SEVİNÇ: ‘BELEDİYEMİZDE ‘İSRAF’ YOK’

SEVİNÇ: ‘BELEDİYEMİZDE ‘İSRAF’ YOK’
Söz Sırası İlçe Başkanlarında söyleşimize başlama kararı aldığımızda İktidar Partisi İlçe Başkanı Ali Sevinç’i en son konuşturalım diye karar aldık. Bu kararı alırken de muhalefetin gerek iktidara gerekse belediyeye...

Söz Sırası İlçe Başkanlarında söyleşimize başlama kararı aldığımızda İktidar Partisi İlçe Başkanı Ali Sevinç’i en son konuşturalım diye karar aldık. Bu kararı alırken de muhalefetin gerek iktidara gerekse belediyeye eleştiriler yönelteceklerini tahmin ediyorduk. Öncesinde Ali Sevinç ile bu söyleşiyi yaparsak geriye dönüp cevap almak zorunda kalırız diye düşündük ve bu sıkıntının önüne geçmek için son söyleşiyi Ali Sevinç ile yapalım dedik. Ali bey ile söyleşi yaparken bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Çünkü AK Parti İlçe Başkanı sorularımızın dışında ilçe başkanlarının eleştirilerini okuduğu için kısmen de olsa cevaplar verdi. Tabi yeni tartışmalara sebebiyet vermeden. Dolayısıyla son söyleşinin güzel geçtiğine ben şahsen inandım. Okuyunca sizlerin de beğeneceğinize kanaat getiriyor ve Sultanbeyli’de İlçe Başkanları ile yapacağımız söyleşinin bu sayı ile bittiğini sizlere hatırlatıyoruz. İnşallah diğer ilçelerin ilçe başkanları ile bu projemize devam edeceğiz.  Şimdi söz sırası AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç’te.

Gerçek VİZYON: İlçe teşkilatı olarak çalışmalarınızdan söze başlarsak, neler söylemek istersiniz?

Ali Sevinç: Bizde bir seçim biter diğer seçimin çalışmaları başlar. Yaz tatillerinde il başkanlığımızın izni ile kısa bir süre tatil yapılır ve sonra çalışmalara devam edilir. Şu anda teşkilat olarak biz yoğun çalışma içerisindeyiz. Sivil Toplum Kuruluşları, ev sohbetlerimiz yoğun şekilde devam ediyor. Haftada asgari 15 mahallede 15 ev sohbeti yapıyoruz. Bunun dışında şu an arazide bilgi güncelleme yapıyoruz. Sultanbeyli’de biz işe başladığımızda 40 bin üyemi vardı şimdi bu rakam 42 bine çıkmış durumda. Nisan ayının sonuna kadar bu 42 bin üyemizin ziyaretini bitirmiş olacağız.

 

Teşkilat üyelerimiz bu insanların kapılarını çalıyor ve tek tek hatırlarını soruyor, belediyemiz, hükümetimiz, büyükşehir belediyemiz ile ilgili öneri ve eleştirilerini alıyor, bilgi güncellemelerini yapıyor ve teşkilatla ilgili bilgiler veriyor. Kapıyı çalıp biz geldik gidiyoruz demiyor. Bunun dışında bildiğiniz belediyemizle birlikte düzenlediğimiz mahalle kahvaltı programlarımız var. Şuan 10 mahalleyi bitirdik. Mahalle esnafına, kanaat önderine, imamlarını, öğretmenlerini, tanınmış isimlerine gerek belediyemizin gerekse teşkilatımızın çalışmasını anlatıyor ve kendilerinin fikirlerini alıyoruz. Bunun dışında çat kapı ve esnaf ziyaretlerimiz var. Teşkilat içi eğitim programlarımız var. Gençlik Kollarımızın sosyal faaliyetleri var. Kadın Kollarımızın çalışması var. Kadın Kollarımız bebek ziyareti yapıyor.

Gerçek VİZYON: Seçimler yaklaşıyor. Partinizde aday adaylıkları ve adaylık yarışları başlayacak. Süreçle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Ali Sevinç:  Bizim belediye başkanımızın durumu gayet iyi. Tabi ki, aday adaylığı sürecinde herkes aday olabilir. Demokratik haktır. Buna bizim bir şey söyleme hakkımız yoktur. Belediye Başkanımızla uyumumuz gayet iyi. Belediye Başkanımızın Ankara’daki intibası iyi. Ama bunlara rağmen tüm takdir sayın başbakanımızındır. En son karar orada verilecektir. Bizim aldığımız duyumlar ve bilgiler başkanımız ikinci dönem de devam edecektir. Aday adayı olacak kardeşlerimizde saygı duyuyoruz.

Gerçek VİZYON: Muhalefet partisi ilçe başkanlarına belediyenin çalışmalarını sorduğumuzda birçok ilçe başkanı belediyenin çalışmalarını eleştirdi. Sizler belediyenin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ali Sevinç:  2004 yılından beri Sultanbeyli AK Partili Belediye Başkanlarımız tarafından yönetiliyor. 2004 yılında ilçemizde doğalgaz oranı yüzde 10, kanalizasyon oranı yüzde 20 idi. Bugün bu önemli hizmet noktasında çalışmalarımız hemen hemen bitmiştir. Bu şu demektir. Sultanbeyli’de sokaklar ve caddeler açılmış, tekrardan kapanmış ve asfaltlanmıştır. Sultanbeyli tekrardan asfaltlı yola kavuşmuştur. Teknik rakamlar yanımda yok ama belediyemiz çok büyük oranda asfalt serimi yaptırdı.

Asfalt çok pahalı bir malzeme. Anadolu Yakasında Adalar ve Şile hariç nüfusuna göre en az bütçesi olan belediye bizim belediyedir. Nüfusu bizden az olan belediye 2000-2500 ruhsat verirken bizim belediyemiz 25 ruhsat verebiliyor.  Neden? Çünkü mülkiyet meselesi çözülmemiş durumda. 2B ve Hisseli Tapu konusu çözüldüğünde bizlerde en az bu belediyeler kadar olmasa da onlara yakın bir şekilde ruhsat vermiş olacağız. Tuzla’da 5-6 tane üniversite var ve yeni üniversiteler kampus kurmaya çalışıyor. Bizde bir üniversite için yer oluşturulmaya çalışılıyor. Değerli arkadaşlar belediyemiz canla başla çalışıyor. Belediyemiz bir kere kent haritasını çıkardı. 10 mühendis arkadaşımız 2B ve Tapu sorunu çözüldükten sonra ilçe imar sıkıntısı yaşamaması için gerek 1/1000’lik gerekse 1/5000’lik imar planları ile donattılar. Dolayısıyla yarın sorun çözüldüğünde insanlar ya biz imarı da mı bekleyeceğiz demeyecekler ve gidip ruhsatlarını alabilecekler. Ve bunun dışında belediyemiz birçok yatırım yaptı ve yapmaya devam ediyor. Asfalt yaptı, kaldırım yapıyor, tesisler yapıyor, mahallelerde kültür merkezi yapıyor. Sultanbeyli’de hangi kamu kurumu yapılıyorsa bunun altında belediyemiz var. Buraya hiçbir yatırım kendiliğinden gelmiyor. Hastane yeri ile ilgili yapılan mücadeleyi biliyorsunuz. 2B yeriydi birileri almak istiyordu.

Okul yerlerinin kamulaştırma bedelini belediyemiz veriyor. Bir yerde ev varsa evin, arsa varsa arsının parasını verip vatandaşında gönlünü alarak bu yerleri milli eğitime devrediyor ve okullarımızı yaptırıyoruz. Onun yanında hükümet konağı yapıldı. Otoban açıldı. Belediyemiz hızlı çalışmaları sonucu bir yıl önce otoban açıldı. Tabi değerli arkadaşlarımızın bu hizmeti görmesi lazım. Sultanbeyli’ye dışarıdan gelen bir vatandaş üç ay sonra buraya geldiğinde değişimi çok rahat görebiliyor. Benim kendi mükelleflerim var buraya geldiğinde bana diyor ki ‘ben buradan arsa alayım. Buranın geleceği parlak’ diyorlar. Niye? üçüncü köprü buradan geçiyor, hızlı tren buradan geçecek, metro buradan geçecek ve havaalanına bağlanacak. Dolaysıyla, burası ulaşım kenti olacak. Burada her şey olur. Belediyemiz burada canla başla çalışıyor. Prestij projeler üretiyor. Bizim atıl bir Aydos Kalemiz vardı. Şükür bu proje belli bir aşamaya geldi. Bu projenin belli bir kısmını belediyemiz belli kısmını il özel idaresi finanse ediyor. Bu proje bizi tarihi kentler sınıfına soktu. Bu kale sayesinde Gaziantep’te yapılan tarihi kentler zirvesine davet edildik. Oysa bu kale 1300’lü yıllardan beri vardı. Belediyemiz canla başla çalışıyor ve ben bunu gören bir kişiyim.

Gerçek VİZYON: Son günlerde belediye meclisinde tartışmalara neden olan belediyenin borçlanması konusunda neler düşünüyorsunuz. Kısacası belediyenin borçlanmasını doğru buluyor musunuz?

Ali Sevinç:  Yahya Karakaya döneminden Alaattin Beye bir borç geldi. Alaattin Bey de bize bir borç bıraktı. Bu borç eskiden gelen bir borçtu. Yani buna Alaattin Bey döneminde biraz ilave oldu ve bize geldi. Ben Büyükşehir Belediye meclis üyeliği ve Plan Bütçe Komisyon başkanlığı yaptım. Ondan dolayı bütün belediyelerin bütçelerini biliyorum. En kallavi belediyelerin bütçesinde bile borçlanma kalemi vardır. Sultanbeyli’de çok bilinmiyor ama Anadolu’da bu yapılıyor. İller Bankasına proje karşılığı iş yaptırılıyor. Bizimkisi gidip oradan buradan para toplamak değil, borç almak değil. İller Bankası belediyelerin bir noktada ortağıdır. İller bankasından belli paralar geliyor. Biz o parayı alacağız ve İller Bankası o parayı her ay gelirden kesecek.

Gerçek VİZYON: Konuyla ilgili Başkan Yardımcısı Ahmet Demir bilgilendirme yaparken iller bankası yanı sıra faiz ve vade farkları özel bankalarda daha uygun olursa onu da değerlendiririz demişti?

Ali Sevinç:  Özel bankalarla ilgili değildir. Başkan Yardımcımız Abdullah Uçan, İller Bankası ile birkaç kez görüşmüş ve projeyi kendilerine sunmuştur. Ortağı olduğumuz iller Bankasından faydalanma yoluna gidilecektir. Yoksa biz özel bir bankadan faizle para alıp hizmet yapma taraftarı değiliz. Böyle bir düşüncemiz yok. Kaldı ki, hepimiz bankalardan kredi kullanıyoruz, kredi kartı kullanıyoruz.

Gerçek VİZYON: Muhalefet meclis üyeleri faizli para almanın yanı sıra israflar önlenirse bu paraya ihtiyaç olmayacağı yönünde eleştiriler yöneltiyor?

Ali Sevinç: Arkadaşlar, sizlerde dün (*8 Mart Cuma) meclis toplantısındaydınız.  Hem belediye başkanımız hem de başkan yardımcımız konuyla ilgili detaylı açıklama yaptılar. Burada israf falan söz konusu değil. Belediyenin bütçesi eski para ile söyleyecek olursak 140-150 Trilyondan indirildi şimdi rakama. Tasarruf sağlandı. Orada kafaya takılan iki şey var. Birincisi araç kiralama ihalesi. Sultanbeyli Belediyesi’nden daha ucuz araç kiralayan bir belediye yok. Biliyorsunuz ilk araç ihalesi bozuldu. Başkanımız daha ucuza araç kiralanacağını bildiği için ihaleyi bozdu. Ve yeni yapılan ihalede de daha ucuza araç kiralandı. 40 bin liralık araca 50 bin lira para ödeniyor değil. Arkadaşlar tek bir yere bakmış. Bütçede yıllara sirayet eden işler vardır. Temizliktir, araç kiralamadır v.s. Bu işler uzun yıllara sirayet eder. Bu bedeller 3 veya 4 yıllık bedellerdir. Arkadaşların iddia ettikleri rakamlar aslında bir yıllık değil. Bütçede gelir ve gider kalemleri vardır. Bütçeye net bakılırsa belediyemizin araç kiralama işinin çok ucuz olduğu görülecektir. Ve belediyemiz buradan daha çok kar edebilmek için ihaleyi parçalayarak yapmıştır ve faydasını da görmüştür. Diğer bir eleştirisi konusu Kültürde israfın olduğu yönünde. Arkadaşlar, kültürde israf falan söz konusu değil. Bugün İstanbulensis şiir festivaline yönelik çok eleştiri var. Bu festivalin sponsoru var. Arkadaşlar kalkıp diyor ki, bu şiir festivaline neden bu firmalar sponsor oluyor diyorlar. Arkadaşlar, başarılı çalışmaya herkes sponsor olur. Bütün dizlerin ve filmlerin sponsorları var.  Milli Takımın sponsoru var. Bu insanlar başarılı gördükleri işe sponsor oluyor ve kendi reklamlarını yapıyor.   Sponsor illa ben buradan bir şey alacağım diye sponsor olmaz ki. Reklamını yapıyor ve oradan ticaretini artırıyor. Bu şiir festivali çok başarılı bir projedir. Ve ilçemizin tanıtımını yapmıştır. Bugün İspanya’dan Küba’dan birçok şair gelmiştir. Kübalı şair bana dedi ki, bu işi devam ettirmelisiniz. Ben Türkiye’ye gelmeden önce ülke ile ilgili kafamız da çok farklı düşünceler vardı. Geldik gördük ve sizler sıcakkanlı insanlarsınız. Biz ülkemizin imajını nasıl düzleteceğiz. İşte böyle etkinliklerle. Belediyede israf söz konusu değil ve belediye başkanımızda öyle bir insan değil. Kılı kırk yaran bir insandır.

Gerçek VİZYON: 2B konusunda sizden sıcak bilgiler almak istersek neler söylemek istersiniz?

Ali Sevinç: 2B 50 veya 60 yıllık bir problem. Kimse bunu çıkarmaya cesaret edememiş. Ama Başbakanımız bu konuya cesaret etti ve eski Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’e gönderdi. Ana muhalefet Partisi CHP o dönem bu yasayı Anayasa Mahkemesine götürdü ve iptal ettirdi. Ve belli bir süre bu yasa gündeme gelmedi. Belli bir süre sonra bu yasa ile ilgili çalışmalar bitti ve gündeme geldi. Bu yasa önemli ve değerli bir yasadır. Bu yasada vatandaşlarımız hak sahibi yapılıyor. Sultanbeyli’de yüzde 25 alan 2B konumunda. Bu yasa olmamış olsaydı Hisseli Tapu konusunda sorun çözüldüğünde bu alanda yaşayan vatandaşların sorunu çözülmemiş olacaktı. Ama bugün her iki konuyu da birlikte çözme şansımız var. Bugün bu yasada fiyatlara takılıyor ve fiyatlar şöyledir böyledir deniyor.

Arkadaşlar, biliyorsunuz Türkiye’de sistem şöyle çalışıyor. Maliyenin bürokratları var ve bu bürokratlar fiyatları belirliyorlar. Ama oların belirlediği fiyatları siyasiler alıyor, bakıyor, inceliyor, uyar mı, uymaz mı, doğrumudur, değil midir bakılıyor. Başbakanımızın talimatı ile Ankara’ya il Başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve beş ilçenin belediye başkan ve ilçe başkanları Ankara’ya gittik konuştuk. O dönem başkanımız umrede olduğu için başkan yardımcımızla birlikte Ankara’ya gittik. Hükümetimiz bu işe tüccar kafası ile yaklaşmıyor. Yaklaşım kangren olan bir sıkıntıyı çözmek yaklaşımıdır. Belediye Başkanımız bu konuyla ilgili önemli bir mücadele verdi. Tabi bu basına yansıdı veya yansımadı. Belediye başkanımız bir şey çözülmeden reklamını yapan bir kişi değil. Ama ben şuna bakıyorum. Bu yasadan en büyük avantajı kim elde etti ben ona bakıyorum. Bu yasadan en önemli avantajı Sultanbeyli halkı elde etti. Neden? 2B arazilerinde 400 metre karenin altına yüzde 50 indirim yapıldı. Sultanbeyli’de 2B arazilerinin büyük çoğunluğu 400 metre karenin altında olduğu için yüzde 50 indiriminden yararlanacak. Kafadan yüzde 20 indirim yapıldı. Sadece oranlarda değil fiyatlarda da indirim yapıldı. O toplantıdan sonra vade farkı da uzatıldı. 2B’de rayiç bedelin yüzde 70’den yüzde 50’ye düşürülmesinin görüşüldüğü toplantıda genel kurulda CHP sıralarında 10 tane milletvekili vardı. Ben de bunu twitter olarak paylaştım.

Gerçek VİZYON: CHP’yi savunmak adına söylemiyorum ama bu yasa ilk meclis komisyonuna geldiğinde AK Parti, CHP, MHP ve BDP Milletvekilleri rayiç Bedel’in yüzde 50 olması konusunda hem fikir oldu. Ancak, Genel Kurula bu yasa geldiğinde AK Partili bir Milletvekili yüzde 50’lik rayiç bedeli yüzde 70 olsun diye teklif verdi. Bunu nasıl açıklayacaksınız?

Ali Sevinç:  Bir toplantıda konuşulan yüzde 50’lik mevzu bir öneriydi. Yasa tasarısı yüzde 70 olarak gelmişti ve yüzde 70 olarak geçti. Ancak daha sonra sayın Başbakanımıza durum intikal ettirdik ve Başbakanımız talimat verdi ve oran yüzde 50’ye düştü. Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımız vatandaşın aleyhine olan hiçbir durumun içersinde olmuyorlar. Hep lehte olan işlemlerde faaliyet gösteriyorlar. Talimatları da buna göre yapıyorlar. Gerek 400 metre karenin altına gerekse tarımsal arazilerde rakamlar yüzde 70’den yüzde 50’ye düşmüş vaziyette.

Gerçek VİZYON: Hisseli Tapular dışarıdayken 2B konusu patladı ve fiyatlar dışarıya sızdı. Bu yüksek 2B fiyatları Hisseli Tapu’ya emsal oluşturmayacak mı? Ve Hisseli Tapu konusunda ne aşamadayız?

Ali Sevinç: Emsal teşkil etmez. Biliyorsunuz 2B fiyatları daha açıklanmadı. (*Ben kendi sokağımın 350 TL olduğunu ve bu fiyatı Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinde gördüğümü Ali Sevinç’e söyledim. R.K.) Hem öyle dediğiniz gibi sokaklarda fiyatlar yüksek değil. Göreceksiniz. Sokak da 350 TL olduğunu ben sanmıyorum. Biz Ankara’da Sokak sokak göremedik ama düşük olan sokak fiyatlarında parsel sayısı çoğalmış. Bu şu demek eskiden 10 sokak en düşük fiyattan faydalanacaktı ama şimdi tahmini 1500 sokak faydalanacak.  Bir defa Hisseli tapu ve 2B’yi bir birinden ayırmak lazım. Bir defa Hisseli Tapular merkeze yakın. 2B’ler daha çok şehrin kenarında olan yerler. Onun için emsal teşkil etmez.

Gerçek VİZYON: Kamuoyu diyor ki, Hükümet 2B’lerde böyle fiyatlar belirlerken Hisseli Tapuların büyük bir bölümünü elinde bulunduran EVKUR, niye ucuz versin ki? Devletin fiyatlarını emsal alır korkusu var vatandaşta?

Ali Sevinç: Tabi ki, EVKUR para alarak bu işi bitirmek istemiyor. Para alarak bu işi bitirmek isteseydi bu iş çoktan bitmişti. Bu konuda Başbakanımız kararlı, Bakanlarımız kararlı. Burada herkes en iyisini almak ister. EVKUR da sonuçta bir ticaret yapmış ve almış onları. Ama arkadaşlar devletimizin de yaptırım gücü var. Biliyorsunuz Sultanbeyli ile ilgili kanun hükmünde kararname çıktı. Bugün şu da konuşuldu. Bütün işler tersine gitseydi kamulaştırma yapılacaktı. Dolayısıyla kamulaştırma da tapuya itiraz edilemeyecekti. Sadece rakama itiraz edilebilecekti. Şu anda bu arkadaşlarla ilke anlaşması sağlanmıştır. Karşılıklı takas olarak. Şu anda sadece prosedürleri devam etmekte.  Yani her hangi bir anlaşamamazlık söz konusu değil.

Gerçek VİZYON: Bu iş büyük oranda bitti diye okuyucumuza müjde verebilir miyiz?

Ali Sevinç:  Gerek Belediye gerekse teşkilat olarak bir şey tam bitmeden bizler çıkıp açıklama yapmıyoruz. Bu bir prensip meselesi. Çalışmalar devam ediyor diyoruz. Şu anda da bu işle ilgili prosedürler devam ediyor. Doğrusu da budur. Biz halkımızı yanıltmak istemiyoruz. Bittiği zaman zaten çıkıp bitti diyeceğiz. İlke olarak anlaşma sağlandı ve prosedürler devam ediyor.

Gerçek VİZYON: Çözüm süreci ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Ali Sevinç: Başbakanımız samimi bir insan. Biz de samimiyiz. Biz de bu sürecin çözülmesi taraftarıyız. Biz bu işin bu şekilde çözülmesini istemiyoruz diyen vatandaşlarımız var. Bizlerde onlara diyoruz ki, tamam böyle çözülmesinde sizin çözüm öneriniz nedir? Bunu sorunca cevap alamıyoruz. Bir şeyi beğenmiyorsak daha iyisini söyleyebilmeliyiz.

Çanakkale’ye gidiyoruz mezar taşlarına bakıyoruz ve o dönemde sınırlarımızda olan ama şimdi olmayan ülkelerden bile insanlar gelmiş ve beraber bu ülke için savaşmışız. Geçen BDP Milletvekilleri Karadeniz’e gitti ve belli başlı sıkıntılar oluştu. Vatandaşta sıkıntı yok. Sıkıntıyı başkaları çıkartıyor. Yazın Karadeniz’de çay ve fındık sezonu olur. Doğudan Güneydoğu’dan insanlar buralara gider ücret karşılığı çay ve fındık toplar. O zaman niye bir sıkıntı olmuyor. Çünkü tabanda sıkıntı yok. Hatta bu gidip gelmelerden dolayı kız almışlar ve kız vermişler. Yani bizler dinen ve insan olarak beraber yaşadığımız insanlar arasında ayrım gözetmiyoruz. Bu sürece samimi yaklaşıyoruz. Sürecin samimiyetle yürütülmesi lazım. Sabotajlardan uzak olması lazım. Süreç başladı başlayalı tüm teşkilatıma ve parti mensubumuza tavsiye ve telkinde bulunuyor süreç ile ilgili tek kelime dahi konuşmamalarını hasetten istiyorum.  Biz bu sürece inanıyor ve çözmemiz gerekiyor. Daha mı şehit verelim? Daha mı o bölgede insanlarımız rahmetli olsun? İlgili örgüt o bölgede en çok zararı kime vermiş. Tabi ki, benim Kürt kardeşime vermiş. O bölgeye saldırırken şu Türk’ü öldüreyim de şu Kürd’ü kenara bırakayım dememiş. Karakollara saldırdığında da ayrım yapmamış. Hem Kürdü hem Türk’ü öldürmüş. Bu radikal düşünen ve açıklama yapan kardeşlerime soruyorum. Siz ticaretle uğraşıyorsunuz. Dükkanınıza bir Kürt geldiğinde sen Kürtsün sana ürün satmıyoruz demiyorsunuz.  Parayı alıyorsunuz. Çünkü para tatlı. Bu Kürt olan esnaf kardeşim için de geçerli. O halde samimi olmamız lazım. Samimiyetle bu işi bitirmeliyiz. Ülkemizin 350 Milyar dolarını ülkemizin başka yerlerine yatırım yapmış olsaydık ülkemiz daha çok kalkınmış olacaktı. Bu iş zaten dış pompalı bir iş. Bunu halkımız biliyor ve bitirmek için mücadele ediyor. İnsanlarımız samimi siyasetçilerinde samimi olması lazım. Başbakanımızın düşüncelerine yürekten katılıyoruz. İnsanlar arasında asla ayrım yapmayı düşünmüyoruz.

Gerçek VİZYON: Son olarak neler söyleyeceksiniz?

Ali Sevinç: Bu söyleşi imkânını bizlere de tanıdığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Gerek siz yerel basın mensupları, gerek biz siyasiler gerekse kamu yöneticilerimize çok iş düşüyor. Sultanbeyli’nin zedelenmiş imajını hep beraber düzeltmeliyiz. Bu ilçede oluşan güzellikler hepimizin ortak değeridir. Bunlara sahip çıkalım. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Ali Sevinç Kimdir?

1966 yılında Gümüşhane’nin merkezine bağlı Kayabaşı köyünde dünyaya geldi. 1980 yılına kadar memleketinde eğitim hayatına devam etti. 1980’de Kartal Lisesine başladı. 1988’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Fatih Üniversitesinde Yüksek Lisans yaptı. Siyasi hayatı 2004 yılında AK Parti ile başladı. Öncesinde gönül verdiği partiler vardı ama aktif siyaset içerisinde olmadı. Aktif siyasete belediye meclis üyeliği il girdi. 2006 yılında şimdiki belediye başkanı Hüseyin Keskin döneminde ilçe yönetimine girdi. Önce mali hizmetler ve sonrada teşkilatlanma başkanlığı görevlerinde bulundu. 2008 yılında ilçe başkanlığına seçildi. Sonrasındaki kongrede tekrar ilçe başkanı oldu. Mali Müşavirlik yapan Sevinç, halen Ak Parti Sultanbeyli İlçe Başkanlığı görevine devam ediyor.

 

 

“SEVİNÇ: ‘BELEDİYEMİZDE ‘İSRAF’ YOK’” Başlıklı Haber İçin 5 Yorum Yapılmış
 1. ahmet ünal dedi ki:

  sayın başkan 2b ile ilgili fiyatlar açıklanınca yapacağınız açıklamaları merak ediyorum. şimdi susma hakkını kullananlar o zaman konuşacakmı bakalım..

 2. hasan tatar dedi ki:

  kaçak yapılardan alınan gayri resmi paralarla iller bankasına olan borçlar ödenebilirdi ama o paralarla saltanat sürme daha cazip geldi çünkü hesapsız para kolay harcanır.o paraları asla helal etmiyoruz zehir zıkkım olsun.AYRICA israfın adresi sokaklara dikilen demir kazıklardır dilleri olsada konuşşa vatandaşın araclarına verdiği zararları o kazıklar.

 3. Gümüşgenç dedi ki:

  Her müdürün altında bir kiralık araç, reklama harcanan trilyonlar sonra belediyemizde israf yok.Yersen.

 4. tevfik albağlar dedi ki:

  sayın başkan öncelikle sultanbeyli belediyesinin geçmişiyle alakalı büyük hizmetleri görmezden gelmeniz uzağıda yakınıda görmr sorununuzdan kaynaklanıyor sanırım sultanbeyli çok kısa bir sürede hemde hiç bir geliri yokken köyden ilçeye geçiş yapmıştır bunu görmemek ya akıl ntutulmasıdır yada vicdan tutulması birde borçlanmayla alkalı açıklamalarınız şimdiye kadar bütçeyi tutturamamış bir belediyesiniz bütün paraları kültür sanat etkinliği adı altında çar çur ediyorsunuz ondan sonrada ahkam kesiyorsunuz israf yok diye soruyorum size belediye binasının sabancı binasından yeni hizmet binasına taşınması için kaç lira ihale yapıldı 1.5 trilyon yazıktır günahtır özel güvenlik ihalesi 6 trilyon ama hiç ir parkta güvenlik yok çocuklarımız tehlikede oynuyorlar birde şiir festivali varki tam bomba kardeşim o paraları milletin cebinden hortumlayıp alıyorsunuz ondan sonra şirdi danstı eğlenceydi harcıyorsunuz yazık valla kaçtane gariban doyardı o parayla daha çok söylenecek şeyler var ama vakit yetmeyecek

 5. ali ünal dedi ki:

  başkan buyrun fiyatlar açıklandı yorumunuzu bekliyoruz. şimdi nasıl siyaset yapacaksınız sultanbeylide ne elimizdeki avucumuzdaki gittikten sonra sen israf yok desen ne olur demesen ne olur. nasıl oy almayı düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI