SULTANBEYLİ ADLİYESİ TAŞINDI!

SULTANBEYLİ ADLİYESİ TAŞINDI!
Uzun yıllardır Sultanbeyli kuzey yan yolda ilçe halkına hizmet veren Sultanbeyli Adalet Sarayı dün taşınma işlemini gerçekleştirdi.  Vatandaşlar adli sicil kaydını (temiz kağıdı) Sultanbeyli Hükümet Konağında alabilecek. Diğer davalar...

Uzun yıllardır Sultanbeyli kuzey yan yolda ilçe halkına hizmet veren Sultanbeyli Adalet Sarayı dün taşınma işlemini gerçekleştirdi.  Vatandaşlar adli sicil kaydını (temiz kağıdı) Sultanbeyli Hükümet Konağında alabilecek. Diğer davalar için vatandaşlar, Kartal Anadolu Yakası Adliye binasına gidecek.

BEYKOZ VE ŞİLE HARİÇ TÜM İLÇELER BU GİDİYOR!

Yapımı 2006 yılında başlayan adliye sarayı 126 dönümlük araziye kurulurken, 80 dönüm üzerine inşaat yapıldı. 5 ana bloktan oluşan adliyede, 16 kat olan B blok 135 bin metrekare, 12 kat olan A Blok 100 bin metrekare, 9 kat olan D blok ile 7′şer kat olan C ve E blok ise 20′şer bin metrekare olacak. Anadolu yakasının adliyelerini bir araya getirecek adliye binasında 326 savcı odası, 298 mahkeme salonu, 51 icra dairesi yer alırken, 500 ve 180 kişilik 2 tane konferans salonu, 2 bin 600 araçlık otopark, 2 bin 200 kişilik yemekhane ve 180 kişilik kreş bulunuyor. Beykoz ve Şile haricinde Anadolu Yakasında bulunan bütün adliyeler artık bu binada hizmet verecek. Yeni binaya geçmek için hazırlıklarını tamamlayan Sultanbeyli Adliyesi, dün itibari ile taşınma işlemini gerçekleştirdi.

MOBİLYALAR MAHKUMLAR TARAFINDAN YAPILDI

Adliyede, ağır ceza mahkemesi salonları 100, diğer mahkeme salonları ise 50 metrekare olarak inşa edildi. 80 kişinin sığabileceği ağır ceza mahkemelerinde kamera sistemi de kuruldu. Duruşma salonlarının tamamının ise koridorlara bakan yan cepheleri cam duvar.

Binanın her tarafında güvenlik kamera sistemi kurulurken, kullanılan mobilyaların tümü cezaevlerindeki mahkum ve tutuklular tarafından üretildi. Ayrıca bina, İstanbul ve Boğaz figürlerinin yer aldığı cini panolarla süslendi.

GÜNLÜK SÜRKLASYON 45 BİN KİŞİ

Dünyanın en büyük adliyesi olarak inşa edilen binada, 550′si hakim ve savcı olmak üzere 5 bin kişi çalışacak. Bu sayının 4 binini dev yapıyı temizlemek ve güvenliğini sağlamakla görevli personel oluşturacak. 4 bin 600 odanın yer aldığı binadaki günlük vatandaş sirkülasyonunun ise 45 bin kişi olması bekleniyor. 350 milyon liraya mal olan Türkiye’nin en büyük kamu binası İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın 3 ana girişi bulunuyor. Metro bağlantılı binada, PTT, banka şubeleri, kuaför, spor salonu ile doktor ve hemşirelerin bulunduğu sağlık odaları da yer alacak.

Yapımı tamamlanan adliye sarayı için, peyzaj çalışması ve mobilyaların yerleştirmesinin ardından temizlik, yemekhane ve güvenlik gibi birimlerdeki ihale sürecine geçilecek. Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Kartal, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli ve Adalar adliyelerinin taşınması da Şubat ayı içinde tamamlanacak.

HÜKÜMET KONAĞINDAKİ VERGİ DAİRESİ VEZNESİNE DİKKAT

Daha önceden Sultanbeyli Vergi Dairesi sessiz sedasız ilçemizi terk etmiş, oluşan kamuoyu baskısı sonucu Hükümet Konağına Vergi Dairesinin vezne kısmı geri gelmişti. Alınan son duyumlara göre Ümraniye’ye yeni oluşturulacak vergi dairesi binasına Sultanbeyli Hükümet Konağında hizmet veren veznede götürülecekmiş.

“SULTANBEYLİ ADLİYESİ TAŞINDI!” Başlıklı Haber İçin 1 Yorum Yapılmış
  1. admin@salyazi.com dedi ki:

    Selam
    ya merak ettiğim konu bu adlıye binası özel mülk muydu yoksa kamu ya mı aitti.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI