KESKİN: “2B MESELESİNE SİYASİ YAKLAŞMADIM”

KESKİN: “2B MESELESİNE SİYASİ YAKLAŞMADIM”
Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Sultanbeyli’de yayın yapan yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi. 2B fiyatları açıklandıktan sonra gazetecilere ilk kez bir araya gelen Keskin, ülke gündemindeki konular ve...

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Sultanbeyli’de yayın yapan yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi. 2B fiyatları açıklandıktan sonra gazetecilere ilk kez bir araya gelen Keskin, ülke gündemindeki konular ve 2B arazilerinin satışına ilişkin son çalışmaları değerlendirdi ve “2B meselesine hiçbir zaman siyasi yaklaşmadığını, Tek amacımız vatandaşın mağduriyetini gidermekti.”olduğunu dile getirdi.  

KESKİN: ‘ÇÖZÜM SÜRECİ OLUMLU BİR ADIM’

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Sergi Salonu’nda gerçekleşen programda Keskin, ilçede devam eden çalışmalarla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Konuşmasının başında ülke gündemine değinen Keskin, “Birlik ve beraberliğimizin tam olarak sağlanması düşüncesiyle yapılan kardeşlik projesi ülkemizin en önemli konusudur. Bu konuda farklı görüşler olabilir, ancak hangi kesim olursa olsun bütün herkesin bu sorununun çözülmesini istediğini biliyoruz. Kardeşlik projesinin hayata geçmesi için AK Parti tarafından başlatılan çalışmanın hayırlı neticelenmesi önemlidir.” dedi. Türkiye’nin bölgesinde umut haline geldiğini kaydeden Keskin, “Eğer süper güç olacaksak terörü bitirmeliyiz.” şeklinde konuştu. İsrail’in özür dilemesini de değerlendiren Keskin, “Tarihinde hiçbir zaman özür dilemeyen İsrail’in bunu yapması önemli bir gelişmedir. Elbette gidenler geri gelmez, ancak bu gelişmenin Filistin davasını farklı neticelendireceğini düşünüyorum.” dedi.

400 Metrekare Büyük Avantaj
2B hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Keskin, “2B’yle ilgili ilk önce bir düzenleme yapıldı. Rayiç bedelin yüzde 70’i olarak belirlenen düzenlemenin ardından itirazlar ile tekrar bir çalışmaya gidildi. Biz bu noktada 2B’de yeri olan mahallelerde detaylı bir veri çalışması yaptık ve bir rapor hazırlayıp ilgili kurumlara sunarak vatandaşlarımızın taleplerini dile getirdik. Rapordan ve itirazlardan sonra indirimler oldu.” dedi. 400 metrekare altı için belirlenen rayiç bedelin yüzde 50’si şeklindeki fiyatların Sultanbeyli için büyük avantaj olduğunu söyleyen Keskin, “Rakamlar açıklandıktan sonra Anadolu Yakası’ndaki belediye başkanlarımız bizi aradı ve bu 400 metrekare yasasının Sultanbeyli için çıkmış gibi olduğunu söylediler. Bizler Sultanbeyli’nin sosyolojik ve ekonomik durumunu yetkililere net olarak aktarmasaydık durum çok farklı olurdu. Gayretler olmasaydı bu indirimler olmayacaktı.” şeklinde konuştu.  2B meselesine siyasi bir gözle değil, vatandaşın mağduriyetini gidermek olarak baktığını söyleyen Keskin, “Amacımız vatandaşımızın tapusuna kavuşmasıydı. Başvuru bedeli de kaldırıldı ki, vatandaş hak sahibi olmak adına bir adım atabilsin” dedi.

“102 yıllık soruna siyasi yaklaşmayalım”

Sultanbeyli’nin temel sorunlarını giderek geride bıraktığını ifade eden Keskin, “Sorunlar çözülürken kimse mağdur olmasın, diye uğraşıyoruz. Vatandaşlarımız ödeyeceklerinin yanında ne kazanacağını iyi biliyor. Aileler kendi aralarında fiyatları böldüğü vakit fert başına az meblağlar düşüyor. Bu önemli bir avantaj.” dedi. İlçe genelinde 15 bin metrekare parselin 400 metrekare indiriminden yararlandığını ifade eden Keskin hisseli parsellere ilişkin meseleyle ilgili ise ”2B Türkiye’nin genelini ilgilendiren bir konu. Hisseli parsel ise sadece ilçemizin meselesidir. Bu yüzden ikisi aynı anda yürümüyor. Muhataplarımız ile hukuki süreçlerden dolayı çözüm süresi biraz uzadı. Ancak çalışmalarda son aşamaya gelindi. 102 yıllık mülkiyet sorununu inşallah hep birlikte çözeceğiz.” dedi.
“Sultanbeyli’yi mahalle kültürünü devam ettirerek gelişen bir ilçe olarak hayal ediyorum”

Sultanbeyli’nin tüm bu çalışmalardan sonra hızla kalkınacağını ifade eden Keskin, “Ben Sultanbeyli’yi mahalle kültürünü devam ettirerek gelişen bir ilçe olarak hayal ediyorum” dedi. Keskin, ilçede devam eden projelerle ilgili de basın mensuplarına bilgi verdi. Gölet Projesi’nin yakında biteceğini kaydeden Keskin, “Hastane inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Gölet Projesi bitmek üzere. Aydos Kalesi’nde restorasyon çalışmaları sürüyor.” dedi. Bu yıl kaldırım çalışmalarının hız kazanacağına dikkat çeken Keskin, “Kaldırımla ilgili ihale yapıldı. 7 bölgede çalışma yapılacak. Asfaltı yüzde 58’den yüzde 98’e çıkardık. Bugüne kadar kaldırım çalışmalarını hızlandırmak için asfaltı beklemek durumunda kalmıştık. Bu yaz bugüne kadar yapılan kaldırımın 4 katını yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Keskin konuşmasının ardında basın mensuplarının sorularını ve eleştirilerini cevaplayıp ilçe hakkındaki önerilerini dinledi.

“KESKİN: “2B MESELESİNE SİYASİ YAKLAŞMADIM”” Başlıklı Haber İçin 8 Yorum Yapılmış
 1. Tahir Polat dedi ki:

  Sayin Keskine yerel secimlere cok iyi hazirlanmarini oneririm…

 2. sadık coşkun dedi ki:

  sayın başkan, sultanbeyli 100%100 2b olan necip fazıl mahallesinden seslenen 27 yıllık resmi sertifikalı inşaat ve emlakcısı olarak ALLAH aşkına diyorum.
  insanları aldamayın insanların gözünün içine baka baka yeterince sıkıntılı bu insanları daha fazla üzmeyin.
  mahallemize gelip aşşağıdaki sorularımıza açık kalplilikle tek tek cevap verinmisiniz.
  1 – mahellelere gittik vatandaşlarla istişare yaptık ve o doğrultuda hareket ettik diyorsunuz daha düne kadar tıkınız çıkmıyor nezaman geldiniz bir açıklayın.
  2 – defalarca belediye yetkililerine yazılar yazdık necipfazılda arsaların piyasa değeri 50 ile 130 tl arasında olduğunu söyledik neden birsefer dikkate almadınız ve kimler mahallemiz adına kılavuzluk yaptı gelin bir anlatın.
  3 – sultanbeylinin merkezinde veya merkeze yakın mahallelerde en düşük fiyat uygulanmış ken en ücra köşe necipfazıl mahalleside neden beykozdan daha yüksek fiyatlar uyguladı bir anlatın.
  4 – yardımcınız abdullah uçan 300 m2 arsaya çift daire 4 kat bina yapılacak diyor diyer yandanda 1 emsal yapdık diyor, bu mısır büskülünün hangisi doğru bunları mahallemize gelip bir anlatırmısınız.
  5 – necipfazıl villalar bölgesinde bütün fiyatlar 600 ve 650 iken, 2 camisi, parkı, okulu, marketi, 15 metre genişliginde, bir ucu bitlis bulvarı diyer ucu kuran kursu bulvarına bağlı kalem gibi 2 yıl evvel kaldırımlarınıda yapdığınız FARABİ caddesini neden 300 tl olarak tutdunuz veya tutturdunuz yoksa
  meclis üyesi tekin şirk’oğlu nun yeri olduğu içinmi, bunuda gözümüze bakarak bir açıklarmısınız
  6 – hazine adına çıkmış sahipsiz arsalar vardı bunların akibeti ne oldu yeterli bilginiz varmı bu noktada bilir kişiler görevini ne derece yapabildi bunları bir açıklarmısınız.
  7 – benim arsamın yarısı 2b yarısı hisse tapu vatandaş tapusunu vermezise zorlamı alacaksınız 2b onlar için en iyi emsal değilmi gelin bir açıklayı verin.
  8 – ömerli havzasında kalan 0.60 emsali 300 m2 yere 8 daire olabilecek duruma yükselttiyseniz 1000 planlar yasal olarak tamam demektir neden askıya çıkmıyor gelip bir açıklarmısınız.
  SULTANBEYLİDE 2B LERİN YÜZDE 90 NININ BULUNDUĞU NECİP MAHALLESİ DERNEĞİNE VE SAKİNLERİNE ANLATIRMIZINIZ.?

 3. Aydın GÖNÜLLER dedi ki:

  Sayın Başkan…
  Okudugum Kadarıyla
  “Başvuru Bedeli Kaldırıldiki Vatandaş Hak Sahibi Olmak İçin Adım Atabilisin”
  Birincisi Vatandaş Fiyatları Görünce O Başvuruyu Yapıtğına Pişman Oldu Zaten,
  İkincisi İse Başvuru Bedeli Yanlışım Yoksa 2000 Liraydı Turgut Reis’i Ele Alırsak MetreKaresi 1300Lirayı Bulan Noktalar Var Yani O 2000 Lirayı Epey Bi Misliyle Belediye Zaten Metrekare Fiyatlarından Çıkaracaktır,Bence SULTANBEYLİ’de Yakında Şu Sesde Yükselicek Bu Sözünüze Karşı…
  ‘Sayın Başkan O Kadar Parayı Vericez Metrekareye O dokunmayacakta 2000 Liramı dokunacak’
  ERBAKAN HOCA Bir Söz Söylemişti Şu Zamanda SULTANBEYLİ’ye Çok Yakışıyor Bu Söz…
  ‘ UYANIN BE TOPRAK KAYIYOR TOPRAK ‘
  Al Başını Avuçlarının Arasına Sadece Bir Dakika Düşün SULTANBEYLİ,
  Selametle Selamın Aleyküm…

 4. hasan turan dedi ki:

  çok komik başkanın savunmasına bakarmısınız fiyatlar yüksek değilmiş alile ferleri arasında bölünürse gayet ucuzmuş.sayın başkan akıl vereceğine hükümet nezdinde girişimlerde bulunda diğer ilçe başkanları gibi sana oy verenlerin yanında ol derim. kağıt üzerinde sıf para için tapu alıp satan emlakçıların para gözlülerin yanında olma.ilk yazım sırasında uyudun herkesin yeri yanlış yazılıp mahkemelik oldu sonra bilirkişi meselesinde yine uyuyordun.uyanırsın diye beklerken bakıyorumki hala uykudasınız. ŞİİR
  bir baksana gökler uyanıktır yer uyanıktır.
  dünya uyanıkken uyumak en buyuk maskaralıktır m akif.

 5. mehmet tuna dedi ki:

  sayın başkan siyasi baksaydın halkın yanında olurdun zaten. itirafın için sğl

 6. ozan sultan dedi ki:

  aile fertlerine bölmek mi? ben ve oglum çalışırsak hanım da ufaklıga bakar. ama oglum okula gidemez. bosver. oderiz ac karna.
  belediye başkanı bile böyle tepeden bakabiliyorsa basbakan hasa kendini ne zanneder? en kolayı buraları terkedelim biz. silah birakan pekekelilere versinler. bi tasla iki kus

 7. ferhat dedi ki:

  evet siyasi yaklaşmadınız rant saglamak için rantsal yaklaştınız siyasi yaklaşsanız oy korkusuyla bu hataları yapmazdız. büyük hata yaptınız..yazık

 8. ferhat dedi ki:

  sultanbeylinin küçük sorunlarını çözdünüz her caddeye lale diktiniz sanki laleye ihtiyacımız var gibi kendi belediye binalarınızı yenilediniz daha rahat yatalım diye mevcut parkları yenilediniz zaten olan parkları alt yapısı olmayan caddelere sokaklara asvalt attınız..evet sultanbeylinin küçük sorunlarını çözdünüz ama daha büyük sorunlar açtınız. 2b hisse tapular sonra imar kentsel dönüşüm derken sultan beyli halkını burdan aşamalı bir şekilde süreceksiniz allah oyununuzu bozar inşallah ..

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI