UÇAN: ‘İMAR ORANLARINI YÜKSELTTİK’

UÇAN: ‘İMAR ORANLARINI YÜKSELTTİK’
2B fiyatlarını aylar öncesinden Sultanbeyli halkıyla paylaşan gazetemiz GERÇEK VİZYON, yine yılın önemli bir haberini sizlerle paylaşıyor. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek ve Sultanbeyli halkını bilgilendirmek isteyen Sultanbeyli Belediye Başkan...

2B fiyatlarını aylar öncesinden Sultanbeyli halkıyla paylaşan gazetemiz GERÇEK VİZYON, yine yılın önemli bir haberini sizlerle paylaşıyor. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek ve Sultanbeyli halkını bilgilendirmek isteyen Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan, ilk açıklamasını Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Recep Karakoç ile paylaştı. Başkan Yardımcısı Uçan: ‘2B’de açıklanan bedeller karşısında vatandaşın elini daha da güçlendirmek için özellikle 300 ila 350 metre kare arası bir arazide çift daire olmak üzere ortalama 4 kat yapılabileceğini açıkladı. İşte ses getirecek ve Sultanbeyli halkının çok konuşacağı röportajın detayları

BAZ ALINACAK RAKAM, RAYİÇ BEDEL DEĞİL İNDİRİM SONRASI ÇIKACAK NET SATIŞ BEDELİDİR

 

 Recep Karakoç: 2B’de açıklanan bedelleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Abdullah Uçan:
Öncelikle bundan sonraki sürecin herkese hayırlı olmasını diliyorum. 2B uzun ve yorucu bir süreçti. Bu iş direkt Maliye Bakanlığı kontrolünde gelişen bir süreçti. Bu süreç işlerken birileri belediye niçin bu işe dahil olmuyor dedi. Belli gruplarda bu iş Maliye Bakanlığının uhdesinde ki bir durum belediye niye bu işe karışıyor dedi. Bu söylemlere rağmen başta başkanımız sayın Hüseyin Keskin olmak üzere bizler bu işin içerisine girdik ve büyük mücadele verdik. Bilirkişileri defalarca buraya getirdik.
Şunu çok iyi biliyoruz ki, 15 bin parsel içerisinde 6000 bin parselin fiyatı indirildi. Bugün çok rahat söyleyebiliriz ki 400 TL rayiç bedel biçilmiş birçok sokak ve caddenin rayiç bedel fiyatı 225 TL’ye indirildi. Tabi burada insanları yanlış anlamaya sevk eden bir durumda var. Bu rayiç bedellerin brütünü insanlara gösterip bunu nasıl buluyorsun diye sorduğunda vatandaşta algı farklı olur. Ama mevcut indirimleri söyleyip gerçek rakamı ortaya koyduğunda algı farklı olur. Buna dikkat etmek lazım. Şimdi size soruyorum. Bosna Bulvarında olan yerlerin rayiç bedeli 550 lira ara sokaklarda ki yerlerin rayiç bedeli 400 ile 425 lira arasında. Bu sözünü ettiğim yerlerin yanı başında ki halihazırda tapulu olan yerlerin ise metrekaresi 800 lira değerinde. 2B bedelleri daha ucuz olsaydı daha iyi olmaz mıydı diye soracak olursanız tabii ki çok daha iyi olurdu. Bizlerde üç yıldır bunu savunuyor ve bunun için mücadele veriyorduk. Çünkü biz gittiğimiz her ortamda her görüşmede şunu savunduk. Sultanbeyli halkı bu yerleri parasını vererek aldı. Kimileri almasaydı diyebilir. Ama bu gerçeği değiştirmez. Bizler buraları parasını vererek aldık. Rayiç bedeller oluşurken çok emek sarf ettik. Şuan insanlarımızın gözünden şu kaçıyor. Mesele rayiç bedel meselesi değil. Bugün diyelim sizin Adil Mahallesinde tapulu 350 m2 bir yeriniz var ve bir vatandaş geldi burayı bana satar mısın dedi. Sizde olur 220 bin TL’ye veya 200 bin TL’ ye satarım dersiniz.

Halen tapulu olan yerin metre karesi 700 bilemedin 800 TL’ye gelir. Yani cebinize girecek veya cebinizden çıkacak peşin fiyatı söylersiniz. Burada söylemler ve eylemler sadece rayiç bedel üzerine kilitlendiği ve böyle bir algı oluşturulduğu için herkes rayiç bedeli konuşuyor. Rayiç bedel hükümetin kanuni olarak belirlemesi gereken bir şeydi. Devlet olarak yasal çerçevede satış yapmak zorundasınız ve bu satışı gerçekleştirmek için ortaya bir fiyat koymanız gerekiyor. Ve bunu ortaya koydular. Ancak satış bedeli kesinlikle rayiç bedel değil. Bir kere bu algının değiştirilmesi lazım. Bugün rayiç bedeli metrekaresi 400 TL açıklanan yerin satış değeri 160 TL’dir. Birde piyasadaki emlak satışlarında peşin ödersen şu indirim bilemedin beş yıl gibi vade imkanları yoktur. Ama devletimiz bu yasa ile bu imkanları halkımıza tanıyor.
Keşke bedeller daha da düşük olsaydı ancak yapılan mücadelenin karşısında gelinen en son minimum nokta budur. İstanbul sınırları içerisinde en düşük fiyatlar Sultanbeyli’nin olmasına rağmen bizler sürece zarar vermemek için çıkıp bunu dillendirmedik. Şuan net olan bir şey var ki, açıklanan fiyatlar arasında en düşük fiyatlar Sultanbeyli’nin fiyatları.

 

 SULTANBEYLİ’DE TOPLAMDA 12 BİN PARSELİN FİYATI 160 TL’NİN ALTINDA.

 

Bu iş mutfakta pişerken bizler belediye olarak pazarlıklarımızı 50 TL üzerinden yapıyorduk. Kritik eşik olarak bu fiyatı belirlemiştik. Çünkü, vatandaşımızın durumunu çok iyi biliyoruz. Sultanbeyli’de 9000 bin parselin fiyatı 160 TL’nin altında metre kare fiyatı olarak. 2000 bin parselin fiyatı 120 TL’nin altında. 1000 parselin fiyatı da 80 TL’nin altında. Bu söylediklerim satış fiyatları. Toplamda 12 bin parselin fiyatı 160 TL’nin altında. Sultanbeyli’de araziler 300-350 Metre kare büyüklüğünde burada ortalama vatandaşların ödeyeceği rakamlar 20 bin ile 45 bin TL fiyatlar aralığında. Adil mahallesinde bugün 200 veya 250 metre kare tapulu bir yerin fiyatı 250 Bin TL. Bu fiyatlarla tapulu yerler alınıyor satılıyor.

İnsanların yoğun yaşadığı Fatih, Abdurrahman Gazi Mahallesi, Yavuz Selim mahallesinde tapu sorunu çözüldüğünde fiyatların ne olacağını adil mahallesindeki fiyatlara göre mukayese edebiliriz. Tapular bitip imar uygulama süreci başladığında bu fiyatlar daha yükseğe çıkacaktır. Böyle düşünüldüğünde ilçe halkımızın ciddi bir kazanımı var. Yine söylüyorum Keşke daha düşük olsaydı ama olmadı. Ama bu konuya bu boyutuyla da bakmakta lazım.

 Recep Karakoç: Söylediklerinizden 2B’li alanlarda imar oranlarının iyileştirme sinyalini alıyorum. Acaba yanılıyor muyum ?

Abdullah Uçan: Hayır yanılmıyorsunuz. Biraz öncede söylediğim gibi bizler, 2B konusu ilk gündeme geldiği günden bu yana teknik ve siyasi olarak birçok koldan çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. İlk hamlemiz fiyatların düşürülmesi yönünde oldu. Bu süreç devam ederken Sultanbeyli Belediyesi olarak konuyu teknik olarak masaya yatırdık ve bu alanlarla ilgili imar çalışması yaptık. Buraları birileri bize sattı ama tapu vermedi. Bugün tapu sahibi olan devlet vatandaşına oturduğu yeri satıyor. Buda devletin veya hükümetin yasal hakkıdır diye düşünüyorum. Kimsenin cesaret edemediği, üç kez çeşitli engeller çıkarılan ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, 50 yıldır çözülememiş 2B konusunda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimi sonucunda vatandaşlarımız bugün tapu sahibi oluyor. Vatandaşımız her ne kadar mağdursa da devletimiz bu mağduriyeti gidermektedir. Sultanbeyli’de bugün plansız bir alan bulunmamaktadır. Her metre karenin bir planı var. 2B’de tapusunu alan bir insan belediyeye müracaat ettiğinde biz ona ruhsat verebileceğiz. Bugün gelinen noktada kaçak yapılaşma yerine imarlı ruhsatlı yapı yapma imkanı vereceğiz. Yeni yaptığımız planlarımız yürürlüğe girdiğinde insanlarımız tapularıyla bize müracaat edecek, 300 ila 350 Metre kare yeri olan vatandaşlarımız çift daire üzerine ortalama 4 kat inşaat yapabilecek. Bu çok önemli bir gelişme. Bunu da ilk defa size ifade ediyorum ve ifade etmek zorundayız. Bu 8 daire demektir. Sultanbeyli’de ki dönüşümün önünü açmak budur işte. Sultanbeyli’de dönüşüm böyle gerçekleşecek. Herkes kendi arsasını aldıktan sonra kendi şartları ölçeğinde dönüşümü yapacak. Diğer arsalarda da emsali eşit dağıttık ve adaletsizliğin önüne geçtik. Genel olarak ortalama 1 emsal belirlendi ve bunun üzerinde çalışma yapıldı. Bu Sultanbeyli Belediyesi’nin planlamada ki adaletini de ortaya koyuyor. 2B’de yaşayan ve ortalama Sultanbeyli’de 315 metrekare arsası olan vatandaşlar, bize geldiğinde ciddi imar hakları ile yapılarını yapabilecekler.
 PARASINI YATIRAN VATANDAŞLAR HEMEN TAPUSUNU ALACAK

 

Recep Karakoç: 2B’de yaşayan vatandaşlar ne zaman tapularına kavuşacaklar? Süreç nasıl işleyecek?
Abdullah Uçan:
Satış tebligatları mal müdürlüğü ve defterdarlık vasıtası ile yapılacak. Vatandaşlarımız tebligatın gelmesini bile beklemeden bugünden itibaren İstanbul İl Defterdarlığına gidip ben şuranın sahibiyim, işte evraklarım ben burayı almak istiyorum dediğinde o vatandaşın satış işlemleri hemen başlayacak. Defterdarlıkta işlemler bittikten sonra orda ki görevliler birkaç gün içerisinde o vatandaşı arayacak ve burası sizin üzerinize yazıldı şu bankaya gidip şu hesap numarasına paranızı yatırın ve tapunuzu alın denecek. Peşin ödeyenlerin tapusu hemen verilecek. 5 yıl vadeli ödeyen vatandaşlarında tapusu hemen verilecek ama vadeler yani taksitler bitinceye kadar tapunun üzerinde şerh olacak, ipotek olacak. İpotek şartı olmak üzere vatandaşa yerini satacak. İpotek de istediğin zaman kaldırılacak bir şey. Borcunu peşin ödediğinde mevcut ipotek hemen kaldırılacak. Süreç böyle işleyecek.
 Recep Karakoç: Sultanbeyli’de bulunan 2B’li arazilerde proje alanı var mı?
Abdullah Uçan:
Biz Sultanbeyli’nin proje alanı yapılmasını istemedik. Bugün itibari ile Sultanbeyli’de proje alanı bulunmuyor. Şuan Milli Emlak Genel Müdürlüğünün sitesinde yerini göremeyen bazı vatandaşlarımız var. Acaba yerimiz proje alanında mı kaldı diye düşünüyor. Bu sisteme aşırı yüklenilmesiyle alakalı bir durum. Sisteme girilemediği için fiyatını göremiyor. Yoksa Sultanbeyli’de proje alanı falan yok. Bilgisayardan fiyatını öğrenemeyen vatandaşlarımız Defterdarlığa yazılı müracaat etmesi sonucu fiyatlarını öğrenebilirler.


2B FİYATLARI HİSSELİ TAPU FİYATLARINI ETKİLEMEZ
 Recep Karakoç: 2B fiyatları Hisseli tapulara emsal teşkil eder mi?
Abdullah Uçan:
Bu konuyla ilgili dört yıldır çalışmalarımızı yapıyoruz. Elinde tapu bulunduran kişiler bu işe kâr çerçevesinde bakıyor. Kişisel olarak baktıklarında bu mülkiyet hakkı olarak gözükebilir. Ancak şuan iş bitti. Şu an parsellerin devri işlemleri devam ediyor. Bu kişilerin yerlerine karşılık takasla yer veriliyor. Şu an ki yapılan süreçte bir fiyatlandırma yok. Bunun için bundan önceki veya bundan sonraki fiyatlar bunu etkilemeyecektir. Tapular Sultanbeyli Belediyesi’ne geçtiğinde projeksiyonumuz şu. Parsellerin hazineye sonrasında Sultanbeyli Belediyesine kaç paraya mal olduğuna bakacağız ve çıkan fiyatlarla vatandaşa vereceğiz. Beş altı ay önce takas anlaşmaları yapıldığı için bu fiyatların süreci etkileme durumu söz konusu değil. Bunu da ifade etmiş olalım.
SULTANBEYLİ İSTANBUL’UN GÖZDE İLÇESİ OLACAK
 Recep Karakoç: Son olarak neler söylemek istersiniz?
Abdullah Uçan:
85 yılında 3700 nüfusu olan Sultanbeyli 1990 yılında nüfusu 82 bin kişiye çıktı. Yüzde 22 oranında bir artış oldu. Bu artışı sağlayan en büyük etken ilçenin içinden otobanın geçmesi oldu. Bugünlerde Sultanbeyli’nin yeni bir şansı daha oluştu. Üçüncü köprünün devamı olan Kuzey Marmara oto yolu da Sultanbeyli’nin içinden geçiyor. Özellikle Sultanbeyli’nin kuzey mahalleleri iki otobanın ortasında kalıyor. Gerçekten muazzam bir lokasyon da kalacaklar. Ulaşım ve erişim noktasında Sultanbeyli’nin geleceği çok parlak. 2B’ler ve hisseli parsellerin tamamlanmasıyla planla birlikte mülkiyet meselesi ortadan kalkmış olacak. Sultanbeyli’nin İstanbul’un en parlak ilçesi olacağına inanıyorum. Zaten şuan ki gelişmesi ve yakaladığımız trend bunu gösteriyor. 2009’da Dünya krizdeyken Sultanbeyli’de yatırım patlaması yaşandı. Bunun için Sultanbeyli’den çok umutluyum. Bu sıkıntı ortadan kalktığında Sultanbeyli yatırımcının yapı yapabileceği, sosyal gelişmenin yaşanacağı bir bölge, bir ilçe olacak. Biz Sultanbeyli’yi tamamen sitelerle yapılmış bir yer yapmak istemiyoruz. Belli bölgelerde böyle yerler olabilir ama daha çok bizler bizim kültürümüze ve geleneğimize uygun yerlerde oluşturmayı düşünüyoruz. Osmanlı ve Selçuklu mimarisini benimsedik. Etrafında marketi, manavı, berberi olan yerler hayal ediyor ve dönüşümü buna göre şekillendirmek istiyoruz. Başbakanımız Sultanbeyli TEM açılışında halka tapularını vereceğini söyledi ve devamında tapunuzu aldığınızda dönüşümde bize yardım olun diye ekledi. Bizlerde buna Kentsel Dönüşüm değil Afet Dönüşümü diyor ve ilçemizi Allah korusun olası bir afete hazırlamaya çalışıyoruz. Binalarımız çok niteliksiz, mühendislik hizmeti görmeden yapılmış, binada kullanılan demirin sayısını bile bilmiyoruz. Dolayısıyla bu binalar afete karşı çok riskli ve bizler bu binaların afete karşı dönüşmesini kesinlikle istiyoruz. Bununda insanlarımızın can ve mal güvenliğini korumak adına önemli olduğunu düşünüyoruz.
Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan, bizlere konuşma ve derdimizi anlatma şansı verdiğiniz için şahsınızda GERÇEK VİZYON gazetesi çalışanlarına teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına son verdi.

“UÇAN: ‘İMAR ORANLARINI YÜKSELTTİK’” Başlıklı Haber İçin 16 Yorum Yapılmış
 1. Tuncer Şahin dedi ki:

  Sonuç itibari ile herşey planlandığı gibi gidiyor.Yani açıklanan rakamlar hepimiz için makul ve mantıklı,kimse benim param yok nasıl ödeyeceğim demesin.sıkıntı yok seve seve öderiz…..

 2. Latif YILMAZ dedi ki:

  Sayın başkanım…2b den sonra hiselli arsaların durumu ne olacak.Bir zahmet bizi aydınlatırmısınız. Saygılarımla.

  Latif YILMAZ
  eM. Öğretmen Necip Fazıl Mah.
  Kınalıtaş sk. No: 50 /2 S.Beyli

 3. Yasar Polat dedi ki:

  300-350 m2 arasi araziye 8 daire deniyor. Ayni zamanda emsal oranlari ortalama 1 olacak denmis.

  Imar hesaplarina gore Emsal(KAKS) toplam insaat alani demektir. 400m2 arsada toplam insaat alani 1 Emsala gore 400m2 kapali alan yapilabilir demektir. 8 daire cikmasi icin dairelerin 50m2 olmasi gerekir. 1 emsala gore hesap boyle.100 m2 lik 8 daire icin emsalin 2 olmasi gerekir. Ya biz yanlis biliyoruz yada Sultanbeyli belediyesi imar hesaplarini farkli hesapliyor. Biri beni aydinlatabilir mi…

 4. Ozan Sultan dedi ki:

  AKPnin yaptığı baskın açıklamasında “2B rayiç bedellerinin normalin 4 katı olmasını vatandaşa 1 NİSAN şakası olduğu” bildirilmiştir

 5. sadık coşkun dedi ki:

  1- bu aydınlatıcı bilgileriniz güzel ama neden bu güne kalındığı iyice anlaşıldı ve bir taktiktir.
  2- sultanbeylinin merkezinde rayiç 300/400 diyorsunuz yüzde yüz 2b olan esas 2b nin merkezini oluşturan EN UZAK mahallesi necip fazılda neden 550,650, 800,tl sizin bahsetdiğiniz mahallelerde ve diyer mahallelerde 2b zaten 3/5 tane, agırlık necipfazılda olduğu için bastırmrılmış fiyatlar.
  3- simpaşa 400 daire yerine 900 daire verildiği söyleniyor bu emsal bizlerede uygulanacakmı.
  4- 2b leri istediğimiz fiyatları belirdledik tapu sahiplerinede fiyatları biz belirleriz diyorsunuz bu bir hukuk devletine sığarmı.
  5- hükümet ve bakanları fiyatları biz belirlemedik memurların hatası diyor anlaşılıyorki bu memurların arasında sizlerde varsınız peki neden vatandaşa danışmadınız mahallemize gelip bizlerin fikrini sormadınız hani burda eşitlik açıklık şeffaf yönetim sizlere oyu hazine söz dinletemediğiniz hazine memurlarımı yoksa sultanbeyli halkımı verdi.
  6- fiyatlar indirimden sonra 50/150 tl dir diyorsunuz doğru zaten fiyatlar bu degilmiydi şu an bile 50 tl ile 150 tl arasında sayısız insanlar yerini satmaya çalışıyor bunu bildiğiniz halde neden hala insanları yanıltıyorsunuz.
  benim yerime 650 değer verilmiş şu an bile 150 tl vatandaş satamazken nasıl 650 tl ödeyecek.
  7- 1985 yılında üsküdardan 27 kişilik ekibin arasında belli bir amaç uğruna sultanbeyliye gelenlerden biri olarak bu resmide çok iyi bilen sayın başbakanımızı’da tamamen yanıltılmış.
  8- 25 yıldır maddi manevi taşıyıcı görevini yapmış tozda toprakta rezillik içinde her şeye katlanmış ikinci sınıf damgasını yemiş yinede davasından desdeğinden geri adım atmamış bu topluma revamı.
  9- özetle merkezde 200 tl en ücra köşede 50 tl bunun dışında hiç bir bedel kabül edilemez.
  sadık coşkun coşkunemlak.

 6. kenan tamgöz dedi ki:

  300 350 metrekareye 8daire yapılacak imar olcak diyor sonrada 1 emsal baz alınacak diyor.Konunun uzmanı değilim ama şayet 1 emsalse 300m2 300m2 yapı yapılabir oradan da nasıl 8 daire çıkacak bilmiyorum.Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim

 7. sadık coşkun dedi ki:

  1 emsal demek 300 m2 arsaya 300 m2 kullanım alanı demektir.
  kısaca 300 m2 bir arsan varsa 100 m2 den 3 daire yaparsın.
  sayın yardımcı okadar yanlış bilgiler vermişki buda ayen beyen mısır püskülü 2,5 emsalden hesaplamış bu doğruise fiyatlara itirazlarımıza gerek kalmaz keşke doğru olsa.
  bu insanlar en kısa zamanda aklını başına almalı yoksa bu gidişle hükümeti de eritecekler.
  2b ler bişekilde hallolurda bu istikrar bi sallanırsa en az 30 yıl geri gideriz.ALLAH korusun.
  sayın başbakan bütün bunları görsede 2b lerede akil adam ekibi kursa bari.

 8. metin derman dedi ki:

  bugun belediyeden öğrendiğime göre 300-350m2 arazi sayısı çok olduğundan,o kişiler mağdur olmasın diye özel 4 katlı yapı yapılabilecek imar vereceklermiş.Bu emsal dışı özel bir durummuş yani
  2000m2 yeri olan biri doğru orantılı bir imar almayacak. Emsal ortalama 1 olarak belirlenecekmiş.

  • Yasar Polat dedi ki:

   Metin bey bilgilendirmeniz icin tesekkurler,

   350 m2 arsaya 8 adet 120m2 4 katli yapi yapilabilir mi yani.

 9. ali ünal dedi ki:

  ropörtaj güzel elinize kaleminize sağlık ancak şunu sormak isterim başkan emsal 1 e yükselttik dediğinde keşke gazeteci arkadaşımız sorsaydı 1 emsal ile ne yapılır…

 10. Tahir Polat dedi ki:

  Yine gaz aliyorlar.

 11. Tahir Polat dedi ki:

  Bu gidisle sbeyli, beykoz ve IST Buyuksehiri kaybederler.

 12. sadık coşkun dedi ki:

  Sayın: abdullah üçan
  1 – Yeni yaptığımız planlarımız yürürlüğe girdiğinde insanlarımız tapularıyla bize müracaat edecek, diyorsunuz.
  2 – 300 ila 350 Metre kare yeri olan vatandaşlarımız çift daire üzerine ortalama 4 kat inşaat yapabilecek diyorsunuz.
  3 – Bu çok önemli bir gelişme, Bunu da ilk defa size ifade ediyorum ve ifade etmek zorundayız diyorsunuz.
  4 – Bu 8 daire demektir. Sultanbeyli’de ki dönüşümün önünü açmak budur işte. Sultanbeyli’de dönüşüm böyle gerçekleşecek diyorsunuz.
  5 – Herkes kendi arsasını aldıktan sonra kendi şartları ölçeğinde dönüşümü yapacak.diyorsunuz ?
  6 – Diğer arsalarda da emsali eşit dağıttık ve adaletsizliğin önüne geçtik diyorsunuz ?
  7 – Genel olarak ortalama 1 emsal belirlendi ve bunun üzerinde çalışma yapıldı diyorsunuz ?
  Bu Sultanbeyli Belediyesi’nin planlamada ki adaletini de ortaya koyuyor. 2B’de yaşayan ve ortalama Sultanbeyli’de 315 metrekare arsası olan vatandaşlar, bize

  geldiğinde ciddi imar hakları ile yapılarını yapabilecekler, diyorsunuz.

  Biz bunu, 325 m2 yeri olan 8 daire – 1000 m2 yeri olan 24 daire – 5000 m2 yeri olan 120 daire yapacak şeklinde anladık.
  ancak;
  5 maddede’ki (herkes kendi şartları ölçeğinde dönüşümü yapacak)
  6 maddede’ki (Diğer arsalarda da emsali eşit dağıttık ve adaletsizliğin önüne geçtik)
  7 maddede’ki (Genel olarak ortalama 1 emsal belirlendi
  bu 3 maddedeki uyuşmazlıklar kafa karıştırıyor bu noktalara’da açıklık getirilebirse ve anladığımız şekilde ise kimsesnin itiraz etmesine gerek kalmaz.
  coşkun emlak Sadık coşkun.

 13. kemal dedi ki:

  Benim arsam 200 m Kare kaç kat bina yapabilirim

 14. şemsettin kaplan dedi ki:

  adil mahalesi imar notunda 350 m2 altı parseller için yükseklik 12,50 şartı konmuş bu şart ticari+konut bölgelerindeki imar yönemenligindeki bazı maddeleri kısıtlıyor yükseklik şartı 12,50 mt yerine 4 kat şartı imar notu olarak degiştirilirse imar yönetmenligi tümüye uygulanabilir istanbuldaki digger ilçeler bu şekilde değişiklik yaparak ticari +konutlarda asma kat uygulaması ve ticari bölgenin imardaki maksimum yüksekligini uyguluya bildiler saygılarımla

 15. Halit kaya dedi ki:

  Sayin baskan hise arazisi olanlar ne olacak

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI