Çocuklarını cemaatin okuluna ve dershanesine gönderen insanlar bir daha göndermeyecektir. Bu kayıpları acaba cemaat nasıl telefi edecek? Veya yarın çıkıp insanlara kendisini nasıl izah edecekler? Cemaat bunca yatırıma ve hizmete bir kalemde nasıl çizik atar merak etmiyor değilim.

Gelelim cemaat mensuplarının iş hayatına. Cemaat, iktidar partisi ile iyi geçinirken binlerce mensubunu belediyelere, belediyenin yan kuruluşlarına, devletin çeşitli kademelerine yerleştirdi. İş sahibi yaptı. Bu insanların referansları belli. Yarın iş büyürse iktidar partisi bunları kapı dışarı koyar. Bu temiz ve inançlı cemaat mensuplarının geçimini kim sağlayacak? Bu işte en büyük zararı bence cemaat görmüştür.

Benimde tanıdığım, bildiğim, abi demekten çekinmediği pırıl pırıl cemaat mensubu insanlar var. Bu isimler artık bu sıkıntıya el koymalıdır. Yanlış yerde ve yanlış insanlarla yol arkadaşlığı yaptıklarını anlamalılar. Tanıdığım ağabeylerden bunu rica ediyorum. Yoksa bugüne kadar iyi niyetli insanların hizmet olsun diye verdikleri paralar ile oluşturulan kuruluşlar zarar görecektir.

Bunun zararını da cemaatin tepe adamları değil cemaatin iyi niyetli insanları çekecektir. Çünkü bugün insanlarda oluşan algı, cemaat İsrail, ABD ve vatan hainleri ile işbirliği yapıyor algısı yayılmaya başladı.

Bugün AK Parti gidebilir. Tayyip Erdoğan devrilebilir. 11 yıl önce hayatımızda AK Parti denen bir parti yoktu ama bu insanlar bu topraklarda yaşamaya devam ediyordu. Yarın AK Parti olmasa da yaşamaya devam edecek. Ama bu insanlar sevdiği bir lidere karşı acımazsızca saldıran cemaatin hizmetlerini sahiplenmeyecek ve yaşamasına müsaade etmeyecektir. Çünkü insanlar artık cemaate karşı kinlenmeye başladı.

Gelelim 17 Aralık operasyonunun diğer kaybeden kesimine. Bu kirli operasyonda yine her zamanki gibi kaybeden gariban vatandaş olmuştur. Eline bir türlü alamadığı, rüyasında dahi göremediği dolar, euro almış başını gitmiş. Yakında gelecek zamlar çapulculara, cemaatçilere, milli görüşçülere, liberallere, solculara, dindara, dinsize, ateiste, özgürlükçülere, ulusalcılara ve herhangi bir cemaat mensubu olmayan binlerce, yüz binlerce, milyonlarca gariban insana gelecek. Bu gemi batarsa da kimse kusura bakmasın, ne’ci olduğumuzun çok bir anlamı da olmayacak.

“Cemaat kendi kafasına sıkıyor!” Başlıklı Haber İçin 1 Yorum Yapılmış
  1. coşkunemlak dedi ki:

    aynen kelimesi kelimesine katılıyorum.
    bu ülke bunu da atlatır atlatmasına ama,
    kardeşlik arasında ki bu yara epey bir zaman kalpleri yumuşatmaz.
    eğer bu günlerde iki taraf arasında iyi bir kucaklaşma zemini olursa yara kapandığı gibi kardeşlik daha da pekişir ve şeytan ve sevenleri büyük bir hezimete uğrar.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI