İSKİ SULTANBEYLİ’DE YIKIM YAPACAK

İSKİ SULTANBEYLİ’DE YIKIM YAPACAK
Evleri dere koruma bandında kalan ve yıkım tebligatı ellerine ulaşan yaklaşık 100 kişi Sultanbeyli Belediyesi önünde toplandı. Mecidiye Mahallesi Uzundere mevkiinde bulunan dere yatağında kalan 48 daire ve 17...

Evleri dere koruma bandında kalan ve yıkım tebligatı ellerine ulaşan yaklaşık 100 kişi Sultanbeyli Belediyesi önünde toplandı.

Mecidiye Mahallesi Uzundere mevkiinde bulunan dere yatağında kalan 48 daire ve 17 dükkân sahibine İSKİ tarafından yıkım tebligatı gönderildi. Tebligatı alan yaklaşık 100 kişi Sultanbeyli Belediyesi önünde toplandı. Vatandaşla görüşen Başkan yardımcısı Akbulut: “Sultanbeyli Belediyesi olarak yapabilecek bir şeyimiz yok. İSKİ, tebligat gönderdiği binaları yıkacak” dedi.

 BEŞ MAHALLEDE 100 BİN KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Uzundere mevkiinde bulunan dere yatağı ıslah çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalarını tamamlayan İSKİ, son düzenlemelere rağmen dere yatağında kalan ev ve dükkan sahiplerine yıkım tebligatı gönderdi. Mecidiye Mahallesi Uzundere mevkiinde bulunan dere yatağında kalan 48 daire ve 17 dükkân sahibine ulaşan yıkım tebligatı vatandaşları tedirgin etti. Tebligatı alan yaklaşık 100 kişi Sultanbeyli Belediyesi önünde toplandı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yurtdışında olduğu için vatandaşları Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut dinledi. Vatandaşlar daire başına verilen 30 ila 35 Bin TL’nin az olduğunu, bu paralara evlerini boşatmayacaklarını söyledi. Vatandaşları dinleyen Akbulut: ‘Sultanbeyli’de bu konumda olan sadece siz değilsiniz. Beş mahallede yaklaşık 100 bin insanı ilgilendiren bir konu. Konu İSKİ’nin direktifleri doğrultusunda işliyor. Bizim yapacak bir şeyimiz yok’ dedi.

 

DEMİR: BİRİLERİ KORUNUYOR MU?’

Belediye önünde toplanan vatandaşlar ile Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut görüştü.  Belediye binası içinde bulunan sergi salonuna alınan vatandaşlar dertlerini tek tek Başkan yardımcısı Ercan Akbulut ile paylaştı. İlk söz alan Beyler Demir: “Yapılacak planın dere ıslah çalışması ve bu çalışmaların içeriğinde derenin 10 metre sağında ve 10 metre solunda çalışma yapılmasını istemelerine rağmen, bizlerden istedikleri sadece dere akarının sol tarafında yani belirtilen numaralara ait işlem yapılmasını isteyen İBB, yanlış bir uygulamaya sebep olmuştur.

Sağ tarafın hiç yıkılmamasının ne açıklaması var ki? Sol taraftan yıkarlarsa belediyenin daha çok kar edeceğini düşünüyoruz. Ama mühendisleri tarafından bu söylediklerimiz dikkate alınmıyor” dedi.

Konuşmasına şu sözlerle devam eden Demir: ‘Oysa ki derenin sağında bir fabrika ve 10 dairelik emlak söz konusu, derenin sol tarafında ise 48 daire, 17 dükkan söz konusu iken, bu sol tarafın yıkılması ne kadar açıklayıcıdır bilinmiyor.

Oysa ki sağ taraftan yıkılmayan gayrimenkuller sebebiyle burada, “kişilere bir çıkar, adam kayırma, insan sınıflandırma, gariban vatandaşın yuvasını başına yıkma gibi bir düşünce var” ifadelerini kullandı.

ACET: “DÜZENLEMENİN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Daha sonra söz alan İsmail Acet isimli vatandaş: ‘Burada bulunan gayrimenkullerimizin ve işyerlerimizin yıllarca emlak vergisi, çöp vergisi vb. vergilerimiz zamanında verilmiştir. Elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi devletin vermiş olduğu hizmetleri kullanmaktayız. Yıllarımızın burada geçmiş ve adreslerimiz muhtarlığımız ve oy kullanma adreslerimizin Sultanbeyli Mecidiye mahallesidir. Ve bundan sonrada böyle kalmasını istiyoruz.

Islah edilecek derenin mevcut haliyle yapılabilmesi olasılığı olmasına rağmen neden bu kadar düzenini kurmuş insanların yuvaları düzenleri bozuluyor. İstanbul’da emsalleri bulunan çok derenin mevcut haliyle ıslahları yapılmış, üzerleri kapatılmış şehir içinden geçmiştir. Bizimkilerin de yeniden mevcut haliyle yapılandırılması mümkünken gayrimenkullerimizin yıkılıp üstü açık dere çalışması yapılmak istenmektedir. Bu olasılıkların gözden geçirilerek yapılandırılması istiyoruz’ dedi.

AKBULUT: ‘100 BİN VATANDAŞIMIZI İLGİLENDİRİYOR’’

Vatandaşları dinledikten sonra söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut: “Öncelikle şunu söyleyeyim ki, bu tebligatları İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSKİ kurumu göndermekte. Dere ıslah çalışmalarını İSKİ yapıyor. Sultanbeyli’de 23 km. dere var. Toplam beş mahallemizde dere var. Bu dere konusu Sultanbeyli’de yaklaşık 100 bin insanı ilgilendiriyor. Dere yatağında kalan yerlere tapu verilemeyecek. Yıkılması gereken yerler yıkılacak. Anladığım kadarıyla belirlenen rakamlara itirazlarınız var. Ama Sultanbeyli Belediyesi olarak bizim bu rakamlara yapacak bir yaptırımımız yok. Burası hukuk devleti. Hukuk kuralarına hepimiz uyacağız” dedi.

 

Bir vatandaşın benim evimin bir metresi dereye yatağına giriyor bu gibi yerlere bir şey yapamaz mısınız? sorusu üzerine Akbulut: “Bu konuyu yetkililerle görüşeceğim. Yapabileceğim bir şey varsa yapmaya çalışacağız. Onun dışında bizim yapacağımız bir şey yok” ifadelerini kullandı. Görüşmeden memnun olmayan vatandaşlar geldikleri otobüse binerek tekrar mahallerine gitti.

Bu arada bölgede Yıkımlara 26 Haziran 2013 tarihinden itibaren başlanacağı belirtildi.

“İSKİ SULTANBEYLİ’DE YIKIM YAPACAK” Başlıklı Haber İçin 4 Yorum Yapılmış
 1. kenan tamgöz dedi ki:

  derenin sağı ve solu derken hangi taraftan bakılarak söyleniyor? Yani sağ taraf derken kuzey tarafından mı bahsedilmektedir?

 2. s coşkun dedi ki:

  2b de duyarsız iski zedeler hadi bakalım şimdi dayanın

 3. abbas.ay dedi ki:

  Orhangazi mah sinden yazıyorum dereler niye yarım bırakıldı ve laam bırakılıyorsiz olsanız Burda durabilirmisiniz sizin insanlara verdiniz değer bukadarmi hani çılgın projeleriniz

 4. abbas.ay dedi ki:

  Ha kokudanda durulmuyor evin önunde oturamiyoruz

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI