Ödül: ‘Gençlik sokaklarda değil siyasete olmalı’

Ödül: ‘Gençlik sokaklarda değil siyasete olmalı’
Gazetemiz yöneticileri Recep Karakoç ve Ömer Faruk Gerçek, Sultanbeyli’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Kamuran Cihan Ödül ile sohbet etti ve yerel seçim gündemine dair sorular sordu....

Gazetemiz yöneticileri Recep Karakoç ve Ömer Faruk Gerçek, Sultanbeyli’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Kamuran Cihan Ödül ile sohbet etti ve yerel seçim gündemine dair sorular sordu. İşte o söyleşi:

 

Ödül: “Yakan yıkan değil, proje üreten gençliğe örnek olmak için siyasete varım”

 

2014 yılının Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere için birçok isim ilçelerin belediye başkan adaylığına talip olurken Sultanbeyli’den bir genç çıktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığına talibim dedi. Peki, kim bu genç siyasetçi? Yılların siyasetçileri dahi, böyle zor bir göreve talip olamadığı dönemde Kamuran Cihan Ödül neden İBB aday adayı oldu? Hedefleri, projeleri var mı? Tüm bu soruların cevabını alabilmek ve ‘Söz sırası aday adaylarında’ kampanyamızı başlatmak için İBB aday adayı Kamuran Cihan Ödül’ü dinledik. Siyasette reklam olmaktan öte ortaya proje koyan Ödül’ün yazısını zevkle okuyacağınızı düşünüyor ve sizi yazı ile baş başa bırakıyoruz….

 

Gerçek Vizyon: Genç yaşta İstanbul gibi bir şehri yönetmeye talip oldunuz, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

Kamuran Cihan Ödül: Tabiî ki.  Uzun yıllardır aktif olarak ‘Genç Siyaset’ içinde yer almış biriyim. Çok küçük yaşlarda Erbakan Hocamızı ve Milli Görüş çizgisini ve bu çizginin dünya vizyonunu tanımak bize yeni ve özel ufuklar açtı. Bu çizgide, en alt birimden en üst birime kadar verilen tüm görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Daha sonra hem eğitimimden dolayı hem de iş hayatım beni, siyasetten uzak kalmaya mecbur kıldı. Ancak bu çizgideki misyonu hep taşımaya gayret gösterdim. Zaten bu misyon ve vizyon sayesinde, partimiz ve milletimiz adına, bundan sonra şahsıma verilecek tüm görevleri eksiksiz yerine getirme gücünde ve gayretinde olacağım.

 

Gerçek Vizyon: “Genç Siyaset” diye bir kavramdan bahsediyorsunuz. Nedir bu genç siyaset kavramı?

 

Kamuran Cihan Ödül: Genç siyaset, yaşla alakalı bir kavram değil. Daha çok geleceğimizi şekillendiren gençliği düşünmek, gençliğe dair projeler ve fikirler üretmek anlayışının tezahürüdür. Bu anlamda, hem yerel yönetimlerde hem de genel anlamda tüm Türkiye, hatta dünyada dahi bu misyonu yüklenmiş, siyaset adamları yetiştirmek, onlara görevler vermek gerekliliğidir. Bu gün baktığımızda Sayın başbakanımızın bu genç vizyona sahip olduğunu söyleyebilirim. Ama genel anlamda, partimizin de bu çizgide olması gerekiyor. Buda daha fazla genç insanın yetiştirilerek hem yerelde hem de tüm Türkiye sathında sorumluluklar verilmesi anlamına geliyor. Aslında siyasetin devamlılığı da bunu zorunlu kılıyor. Ve aslında benim İstanbul gibi bir şehre Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir görevi ifa etme isteğim tamamen bu minvalde değerlendirilmeli.

 

Gerçek Vizyon: Gençliği düşünmek ve bu kitleye dair proje ve fikirlerden bahsediyorsunuz, nedir gençliğe dair projeleriniz?

 

Kamuran Cihan Ödül: Ben gençliği ve gençlik ruhunu anlamak gerektiğini vurguluyorum. Bu anlamda muhakkak ki daha fazla projeler üretilmeli. Ve bu anlamda bizimde proje ve fikirlerimiz var ve daima olacaktır. Aslında çok genç sayılabilecek bir ekibimiz var ve bu ekibin sadece gençliği ilgilendiren 600’e yakın projesi var. Bunları sıralamaya kalksak inanın ki sayfalar yetmez. Ama birkaç projemizden bahsetmek gerekiyor sanırım…

 

“Başta Büyükşehir olmak üzere her ilçede “Gençlik Başkanlıkları…”

Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere her ilçede “Gençlik Başkanlıkları” kurulması gerekliliğine inanıyorum. Büyükşehir Belediyemiz içerisinde ‘Gençlik Meclisi’ olarak hizmet veren bir birimimiz var. Ancak bu daha çok fikir kulübü olmak niteliği taşıyor. Bizim bu düşüncemiz, Büyükşehirimiz de dahil, tüm ilçelerde, bir ‘Genç Belediye’ niteliğinde hareket ederek, gençliğe dair proje ve fikirleri hayata geçirecek, gençliğin yer aldığı tüm alanlarda hizmet üretecek, sorunlarıyla etkili ve yetkili bir biçimde çözümler üretecek resmi bir belediye birimi şeklinde olmalıdır. Bu sayede sorunları çözmede ve yeni fikirler üretmede etkin bir birime sahip olacağız.

 

Gerçek Vizyon: Sizce bu sayede gençliği anlamak mümkün olur mu?

 

Kamuran Cihan Ödül: Bence temel ve tek sorun gençliği anlamak değil, gençliğin kendini ifade etmesinin yollarını sağaltmaktır. Evet, gençliği anlamak yöneticilerin asli vazifelerinden birisidir, ama gençliğin kendisini ifade etme yollarını bulmak, onlara ulaşmak da önemli bir hizmettir. Bizim bu projemiz, yerel yönetimler anlamında direk gençliğin kalbine ve zihnine inme isteğidir. Bence bu ve buna yönelik çalışmalar daha fazla genç kardeşimizin yönetime katılmasını sağlayacaktır. Bu aynı zamanda genç insanlarımızın kendisini yönetenlere daha fazla yaklaşacağı, onları daha yakından tanıyacağı bir projedir. Mesela, gezi olaylarında bir gençlik hareketi vardı. Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu ‘Taksim Yayalaştırma Projesi’ ve ‘Gezi Parkı Düzenlemesi’ kesinlikle Taksim için prestij sayılabilecek bir hizmetti. Ama Başbakanımızın da defaten dile getirdikleri gibi, belli odakların gençleri kendi emelleri doğrultusunda yönlendirmesi sonucunda çok farklı boyutlara taşındı. Ve maalesef ki, birçok iyi niyetli genç kardeşimiz de bu oyunların içinde istemeden yer aldı. Bunun yanı sıra ODTÜ deki olaylarda benzer sıkıntılar yaşanıyor. Ama bizim bu projemiz doğrultusunda belediyenin tüm hizmetlerini bilen ve gençlerle sürekli diyalog halinde olan bu başkanlık birimimiz olsa, en azından genç insanlara daha hızlı ve ikna edici şekilde ulaşılarak, daha önemli sonuçlar elde edileceğine inanıyorum. Buna benzer gençlik projeleri muhakkak ki yerel yönetimlerimizde yer alabilmeli.

 

Her ilçeye en az 1000 konut

Bir başka projemizden de bahsedecek olursak, gençliğin önemli bir sorunu da evlilik. Bende bekar bir insan olarak, bu sorunun önemini en çok bilen insanlardan biriyim.. Zaten, Sayın Başbakanımızda aile kurmanın önemini her fırsatta dile getiriyor. Ama maalesef ki, evlilik ve aile kurmak pratikte çokta kolay değil. Bu düşünceyle yola çıkarak, her ilçeye en az 1000 konutluk ‘Sosyal Aile Konutları’ projemiz var. Malum, günümüz şartlarında evlilik oldukça zor ve sırf bu zorluktan dolayı birçok genç kardeşimiz evlenemiyor ya da evlilik düşüncelerini öteliyor. Ama bu projemiz kapsamında maddi durumu elverişli olmayan ve bizlere başvuran gençlerin tüm masrafları da dahil olmak üzere daireleriyle birlikte ilçe belediyemiz sınırlarında yer alacak o sosyal konutlara yerleşecekler. Buda birçok insanımızın hem sosyal hem de duygusal olarak rahatlamasına, kendilerine yeni bir gelecek inşa etmelerine, toplumumuzun temelini oluşturan yeni aileler kurmalarını sağlayacaktır.

 

Her yıl 365 düğün

 

Bu projemizle alakalı bir diğer düşüncemizde, her ilçede olmak üzere, “Her gün 1 Düğün, Her yıl 365 Düğün” projemiz. Mevcut belediyelerimiz sağ olsunlar, belli aralıklarla toplu düğün törenleri yapmaktalar. Fakat bu hem toplumun ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak, hem de farklı kültür ve gelenekten gelmiş insanların kendi örflerine uygun düğünleri yapmalarına imkân vermiyor. Bu düşünceyle, bizim bu projemiz her insanın kendi istediği mekânda kendi örf ve adetlerine uygun düğünleri yapmasına olanak vermek, bunu finanse etmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle hem toplu düğünlere sıcak bakmayan insanların bu hizmetten yararlanmaları sağlanacak hem de ailelerin bu mutlu günlerinde hayallerindeki evlilik merasimlerini yapmalarına imkân tanınacağına inanıyorum.

 

İstanbul’da Belediye Üniversitesi

 

İstanbul’da tamamı burslu ya da yarı burslu olmak üzere, tamamen, yerel yönetimler ve gençlik çalışmaları odaklı Büyükşehir belediyemize ait ve her ilçeden eşit sayıda öğrencinin kabul edileceği bir belediye üniversitesi kurularak, gençliğin hem yerel yönetimleri anlayarak öğrenmesi sağlanacak hem de yerel yönetimlere direkt yönetici kadroları yetiştirilmesi sağlanacaktır. Bence bu yönde bir hizmetin, üniversite düzeyinde akademik eğitimler veren bir hizmetin en kısa zamanda İstanbul’umuza kazandırılması gerekiyor. Bu ve buna benzer, direkt olarak gençliği ve sorunlarını ilgilendiren, aynı zamanda gençliğin yerel yönetimlere direkt katılımını sağlayarak, yerel yönetimleri özümsemesini sağlayacak yaklaşık 600 proje geliştirdiğimizi söylemek isterim.

 

Gerçek Vizyon: Mustafa Sarıgül’ün adaylığı ile ilgili düşüncelerinize geçecek olursak… Neler düşünüyorsunuz?

 

Kamuran Cihan Ödül: Aslında bu anlamda sadece sayın Sarıgül’ün değil tüm adayların kriterini, Kendisi de hakikatli bir belediyeci olan Sayın Başbakanımız belirlemiş durumdadır; belediyeci liyakatli ve ehliyet sahibi olmalıdır. Bu perspektifte değerlendirecek olursak, Sayın Sarıgül’ün daha kat etmesi gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Ve önemli bir konuda var ki, o da partisinden ihraç sebebi. Bu aslında Sayın başbakanımızın da ne kadar doğru bir kriter ortaya koyduğunu da göstermesi bakımından manidardır. Bence değerli İstanbul halkı, bunu en güzel şekilde değerlendirerek sandıkta gerekli cevabı verecektir. Buna inancım tamdır.

Gerçek Vizyon: Bir de Ak Parti’den Kadir Topbaş var?

 

Kamuran Cihan Ödül: Evet, Değerli başkanımız Sayın Kadir Topbaş, işte tamda ehliyetli ve liyakatli tanımına uyan ve iki dönemdir bu mega şehri layıkıyla yöneten insandır. Bugün İstanbul’umuzda bazılarını hayal dahi edemediği projeleri gerçekleştiren bir başkandan ve bir belediyecilik anlayışından söz ediyoruz. İnşallah, yerel yönetimlere talip Ak Gençlik olarak bizler de, değerli başkanım Sayın Kadir Topbaş gibi, hakkıyla görevlerimizi ifa ederiz.

 

Gerçek Vizyon: Hem bu şehri yönetmeye adayım diyorsunuz hem de Kadir Topbaş’a rakip değilim diyorsunuz. Tam anlayamadık doğrusu?

 

Kamuran Cihan Ödül: Evet, sözcük anlamıyla bakıldığında bir tezat olduğu söylenebilir ama işin özüne bakmak gerektiğini söylemek isterim. Bizler, gençliğinde yaşadıkları mekânlara dair fikir ve projeleri olması gerektiğini vurguluyoruz. Tamamen bu düşünce ile hareket ederek başvurumuzu yaptık. İstanbul İl Başkanlığı’mız da bu doğrultuda başvurumuzu kabul etti.

Zaten İstanbul’umuzla ilgili takdir Genel Merkezimizdedir. Bizim temel amacımız, gençliğin siyasete daha aktif katılımını sağlamak, düşünce ve fikirlerini sokaklarda, kamu mallarına zarar vererek değil, siyasi alanlarda hizmet üreterek olması gerekliliğinin altını çizmekti. Aslında gelen tepki ve yorumlardan ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da görüyoruz. Aynı zamanda, bu durum, Adalet ve Kalkınma Partimiz içindeki demokrasinin ne kadar sağlıklı işlediğinin de bir kanıtıdır. Biliyorsunuz ki bu olay şuan ki muhalefet partilerinde düşünülmesi dahi yasak olan bir durum halinde seyrediyor. Bunu çok yakın zamanda, Gürsel Tekin olayında herkes gördü zaten.

Biz de Gerçek Vizyon ailesi olarak, bu güzel ve samimi düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Ödül, bana kendimi anlatama şansı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI