İLBARSTAN: ‘SÜRECİ SAMİMİ BULMUYORUM’

İLBARSTAN: ‘SÜRECİ SAMİMİ BULMUYORUM’
Son günlerin en çok tartışılan konusu olan ‘Çözüm Süreci’nin yüksek perdeden tartışıldığı bu günlerde BDP Sultanbeyli İlçe Başkanı Melek İlbarstan’ın kapısını çaldım. BDP binasına ikinci veya üçüncü çıkışımdı. Binada...

Son günlerin en çok tartışılan konusu olan ‘Çözüm Süreci’nin yüksek perdeden tartışıldığı bu günlerde BDP Sultanbeyli İlçe Başkanı Melek İlbarstan’ın kapısını çaldım. BDP binasına ikinci veya üçüncü çıkışımdı. Binada büyük bir değişiklik yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. İlçe Başkanlığına yeni seçildiği için Melek İlbarstan’ı tanımıyordum dolayısıyla yıllardır değer verdiğim Ecevit Toplu bey bizim görüşmeye aracılık etti. BDP binasına gittiğimde İlçe başkanının yanında tanımadığım bir kişi de oturmaktaydı. Beyefendi kimdir diye sorduğumda BDP Sultanbeyli İlçe Başkanının eş başkanı Remzi Kanmaz olduğunu söylediler. Kısa bir tanışma faslından sonra soru cevap faslına geçtik. Malumunuz ilk sorum çözüm süreci ile ilgili oldu. Detaylarını aşağıda da okuyacağınız gibi İlçe Başkanı Melek İlbarstan, “bu süreci samimi bulmadıklarını” ve halen kafalarında soru işaretlerinin olduklarını dile getirdi. İsterseniz ben fazla detaya girmeyeyim ve sizleri söyleşi ile baş başa bırakayım.

Gerçek VİZYON: Gündemde olan Çözüm süreci ile başlamak istiyorum. Sizler ilçe teşkilatı ve bir birey olarak bu çözüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Melek İlbarstan: Gerek ilçe adına gerekse şahsım adına konuşacak olursak bizler bu işi yakından takip ediyoruz. Sizler ne kadar biliyorsanız bizlerde o kadar biliyoruz. Bizler de medyadan takip ediyoruz. Daha dün İmralı’dan üç mektup geldi ve belli yerlere gönderildi. İşin açıkçası ben süreci samimi bulmuyorum. Çünkü taraflardan bahsediyorsunuz. İşte, Öcalan’a heyetler gönderiliyor, kendisiyle gönderiliyor ama bir diğer taraftan olayın muhatabı olan halklara saldırılar ve tutuklamalar devam ediyor. Bu da büyük bir çelişki tabi. Sonuçta siz kiminle barışıyorsunuz ki. Öcalan’ı muhatap sayıyorsunuz da Kürt halkını mı muhatap saymıyorsunuz. O yüzden mi bu insanları topluyorlar. Benim şahsi görüşüm ben de herkes gibi bu sürece temkinli yaklaşıyorum. Buraya insanlar geliyor ve bize şunu soruyor siz bunları (AK Partiyi kastediyor) samimi buluyor musunuz diyor. Bize bu soruyu soranlara biz aynı soruyu sorduğumuzda bize diyorlar ki biz samimi bulmuyoruz. Şu an Lice’de operasyon var ve oradaki köylüler gidip kendilerini kalkan yapıyorlar. Peki, siz o köylüleri nasıl inandıracaksınız.

Gerçek VİZYON: Hükümet bu süreçte iyi niyetini göstermek için 4. Yargı paketini meclise getirecek ve bu pakette özelikle KCK’dan tutuklu olan insanların serbest bırakılacağı söyleniyor. Bu bir samimiyet adımı değil midir?

Melek İlbarstan: 4. Yargı paketinden neler çıkacağını bizler daha bilmiyoruz. Bir adım mıdır, değil midir bunu göreceğiz. Bu pakette üyeliğe af yok deniyor. Peki, sormak gerekmez mi nereye üyeliğe af yok. Söz konusu şey KCK ise ortada zaten öyle bir örgüt yok. Yani olmayan bir örgütten önce tutuklanıyorsun sonra da o örgüte üye olmaktan dolayı affa uğramıyorsun. Bundan da çok büyük bir beklentim yok açıkçası. Taraflar arasında bir barış olacaksa sana var, sana yok olmamalı. 30 yıldır bu halkın canı çok yandı. Kürt halkının canı yandı da Türk halkının canı yanmadı mı? Süreçle ilgili bizim uzun uzadıya konuşma gibi bir lüksümüz yok. Çünkü biz de izleyiciyiz. Bir adım atılacaksa herkesi tatmin etmeli. Yani olaya şöyle yaklaşmamalı, bir sürü asker ölmüş o yüzden bunlarla görüşülmez, konuşulmaz denmemeli. Böyle yaklaşım bu tarafı incitiyor. Benimki kan, seninki su mantığı ile bu olaya yaklaşılmamalı. Herkesinki can. Eğer, bir kardeşlik olacaksa, uzlaşı olacaksa herkese olmalı. Medyamıza çok iş düşüyor bu süreçte. Anayasa’da yer alan bir Türklük kelimesi yüzünden bu işlerin büyütüldüğünü yazan yazarlar var bu ülkede. Bu iş öyle değil.

 

 

Gerçek VİZYON: Tekrar başlatılan çözüm sürecine en büyük desteği medya veriyor. Bu söyleminiz medyaya haksızlık olmuyor mu?

Melek İlbarstan: Genelleme yapmamak lazım. Bir kısım medya da bu işi sabote etmeye çalışıyor. Bu savaş kimseye huzur getirmez. Ne medyasına, ne yazarına, ne çizerine. Savaştan beslenen çok insan var. Örgütte var, siyasi partide var. Ama o beslenen insanlar bir gün o kanın kuruyacağını görecektir. Beslenemeyecek hale gelecektir.

Gerçek VİZYON: İmralı’dan gelen mektuplar sonrası PKK’nın nevruz sonrası silah bırakacağı söyleniyor. Bununla ilgili görüşleriniz ve partinizdeki hava ne durumda?

Melek İlbarstan: BDP olarak bizim nevruza yönelik tek hazırlığımız nevruzu İstanbul’da daha düzgün nasıl kutlarız onu düşünüyoruz. Bize gelen bir talimat falan yok ama bizler şunu istiyoruz ki, gerek Kürt halkı, gerek Türk halkı, gerekse Türkiye’de yaşayan tüm halklarımız nevruza barış içerisinde girsin. Hep beraber güzel bir nevruz bayramı kutlansın. Bizim tek niyetimiz bu.

Gerçek VİZYON: Biraz da yerel siyaset üzerine konuşacak olursak, ilçe teşkilatı olarak çalışmalarınız ne aşamada?

Melek İlbarstan: Seçime 1 yıldan az bir zaman kaldı. Bizler de teşkilat olarak çalışmalarımıza hız vermiş vaziyetteyiz. Örgütlenme çalışmamız kongreden sonra hızlı bir şekilde başladı. Partimizin “kadın meclisi” adını verdiği bir yapı ortaya çıkacak. Bunu da görkemli bir şekilde karşılamayı düşünüyoruz. Yerel seçime hazırlanmakla beraber üzerinde ağırlıklı olarak durduğumuz konu bu kadın meclisi yapılanması. Biliyorsunuz Sultanbeyli’de kadınlar siyasete çok dahil olamıyor. BDP’ten önceki siyasi partilerimizde hiç kadın ilçe başkanı olmamıştı. Sultanbeyli BDP tarihinde ilk defa ben oldum. Onun dışında mahalle örgütleri konusunda ciddi çalışmalarımız var. Mahallerde sıkı bir örgütlenme içerisindeyiz. Gerek mahalle örgütlenmeleri için gerekse kadın yapılanmasına çok fazla ilgi var. Bu da bizleri son derece mutlu etmekte. Sultanbeyli’de kadınlarda siyaset ruhu var ama, kimliğinden dolayı arka planda kalıyor. Bayan seçmen üzerinde iddialıyız. Üyelik için başlatacağımız kampanyada bayan ve gençler için özel çalışma yapacağız.

Gerçek VİZYON: İki dönemdir dışarıdan Belediye Başkan adayı olarak Medeni Kırıcı’yı getiriyorsunuz. Bu dönme de Kırıcı ile mi devam edeceksiniz? Yoksa Sultanbeyli içinden bir aday mı belirleyeceksiniz?

Melek İlbarstan: İsim konusunu daha gündemimize alıp örgüt içerisinde tartışmadık. Ama ben içeriden adaymış dışarıdan adaymış konusuna takılmıyorum. Sonuçta bizim partimiz İstanbul’dan bir adayı Hakkari’ye gönderdiğinde durum değişmiyor. Hakkari’den de buraya aday gönderirse durumun değişeceğini tahmin etmiyorum. Bu anlamada bir sıkıntının olduğuna inanmıyorum. Medeni arkadaşımız da çok değerli biri. Sultanbeyli’de çok sevilen bir arkadaşımız. Sultanbeyli’yi bilen bir arkadaşımızın Medeni Kırıcı kadar sevileceğini de tahmin ediyorum. Bizim partimizde herkes doğduğu ve büyüdüğü yerde siyaset yapmıyor.

Gerçek VİZYON: Söylediklerinize bakacak olursak Medeni Kırıcı gelmek isterse aday yaparız demek istiyorsunuz.

Melek İlbarstan: İnanın bu konu üzerinde daha konuşmuş değiliz. Arkadaşımız illa ki burada oturacak diye bir şart yok. Dışarıdan bir aday gelebilir. Bizler bunda sıkıntı görmüyoruz. Medeni arkadaşımız olur, bir başkası olur çok önemli değil.

Gerçek VİZYON: 2B konusunda suskunsunuz? Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Melek İlbarstan: Çok bildiğim bir konu değil. Ama son zamanlarda değişik illerde bu konuyla ilgili eylemler ve protestolar yapılmakta. Demek ki, halkın istemediği veya memnun olmadığı bir yasa ortaya çıkmış. Hükümet sıkıştığı yerlerde böyle yasalar çıkararak insanlardan para toplamaya çalışıyor. Bu insanlar buralara para verip almış. Şimdi bu yerleri, tekrar insanlara, hem de çok yüksek fiyatlarla satmaya kalkıyor. Halkımız bu politikaları görmek zorunda. Kentsel Dönüşüm de aynı sıkıntı. Birçok il ve ilçede hükümet Kentsel Dönüşüm yaparak insanları mağdur ediyor. 2B’de de büyük mağduriyetler söz konusu.

Gerçek VİZYON: Sultanbeyli’de yaşayan bir kadın ve ilçe başkanı gözüyle Sultanbeyli Belediyesinin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Melek İlbarstan: Ben Sultanbeyli Hamidiye Mahallesi’nde yaşıyorum. Bir sabah kalkıyorum mahallemdeki üst geçit yok. Karşıdan karşıya geçemiyorum. Yan yolda ulaşım yok denecek kadar az vaziyette. Bir kadın gözüyle değerlendirecek olursak bayanlar akşam altıdan sonra dışarıya çıkamıyor.  Kadınlar için güvenli değil. Gerek ulaşım gerekse güvenlik eksikliği olduğu için kadınlarımız sıkıntı içerisinde. Tabi erkekler için de geçerli bir durum. Sultanbeyli’nin etrafı ormanlarla çevrili ama Sultanbeyli’de yeşil bir alan yok. Kendi oturduğum mahalleden örnek verecek olursak mahallemizde insanların oturacağı bir alan yok. Şu an o bölgede Gölet Projesi var ama orada belli insanlardan dolayı gündüz bile insan geçemiyor. Akşam saatlerinde insanlar korkudan oraya gidemez diye düşünüyorum. Yerel seçimler yaklaşınca hemen projeye başladılar. Mahallemizde ve çoğu mahallede park yok. Sultanbeyli’de yaşayan birçok çocuk, parkı ancak belli noktalarda görebiliyor. Belediyenin izlediği yol, tabanına hizmet anlayışı. Yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Benim yaşadığım sokakta (Meydan Sokak) genellikle Alevi vatandaşlar yaşamakta. Bir gün camdan bakıyorum. Belediyenin çöp temizleme aracı bir gün bizim sokağa girdi, ben de sevindim bizim sokağı temizleyecek diye. Hatta içimden geçirdim, gelsin de kendisine kafanıza taş mı düştü bu sokağa geldiniz? diye sorayım dedim. Ama ne göreyim, o araç sokağı silmeden geçti gitti. Belediyenin olduğu yere gittiğimizde bir medeniyet görüyorsunuz ama mahallelere çıktığınızda sokaklar köstebek gibi. Siyasetle ilgilendiğimi bilen birçok bayan arkadaş bizi gördüğünde diyor ki, lütfen belediyeye söyleyin, bizim sokağı yapsın. Mahallelerde durumlar bu maalesef.

 

BDP İlçe Başkanı geçtiğimiz haftalarda parti üstüne yapılan yeni katı gazetemiz İmtiyaz Sahibi Recep Karakoç’a gezdirdi.

Gerçek VİZYON: Son olarak neler söyleyeceksiniz?

Melek İlbarstan: Belediye açısından değerlendirecek olursak lütfen sadece kendi tabanlarına değil, her milleten olan halka hizmet etsinler. İster Kürt, ister Türk ama ne olursa olsun herkes eşit hizmet alsın. Burada yaşayan herkes vergisini eşit oranda veriyor. Bunun için ayrım yapılmasın. İnsanlara mikrofonunuzu uzattığınızda bir dokunup bin ah işitiyorsunuz. Belediyemize tavsiyemiz billboardlara sıradan görüntüleri değil de bozuk yolları ve Uzundere’de üstü açık olan dereyi çekip assınlar. Hiçbir şey yapamıyorlarsa gelsinler bizim sokağı çekip assınlar. Halkımıza da söylüyorum. Sizler yerel yönetimi sizlere hizmet getirsin diye seçiyorsunuz ama doğru seçim yapmazsanız sıkıntı yaşamaya devam edersiniz. Aşrıca ulaşımda da sıkıntı yaşıyoruz, yeşil alanlarımız da yok.

Melek İlbarstan Kimdir?

Bitlis’li olan Melek İlbarstan 10 yıllık evli, henüz çocuğu yok. Küçüklüğünden beri siyasetle ilgileniyor. 13 Ocak 2013 tarihinde yapılan kongrede Sultanbeyli BDP İlçe Başkanlığına seçildi. Sultanbeyli BDP’nin ilk kadın ilçe başkanı.

 

“İLBARSTAN: ‘SÜRECİ SAMİMİ BULMUYORUM’” Başlıklı Haber İçin 3 Yorum Yapılmış
  1. Tahir yuksel dedi ki:

    Sultanbeylide siyaset yapiyor,2b sorusuna pek bildigim bir konu degil diye cevap veriyor. Peh….

  2. deniz dedi ki:

    turkiyede en cok 2b arazisi bulunan ilcelerden birinde kadin 2b hakkinda bilgim yok duyor sizi kim seciyor nasil boyle gorevlere geliyosunuz herseyden bi habersiniz daha 2b hakkinda fikriniz yok cozum sureci hakkinda soylediklerinizi kim kaale alir sizin pes…

  3. Ozan Sultan dedi ki:

    Bunlar bizi akp nin eline terk etmişler.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI