KARADAĞ: ‘2B’DE HELALLEŞME ADİL OLMALI’

KARADAĞ: ‘2B’DE HELALLEŞME ADİL OLMALI’
2B fiyatları açıklandıktan sonra gözlerin çevrildiği AK Parti’den en kapsamlı açıklama Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ’dan geldi. 2B fiyatlarının tartışıldığı şu günlerde önemli bir açıklama da Sultanbeyli Belediyesi...

2B fiyatları açıklandıktan sonra gözlerin çevrildiği AK Parti’den en kapsamlı açıklama Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ’dan geldi. 2B fiyatlarının tartışıldığı şu günlerde önemli bir açıklama da Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ’dan geldi. Belirlenen 2B rayiç bedellerinin Sultanbeyli halkının alım gücünün üstünde olduğunu dile getiren Karadağ: “Sultanbeyli nüfusunun yüzde 90’nın hane başına düşen gelir miktarı 1000 TL’nin altındadır. Dolayısıyla belirlenen 2B rakamlarını bu halk ödemekte zorlanır” dedi.

2B ÇÖZÜMÜNDE YOL ARKADAŞLARI İYİ SEÇİLMEDİ

2B fiyatlarının açıklanmasından sonra kamuoyunda oluşan tepkileri analiz eden ve somut veriler üzerinden 2B konusunu değerlendiren Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ, görüşlerini GERÇEK VİZYON ile paylaştı. 50 yıllık bir problemi çözmek için AK Parti’nin büyük bir risk alarak yola çıktığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Karadağ: “AK Parti, ülke genelinde 2B arazisinde yaşayan vatandaşları tapusuna kavuşturabilmek için önemli bir yola çıktı ama yolda kendisine eşlik eden ve AK Parti’nin başarısına gölge düşürmek isteyen bazı kişi veya kişilerinin sabotajına uğradı. Bundan dolayı bugün gelinen noktada 50 yıllık sorunun çözüme kavuşturuluyor olmasını değil, belirlenen yüksek fiyatların tartışmasını ve tabiri caiz ise yoldan çıkmış bir aracı konuşuyoruz” dedi.

BEDAVA ALINMIŞ YERLERİN ÜZERİNDE OTURMUYORUZ

Sultanbeyli halkının, yaşadığı yerleri barınmak adına para vererek alınan yerler olarak görülmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına devam eden Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ: “Yaklaşık 30 veya 33 yıldır bu yerler, halkın barınma adına kullandığı mülkleridir. Geriye gittiğimizde bu araziler bu halk tarafından para verilerek alınmıştır. İnsanlarımız Sultanbeyli’ye gelip ormanları keserek buraları işgal etmemiştir. O dönem arazi alan vatandaşlarımız, aldıkları yerlere şimdinin değerleri ile konuşacak olursak yüzde 50 gibi rakamlar ödemişlerdir. Alırken ucuz aldılar eleştirilerine kısmi katılmakla birlikte o zamanın şartlarına göre insanlarımız bu arazilere bedeller ödediler. Bugün kapıları tek tek çalın ve vatandaşlara aldıkları arazilerin satış kâğıdını sorun. Herkesin çantasında bir satış kâğıdı ve satış bedeli yazan senetler vardır’ ifadelerini kullandı.

 

Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ

 

DEVLET YÜZDE YÜZÜNÜ ALIYOR

Karadağ, bugün 400 metrenin altında ki arazilerden yüzde 50 bedel alınması bile çoktur. Bu halk, zaten geçmişte yüzde 50’ye yakın bir bedel ödedi ve arazileri satın aldı. Bugün bir daha yüzde 50 ödeyip bu arazileri satın alınca, bu gariban vatandaş,  yüzde yüz bedel vererek arazisini satın almış oluyor. Durum böyle olunca bu halkın 30 yıldır burada çektiği çile, sıkıntı, eziyet bu halka külfet olarak kalıyor’ dedi.

YENİ SOSYAL PATLAMALAR OLUŞMAMASI LAZIM

Olaya sosyolojik pencereden de bakan Karadağ, “Ulus’ta, Bebek’te yaşan insanlar topluluğu buraya gelmemiştir. Buraya varoşlar diye tabir edilen Anadolu’nun has ve öz insanları gelmiştir. Bu insanlara bir daha ve yüksek bedellerle yeni yerler satmaya kalkarsan yeni sosyal patlamalar olur” uyarısında da bulundu.

FİYATLARIN BELİRLENMESİ TAM BİR KEŞMEKEŞ

2B fiyatlarının belirlenmesi noktasına bugüne kadar dile getirilmeyen farklı bir pencere  ile yaklaşan Necip Karadağ: “fiyat noktasına gelecek olursak bu fiyatların belirlenmesi tam bir keşmekeş. Sokaklar ve Caddeler arasında çelişkileri görmek lazım. Kendi oturduğum mahalleden örnekler verecek olursam Necip Fazıl Mahallesinde bulunan Soylu Sokağın metrekaresi 600 TL, Kaynaşlı Sokağın üst kısımlar 450 TL, alt kısımlar 525 TL. Farabi sokak 350 TL. Yan yana bulunan üç sokakta fiyatlar ortalama böyle. Bu fiyatlar, fiyat belirleme noktasında görevli olan bilirkişi veya bürokratların işe ne kadar lakayt yaklaştığını açıkça ortaya koyuyor.  Bu hata önümüzdeki günlerde insanlar arasında ikileme neden olacak ve belli insanların devletine küsmesine neden olacaktır. Örnek verecek olursak, bir vatandaş tapusunu almak için devletine rayiç bedel 350 TL üzerinden ödeme yapacak, üç ev aşağıda veya yukarıda olan bir vatandaş veya bir arka sokakta bulunan vatandaş devletine 600 TL üzerinden ödeme yapacak. Fazla ödeme yapan vatandaş kendisine haksızlık yapıldı diye devletine karşı bir kırgınlık veya bir küskünlük hissetmez mi? Devletin asli görevlerinden biri de vatandaşlar arasında adaleti temin etmek ve adaleti sağlamaktır. Bunun unutulmaması lazım.

 

Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ, açıklamalarını Recep Karakoç ve Ömer Faruk Gerçek’e yaptı

BAŞBAKAN BU MİLLETİN HASSASİYETLERİNİ VE DURUMUNU BİLİYOR

Belirlenen yüksek 2B fiyatlarının tekrar düşüp düşmeyeceğini sorduğumuz Sultanbeyli Belediyesi Meclis Başkanvekili Necip Karadağ: “Başbakanımız halkın arasından çıkmış ve Türkiye’yi karış karış bilen bir insan ve bir liderdir. Sultanbeyli gibi yerlerin sosyo-ekonomik durumunu da çok iyi biliyor. 2009 yılında bizler göreve geldiğimizde Sultanbeyli Belediyesi olarak insanlarımızın ekonomik ve sosyal gelirini öğrenmek üzere bir araştırma yaptık. Çıkan tablo şu. Sultanbeyli nüfusunun yüzde 90’ının hane başına düşen gelir miktarı 1000 TL’nin altındadır. Ve bu hanelerin nüfus ortalaması 5 kişidir. Siz kalkıp 2B’de vatandaşın tapusunu veriyorum diyerek bu garibanlara yüksek rakamları ödetemezsiniz. Bu işte ekonomik gelir gider dengesini göz önünde bulundurmak lazım. Sultanbeyli sadece Fatih Bulvarından ibaret değildir. Sultanbeyli’de yaşayan insanlar var olma mücadelesi veren insanlardır. Bunu göz ardı ettiniz mi, sosyal sıkıntılarda beraberinde gelmiş olur. Barınmak amaçlı satın alınan bu arazilerde kimse işgalci değildir ve böyle görülmesini de asla kabul etmiyorum. Bu mağduriyeti birilerinin görmesi ve duyması lazım.  Başbakanımızın bu işe kayıtsız kalacağına kesinlikle inanmıyorum. Bu hatanın düzelteceğine yürekten inanıyorum. Maliye bürokratlarının AK Parti’nin başarısını gölgeleyecek bir tutum içerisine girdiğini de dostlarımızın görmesini istiyorum’ dedi.

HELALLEŞME ADİL OLMALI

2B’de yaşayan insanlar belli kişiler tarafından birilerinin hakkını gasp etmiş gibi gösterilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz diye sorduğumuz Necip Karadağ: “74 milyonun hakkı gasp edilmiş görüşüne ve düşüncesine ben katılmıyorum. Devlette devamlılık esastır. 60-70 yıl önce buralara gelindi ve buralar alınıp satıldı.  35 yıldır da buralar barınma amaçlı gelen insanlara para karşılığı satıldı. Birileri bu satışlardan para kazandı. Binaların yapılmasına göz yuman belediyeler bu vatandaştan para aldı. Şimdi kalkıp 30 yıl sonra bu insanlara işgalci demek, bu yerlerde 74 milyonun hakkı var demek bu vatandaşlara hakaret etmekle eşdeğerdir. İlle de devletle helalleşme deniyorsa belediye emlak rayiç değerleri üzerinden bu vatandaşlara verilsin, vatandaşlar da devletiyle helalleşsin” ifadelerini kullandı.  Karadağ, konuşmasının sonunda 2B’de 50 yıllık sorunun çözülmesi, 400 metre kare altı arsalar için yasanın çıkarılması, belirlenen fiyatların düşürülmesi gibi konularda emek veren AK Parti Genel Merkez yöneticilerine, Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, Meclis üyelerine ve ilçe teşkilat bireylerine de teşekkür etti.

“KARADAĞ: ‘2B’DE HELALLEŞME ADİL OLMALI’” Başlıklı Haber İçin 23 Yorum Yapılmış
 1. cemil alar dedi ki:

  ilk defa bi belediye meclisüyede doğru bi değerlendirme geldi diğer meclis üeyelerimizdende bu tur davranış sergilmeleri gerekirken susmaları anlam veremiyorom ama halk bu susanlara muhakak hesap soracaktır

 2. ismet batur dedi ki:

  sayın karadağ çok güzel söylüyosunuzda meclise chp ve mhp milletvekilleri emlak rayiç bedel üzerinden olsun diye önerge verdiğinde ak parti vekilleri kabul etmedi sultanbeyli halkı hala ak parti bizi mağdur etmez diyo düşünüyo ilk önce belediye başkanımız fiyatların yüksek olduğuna inanması lazım

 3. Ozan Sultan dedi ki:

  Bence Necip bey çok mert konuşmuş. Onun için eleştiride ileri gitmeyeceğim.

  35 yıldır buralar barınma amaçlı gelen insanlara satılırken buna göz yuman belediyelerden biri de akp değil mi? (RP-SP farketmez millete göre aynı trenin vagonları)

  Şimdi vatandaşla dalga geçer gibi 4-5 kat fazla rayiç isteniyor. Millet karşı çıkınca DİĞER halk bize işgalci diyor, 74 milyonun hakkı var diyor. Istanbulun 70 yıllık eski fotoğraflarına bakın her taraf ormandı. Beşiktaş bile. Oralar hangi rayiç bedelle tapulandırıldı. Onlar işgalci değil biz işgalciyiz.

  Yabancılara toprak satmak serbest, biz de parası ile zaten aldığımız bizim olan toprağımızın yine parayla tapusunu alacağız. Nasıl işgalci denebiliyor bize? Bu şuna benzer: Bir belediye otobüsünde giderken otobüsünüz arızalanıyor. Şöför sizi diğer otobüse aktarıyor fakat o otobüstekiler size mülteciymişsiniz gibi bakıyor. İşte DİĞER vatandaşın verdiği içgüdüsel tepki bu!

 4. fahrettin tunc dedi ki:

  Sn.necip beyin görüşlerine katılıyorum. bir akp.li olarak ilk kez açık yüreklilikle 2b konusunda söylediği için tebrik ediyorum. başta ilçe başkanı ve belediye baskanından da ve diğer partililerden ve sivil toplum kuruluşlarında bu konuları açık yüreklilikle gündeme getirmeliler. sn.basbakanımız sesimizi duyarsa 2b fiyatlarını makul seviyeye çeker. halkımızda dua ve destegini devam ettirir. fiyatlar inmezse halkımız bu paraları ödeyemez perişan olur ve akp seçimide kaybeder.

 5. mehmet tor dedi ki:

  şu an istanbulun biraz dışında tapulu yerlerin metre kare fiyatı 10 tl 20 tl dolayısıyla sultanbeyli o zamanlar istanblun dışıydı tapulu tapusuz yerlerin fiyatlarıda aynıydı sorun vatandaşın devletin önünden gidip yatırım yapması yer alması.sultanbeylinde tapulu imarlı arsa vardıda vatandaş almadımı.

  ŞİMDİ vatandaş istanbulun yakın yerlerinde tapulu arsa alsa gelecekte eyy vatandaş sen burayı ucuz aldınmı diyecek devlet bi daha paramı isteyecek.

 6. ADEM SEYİTOĞLU dedi ki:

  NECİP BEYİ TEPRİK EDİYORUM KİMSENİN ETEĞİNİN ALTINDAN SİYASET YAPMIYOR ..KENDİ DÜŞÜNCESİNİ YALIN BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞ .YANİ OMURGALI BİR DURUŞ SERGİLEMİŞ ..

 7. sadık coşkun dedi ki:

  aylardır sultanbeyliyi örğütlemeye çalışıyorum yüzlerce insana sms attım muhtarlarla bütün teşkilatlarla görüşmeler yaptım şimdide mahalleyi örğütlüyorum internette her köşeye yazılarımı yazıyorum bütün bakanlıklara özellikle maliye bakanlığına sayısız mailler attım,
  benim bütün 2B zedelere önerim her köşeye yazılar yazın hemde sayısız, bakanlıklara belediyelere il ve ilçe başkanlıklarına defalarca yazın başka türlü kimse ilgilenmiyor başbakanlığada yazın, yazılan buyazılar, bütün bunların doğruyu görmesine sebep olacaktır.
  daha düne kadar biz bu işin dışındaydık diyen belediyemiz hayır biz başından buyana içindeyiz itirafını nihayet açıkladı herkes bu işin farkında yukarıdaki AKP li canı yananlardan geçte olsa iyide bir açıklama yapmış kendisine sağol diyor mahallemizde ikamet eden biri olarak toplantılarımıza onuda davet ediyorum coşkunemlak..

 8. kenan tamgöz dedi ki:

  http://www.cekmekoy.bel.tr/icerik.asp?b=GUNCEL-HABERLER&is=107q110851q10q1hdq1104q10q10q10
  çekmeköy belediye başkanının 2b açıklaması.haberleştirilebilinir

 9. Turhan kumru dedi ki:

  “2 saatte 3 saatte bir,üsküdar meydandan kalkan 11-b yolcusu olmayan ,sultanbeyliyi biliyorum demesin.sokaklarda hatta caddelerde yürürken ayakkabısını saplanan çamurdan çıkaramayıp yeni ayakkabı almak zorunda kalmayan,sultanbeyliyi biliyorum demesin”

  Sevgili dostum, ağabeyim yüreğine sağlık.Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.İnanıyorumki Parti teşkilatı ve belediye yönetimindeki arkadaşlarda en az senin kadar ,hassasiyetle bu konunun savunucusu olur.
  2B mağdurları işgalci değil ,bu ilçenin asfaltında kaldırımında emeği ve bu güne kadar çilesini çekmiş olan insanlardır.

  Başbakanımızın bunu görmesi için elimizden geleni yapalım.Bu yanlıştan bir an önce dönülsün.

  Saygılarımla

 10. ÇETİN ÇELİK dedi ki:

  HEP SÖYLEDİĞİMIZ BUYDU NECİP ABI YÜREĞİNE SAĞLIK HERKESİN SİZİN GİBİ YÜREĞİNİ ORTAYA KOSYUN NERDE DİĞER MECLİS ÜYELERİMİZ

 11. tahir yuksel dedi ki:

  milli emlak sitesinde daha önceden rayiç bedeli görebilmemize rağmen bugun itibariyle göremiyoruz.Sorduğum bir çok kişide bugün göremedi.Sizlerde deneyebilir misinz.kaldırılabilmiş olabilir mi

 12. ismet batur dedi ki:

  milli emlak sitesinde şu anda gözüküyo

 13. ayfer aydogan dedi ki:

  sayın necip karadağ tebrik etmemle birlikte akp li diger sorumluların bu olaya çözüm bulmasını istiyorum ben 1300 tl maaş alan ve aile gecindiren bir insanım ALLAH aşkına söyleyin bu rakamları nasıl öderim

 14. ayfer aydogan dedi ki:

  ben sultanbeyli battalgazi mah oturuyorum bu fiat ları nasıl öderim biri bana şöylesin 1300 tl maaş alıyorum ve aile geçindiriyorum

 15. ercan kaptan dedi ki:

  NECİP BEYİN 2 B YORUMU ÇOK DOĞRU VE İÇDEN AMA MALİSEF DERDİMİZE DERMAN OLMUYOR BU FİATLAR DÜŞMESSE ÇOK MAĞDUR OLACAĞIMIZ KESİN

 16. yusuf zengın dedi ki:

  necip bey bu yürekli açıklamasıyla siyaseti dünyevi değil uhrevi hayat için yaptığını belgelemiştir

 17. SUZAN CEBECİ dedi ki:

  Halkını hiç tanımayan, asgari ücretle geçinilebileceğini düşünen, devletin mallarını birilerine satarken nerdeyse 1 yıllık karına satıp, halkın malını halka satarken suyunu çıkaran AKP’NİN Mİ ona bu gücü veren halkın mı suç? Kredile ve kredi kartlarıyla yaşamını sürdüren ve bugün maddi sıkıntı içerisinde olan ülkelerin geçtiği yollardan geçen bir ülkeyiz. Bu şaşaa bittiğinde yazık olacak bu ülkeye.Sadece s.beyli de değil bütün ülkede var bu yangın.Onlara normal gelen bu paraların bizim için ne ifade ettiğini bilmiyorlar çünkü bizden o kadar uzaklar.

 18. deniz dedi ki:

  28 nisanda hepimiz sokaklarda olalim bu somuruye hayir diyelim !!!!!

 19. Ozan Sultan dedi ki:

  Basın açıklamasını muhtarlar tertip edene kadar hiçbir partinin gösterisine katılmayacağım. Saksı değilim ben.

  ANGARADA Beykozun arslanları
  ENGERİDE Sultanbeylin muhtarları
  Debriyaja bas çevir anahtarı
  Bıldır yemiştik bu hurmaları
  ..

 20. ASLAN YILMAZER dedi ki:

  DEĞERLİ BELEDİYE MECLİS BŞK VEKİLİNİ AKPARTİ BİR DAHA ADAY GÖSTERECEĞİNİ SANMIYORUM, HER SÖYLENENE ALKIŞ ALMIYAN ADAY İSTEMEZLER MALİSEF, AMA BEN TAKİPCİSİ OLACAĞIM SİZİNDE TAKİPCİ OLMANIZI İSTERİM ZİRA BU MEMLEKETE MAKAM İÇİN VİJDANININ SESİNİ DİNLEMEYENLERLE HALKIN SORULARINI DİLE GETİRENLERİN AYIRD EDİLMESİ GEREKİR..

 21. ASLAN YILMAZER dedi ki:

  2 B İLE ALAKALI ŞUNU BİLİR ŞUNU SÖYLERİM Kİ BURDA FAKİR FUKARA YOKDUR BİZDE HALKIN MALINI PEŞKEŞ ÇEKMEDEN YANA DEYİLİZ AMA 400 MT KARE BELEDİYE EMLAK RAİŞ BEDELDEN NİYE OLMASIN FAZLASI GERÇEK RAYİŞ BEDELİN ½50 DEN VERİLSİN HERKES SEVİNSİN ADİL OLANDA BUDUR

 22. iki B mustafa usta dedi ki:

  Başbakan sancaktepedeki konuşmasında emlak rayiş bedelinin %25 veya %50 si olacak derken şimdi bu kazık niye nerde adalet nerde verilen sözler ayrıca sayın karadağı bu samimi açıklamalarından dolayı tebrik eder diğer akp li kardeşlerimizide yalakalığı bırakıp samimi olmaya davet ediyorum
  selam ve dua ile…

 23. yusuf zengın dedi ki:

  SAYIN OZAN SULTAN RP SP AKP FARK ETMEZ DİYORSUN İŞTE BÜTÜN MESELE MİLLİ GÖRÜŞLE DİĞERLERİ ARASINDAKİ FARKI ANLAYABİLMEK ÖZELLİKLE RANT EKONOMİSİ DURUMUNA MİLLİ GÖRÜŞ YADA ERBAKAN HOCA 11 AYLIK İKTİDARINDA EKONOMİNİN DURUMU VE EMEKLİLERE İŞCİYE MEMURA VERİLEN ZAMLAR O GÜNLERİ BİLENLERİN MALUMUDUR ŞİMDİKİ 11 YILLIK AKP İKTİDARININ VERDİĞİ ZAMLARDA MALUMUNUZDUR EĞERKİ 11 YIL İKTİDARDA MİLLİ GÖRÜŞ OLSAYDI BUGÜN BU YERLER ÜÇ BEŞ BİNLİRALIK MASRAFLA ALINIRDI ARADAKİ FARKI ANLATACAK MİSALLER DAHA ÇOK VARDA ŞİMDİLİK BU KADAR YETER SAYGILAR

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI