Sultanbeyli ‘seçim kondu’ ilçesi olmasın

Sultanbeyli ‘seçim kondu’ ilçesi olmasın
Yerel seçimlerin adım adım yaklaştığı şu günlerde vatandaşların kaçak inşaat yapmak için hazırlık yapmaya başladıkları istihbaratları artmaya başladı. Daha şimdiden kum, çimento, demir ve hazır beton satan firmalar ile...

Yerel seçimlerin adım adım yaklaştığı şu günlerde vatandaşların kaçak inşaat yapmak için hazırlık yapmaya başladıkları istihbaratları artmaya başladı. Daha şimdiden kum, çimento, demir ve hazır beton satan firmalar ile temasa geçen vatandaşlar, “seçim kondu” yapmak için malzemelere para yatırıyor.  Sultanbeyli’nin “kaçak kent” olarak anılmasını tetikleyen bu “seçim kondu”larının yapılmaması için şimdiden tüm kurumların teyakkuza geçmesi gerekiyor.

Vatandaşlar bile bile lades dememeli

2009 yerel seçimlerinde göreve gelen Hüseyin Keskin ve ekibinin, kaçak inşaat yaptırmamak konusunda şimdiye kadar sağlam durdukları kamuoyu tarafından bilinmekte. Sultanbeyli Belediyesi, kaçak inşaat konusunda aynı tutumu seçim arifesinde de devam ettireceği sinyallerini şimdiden kamuoyuna vermeye başladı. Belediyenin kaçak inşaat yaptırmamak için kararlı adımlar attığı şu günlerde, vatandaşların, nalbur ve inşaat malzemesi satan diğer firmalara para kaptırmaması gerekiyor. Bir kat fazla yapacağım diye şimdiden paralarını malzemecilere yatıran vatandaşlar, yarın inşaat yapamaması durumunda sıkıntı yaşayacağını hesap etmeli. Vatandaşlar bile bile lades dememeli.

 

Kurumlar tedbirlerini artırmalı

İBB ve Sultanbeyli Belediyesi’nin de kaçak inşaatlara izin vermeyeceği ve yıkımlar için şimdiden ekipler kurduğu, yapılan kaçak inşaatları yıkmak için hazırlık yaptığı gelen bilgiler arasında. İlçenin gelişmesini sekteye uğratan kaçak yapıların bu seçimde de tekrarlanmaması için kamuoyu, Sultanbeyli Belediyesi, Valilik, Kaymakamlık ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin tedbirleri artırmasını bekliyor.

Sultanbeyli kaçak kent olarak anılmasın! 

Ne yazık ki, her seçim öncesi kaçak yapılaşmalar artmaktadır. Şimdiden bunun emareleri görülmeye başlanmıştır. Bugüne kadar, ‘kaçak yapılaşma kenti’, ‘çarpık ve sağlıksız büyüyen kent’ ve ‘kaçak kent’ gibi başlıklı haberlere maruz kalan Sultanbeyli’nin bu algıdan tamamen kurtulması için kimse önümüzde ki yerel seçimlerde keserlere sarılmamalı. Ve artık Sultanbeyli ruhsatlı ve imarlı yapılarla gelişen şehir algısını tüm Türkiye’ye yaymalı. Kaçak yapılaşmayı tercih eden ve böylece haksız kazanç sağlayan kişi ve kesimlerde de “imar affı” çıkacak beklentisi yanlış bir tutumdur. Seçimi fırsat bilip, kenar semtleri kaçak yapı cehennemine çevirenlere fırsat verilmemesi gerekir. Yaklaşan yerel seçimlerde oy kaygısı ile hareket edilmeden, yasalarla gelen yetki ve sorumluluklar yerine getirilerek bu sorunla mücadele edilmelidir. Sultanbeyli’de yapılan her kaçak inşaat, çözümsüzlüğe atılan bir adım olarak tarihe geçecektir.

Tapusu alınan 2B’li arazilerde inşaatlar yükselecek

Sultanbeyli’nin gelişmesini ve İstanbul’a yakışan bir ilçe olmasını arzulayan vatandaşlar, kaçak inşaat yerine imar ve iskânlı araziler üzerinde yapılar yapmaları, ilçenin gelişmesinde önemli faktör olacaktır. Özellikle 2B arazilerinde tapularını alan vatandaşların, emsal oranı yükseltilen imar oranları ile evlerini yenileme yoluna gidecekleri kamuoyunda konuşuluyor.

Ekonomik durumları iyi olmayan vatandaşlar ise müteahhit ile anlaşarak yapılarını güçlendirmeli veya yenileme çalışması içerisine girmeli. Belediye de hisseli tapu konusunda çalışmalarını hızlandırmalı ve vatandaşların bir an önce imarlı ve iskânlı yapılar yapılmasının yolunu açmalı. Gerek vatandaş, gerek belediye, inşaat yapma ve yaptırma konusunda sorumluluklarını yerine getirdiğinde, Sultanbeyli’nin bir anda gelişeceği ve İstanbul’a entegre olan bir ilçe olacağı herkes tarafından konuşuluyor.

 

Başkan Hüseyin Keskin, 2011 Milletvekili seçimleri öncesi dönemin Kaymakamı ve Emniyet Müdürü ile basın mensuplarının karşısına geçmiş ve kaçak inşaat’a müsade etmeyeceklerini açıklamıştı. Vatandaşlar, aynı duyarlılığı 2014 yerel seçimler öncesi de  bekliyor..

 

Keskin, 2011 genel seçimlerinde net tavır sergilemişti

Sultanbeyli’de 2011 genel seçimleri öncesi “Kaçak Yapılaşmaya” niyetli olanları sert bir dille uyaran Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin: “Sakın kaçak yapı için hazırlık yapmayın. Yapılan inşaatları aynı gün yıkacağız” demişti. Keskin’in bu iradesini açıkça ortaya koymak adına ilk icraatlardan birisi de, göreve gelir gelmez Belediye bünyesinde Yapı Kontrol Müdürlüğü kurmak olmuştu. Keskin’in ifadesine göre bu müdürlüğün asli görevi, kaçak yapılaşmayı engellemek ve mücadele etmek olmakla beraber; belediyenin diğer tüm müdürlüklerini ve personelini bu konuda bilinçlendirmek ve bu mücadelenin parçası yapmaktı.

O dönemde, konu ile ilgili olarak şimdi Nevşehir valisi olan Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan ve o dönemin İlçe Emniyet Müdürü Halit Körken ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’nin adının “kaçak kent” olarak algılanmasını engellemek için kaçak yapı ile mücadelede kararlı olduklarını belirtmişti.

Aynı tavır yerel seçimde de olmalı

Keskin, 2011 seçimlerinden önce “Kaçak yapı yapmaya niyetlenmeyin. Yaptığınız yapıyı aynı gün yıkacağız” demişti. Başkan Keskin konuşmasının devamında, “Artık Sultanbeyli’nin kaçak şehir olarak nitelenmesini istemiyoruz, karşılaştığımız tüm psikolojik engellere ve devam eden alışkanlıklara rağmen, bu irademizden asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Yerel seçimlerin yaklaştığı ve kaçak inşaat yapmak isteyenlerin hareketlendiği şu günlerde Keskin ve ekibi ilçe yöneticileriyle yeniden bir toplantı ve basın açıklaması yaparak kaçak inşaatlara karşı kesin bir tavır sergileyeceği belirtiliyor.

 

“Sultanbeyli ‘seçim kondu’ ilçesi olmasın” Başlıklı Haber İçin 6 Yorum Yapılmış
 1. Sultanbeylinin dedi ki:

  Recep bey iyide geçen seçimde kaçak yapı yapmayın adaletli olsun diyeseneler evvel parasını belediyeye yatırıp hala tapusuna bekleyen milletin ne suçu var bu sahtekar yalancı siyasetçiler yüzünden bunlar değilmiydi Alaattin Ersoy belediye başkanı Hüseyin keskin ilçe başkanı iken kaçak yapıya son kararı alıp sonra müsaade eden müşahedende ileri teşvik gibi yapılanlara 2004 senesinden eski yapı gösterip elektrik su aldıran şimdi 2b de arsası olan yapabilecek sultanbeylinin adil Mahallesi battalgazi Mahallesi kalkınacak ama 1561parsel para yaptırmamıza rağmen 10senedir bekleyecek ve umutta olmayacak sonrada biz bu siyasilere inanacağız kandırmayın Allah aşkına milleti artık siyasiler bize gölet yol asfalttan evvel tapu lazım tapu şu an benim olmayana yatırım yapılmış neyey yarar büyüyen sultanbeylide

 2. sadık coşkun dedi ki:

  2B de imar izni ne zaman verilecek.
  1/1000 planlar ne zaman askıya çıkacak.
  yerini alamayan insanlar satmaya çalışıyor imara sebep satamıyor, aracılar tefeciler 5 kuruşa kapmaya çalışıyor, insanların bir ömür verdiği emekleri boşuna gidiyor.
  adam ikinci arsa parası ödüyor hala imar yok,
  ne zaman derhal tarih verilmeli.

 3. hasan tatar dedi ki:

  SEÇİM ZAMANI KAÇAK YAPI YAPMAK YASAK DEYİP SEÇİMDEN SONRA ELLERİNİ OVUŞTURUP VATANDAŞTAN DAİRE BAŞINA 4000 TL ALAN SONRADA BU PARALARLA GÜNÜNÜ GÜN EDEN VE TİMSAH GÖZ YAŞLARI DÖKEN BELEDİYE BAŞKANLARININ SULTANBEYLİDE YAPACAĞI HİÇ BİR İŞİ YOKTUR.GELEN GİDENİ ARATIYOR 25 YILDIR AYNI PROBLEMLER DEVAM EDİYOR.

 4. fatih aslan dedi ki:

  ben bu secimde 30/mart 2014 de katımı’da cıkarım.icinide doserim babalar gibi otururum.adres’de veriyorum m.akif ersoy mah hayat cad. yetkililere sesleniyorum cesaretiniz varsa gelin’de durdurun.bak bakalım vatandasmi haklı yoksa koltuk sevdalısı icin saman altında su yürütenmi haklı.kapalı kapılar arkasından dönen yolsuzluk.millet esske gibi calıssak imanı gevricek.gelicek size yüksek tapu bedeli olarak para ödücek.ulan vatandas fabrikada cay paydosunda verilen keki yemeyipte evine getiriyor,cocugu ertesi gün okul’da beslenme yapıyor.siz vatandasın halini biliyormusunuz ? belediye yetkilileri size sesleniyorum size ? yıllardır kandırıldık tapu tapu mülküyet sorununu cozulcek diye.yeter arkadas allah hepinizi ıslah etsin.secimde bak katı nasıl cıkıyorum !!!!!

 5. HALİL İBRAHİM DEMİR dedi ki:

  ben ev yapımı için belediyeye gittim, tüm izinlerin kalktığını seçimden sonra verileceğini bildirdiler. izin vermediğiniz sürece kaçak yapının nasıl önüne geçeceksiniz. hem kaçak inşaat yapmayın diyorsunuz, hemde izin vermiyorsunuz.

 6. cem dedi ki:

  yazıklar olsun 2009 seçimlerinde yasak dediler göz dağı verdiler yaparsanız yıkarız asarız keseriz dediler biz 20 nüfus aynı dairede oturuyuruz üst katı yaptırmadılar ve baktık ki binlerce temel atılmış binlerce kat yapılmış hepsini yıkacağız dediler yalan söylediler su ve elektirik verdiler herkes bana güldü niye yapmadınız yapmıyanlar salaktır dediler evet gerçekten salakmışız şimdi yine aynı başkan çıkmış göz dağı veriyor kimse yapmasın yıkarız kesinlikle izin yok diyor sen söylemeye devam et sayın başkan ben yapacam emin ol bu defa yapacam isterseniz gelin yıkın..buyrun ..

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI