2B TEBLİGATLARI VATANDAŞLARA ULAŞIYOR

2B TEBLİGATLARI VATANDAŞLARA ULAŞIYOR
İstanbul’da orman vasfını kaybetmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların, hak sahiplerine satışı başladı. İstanbul Defterdarlığı tarafından satış işlemi için hak sahibi olan 82 bin 105 kişiden 80 bin 492 kişiye tebligat...

İstanbul’da orman vasfını kaybetmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların, hak sahiplerine satışı başladı. İstanbul Defterdarlığı tarafından satış işlemi için hak sahibi olan 82 bin 105 kişiden 80 bin 492 kişiye tebligat gönderilmeye başlandı. Sultanbeyli Adil Mahallesinde birçok 2B kullanıcısına tebligatlar ulaştı. Diğer mahallerde bulunan vatandaşlara da önümüzdeki günlerde ulaşması bekleniyor.

Hak sahiplerinin, tebligatı aldıktan sonra 3 aylık süreleri olacak. Sürenin geçirilmesi halinde haklar kaybedilmiş sayılacak. Vatandaşların açılan dava sonucunda iptal edilen tapuları da herhangi bir bedel ödemeden iade edilecek. İstanbul’da bu kapsamda 21 bin 109 vatandaş iade talebinde bulundu. Satış işlemi için 2B Satış Ofis’leri kurduklarını belirten İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, şu bilgileri verdi: “Her hak sahibi vatandaşımıza tebligatta bulunacağız. Vatandaşlar tebligatları aldığında Defterdarlık binasında oluşturduğumuz satış ofisine gelerek, satış işlemlerini buradan sonuçlandıracak.

Tebligatlarda öncelikle satış bedelinin yüzde 70’ini kendilerine göndereceğiz. Tarım alanlarında yüzde 20 ilave indirim var. 400 metrekarenin altında birden fazla taşınmazı varsa hangisinde yüzde 20 indirimden faydalanmak istiyorsa veya arazisini tarımsal alanda kullandığını söylüyorsa bize bildirimde bulunacak, biz de yüzde 20’lik ilave indirimden faydalandıracağız. Süreç tamamlandıktan sonra vatandaşlara hak sahipliği belgesi veriyoruz.

Hak sahipliği belgesiyle tapu idaresinden rahatlıkla tapu alınabilecek.” Tebligatların peyderpey gönderildiğinin altını çizen Bayrakdar, kendilerine tebliğ ulaşmayanların ise Defterdarlık’a gelerek tebligatlarını elden alabileceklerini ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandırabileceğini söyledi. Hak sahibine yerin tarım alanı olması durumunda, bedelin tamamı üzerinden ilave yüzde 20 indirim daha yapılacak. Bedelin peşin ödenmesi durumunda yüzde 20 daha indirim uygulanacak.

“2B TEBLİGATLARI VATANDAŞLARA ULAŞIYOR” Başlıklı Haber İçin 3 Yorum Yapılmış
 1. hasan yılmaz dedi ki:

  niye vatandaşı tapu dairesine yolluyosunuz.anlaşılan vatandaş 1 kaç senede tapu dairesinde bekletilecek.

 2. sadık coşkun dedi ki:

  2b kayıtları %75 de kaldı ödeme yapanlarda %50 de kalacak, kimse merak etmesin bu iş yatacak.
  yüce rabbim işini bilir yalaka ve yalancılar korkaklar hüsrana uğrayacak,kimse kendisini çaresiz hissetmesin ödeme felan,da yapmayın.
  başbakana söylenen laf aynen şöyle sayın başbakanım 400 m2 den altında’ki arsaların yarı yarıya indirelim 8/10 da daire verelim bu kısım sultanbeylide’ki 2b lerin %70 şini oluşturuyor,kalanı toplasan 300 parsel yapmaz. hesap bu.
  bunuda başarı olarak görüyor ve öğünüyorlar işte gelinen adalet 400 m2 den yukarı arsaların sahibi allah kulu değilmi.
  vay oy avcıları vay siz merak etmeyin allahın sopası bir gün sizede ulaşır saygılar efendim.

 3. murat yakışır dedi ki:

  tapu aldında belanımı arıyorsun

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI