2B’DE METREKARE FİYATLARI BELLİ OLDU!

2B’DE METREKARE FİYATLARI BELLİ OLDU!
2B arazilerinde İstanbul ilinde ilçe, mahalle ve köy bazında metrekare başına takdir edilen bedelleri gösteren listeyi, İstanbul Anadolu yakasında günlük olarak yayınlanan grubumuzun diğer bir yayın organı Gerçek VİZYON...

2B arazilerinde İstanbul ilinde ilçe, mahalle ve köy bazında metrekare başına takdir edilen bedelleri gösteren listeyi, İstanbul Anadolu yakasında günlük olarak yayınlanan grubumuzun diğer bir yayın organı Gerçek VİZYON gazetesi ele geçirdi. Sultanbeyli ilçesine takdir edilen metrekare fiyatları dudak uçuklatıyor. Sultanbeyli’de en düşük metrekare rayiç fiyatı 225 TL olarak belirlenirken en yüksek rayiç bedel 2.250 TL ile Akşemsettin Mahallesinde bulunuyor.

DAHA ÖNCE YAYINLAMIŞTIK, TÜM İTİRAZLARA VE YALANLAMALARA RAĞMEN HAKLI ÇIKTIK!

Yeni fiyatlar, Nisan 2012’de yayınladığımız ve büyük yankı uyandıran, ardından da yetkililer tarafından itiraz edilen fiyatları teyit eder nitelikte. Nisan 2012’de yayınladığımız fiyatlar üzerine harekete geçen yetkililer, rayiç bedel fiyatları için girişimde bulunduklarını ve düşürtmek için çalışacaklarını belirtmişlerdi. Fakat oluşan yeni fiyatlara bakıldığında, bu yenilemenin çok da kayda değer olmadığı görülüyor.

 

GERÇEK VİZYON GAZETECİLİK FARKINI YİNE ORTAYA KOYDU!

2B konusunun konuşulmaya başladığı günden bu yana konuyu mercek altına alan GERÇEK VİZYON gazetesi yine yılın gazeteciliğine imza attı. İnsanların merakla beklediği metrekare fiyatlarına sağlam kaynaklardan ulaşan GERÇEK VİZYON, başta Sultanbeyli olmak üzere İstanbul’da 2B arazisi olan diğer ilçelerinde metrekare fiyatlarına ulaştı. Görenleri hayrete düşüren uçuk metrekare fiyatları insanları ekonomik olarak zora sokacak gibi görünüyor.

EN YÜKSEK FİYAT 2.250 TL, EN DÜŞÜK FİYAT 225 TL

Sultanbeyli’de 2B arazilerinde yaşayan vatandaşların merakla beklediği ancak, bir türlü öğrenemediği 2B fiyatlarına GERÇEK VİZYON ulaştı. Sır gibi saklanan fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. Sağlam kaynaklarında teyit ettiği fiyatlar, Sultanbeyli halkını ekonomik olarak çıkmaza sokacağa benziyor.  Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek bedeli Akşemsettin Mahallesi Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşlar ödeyecek. Bulvarda yaşayan kimi vatandaşlar, arsasını alabilmek için metrekare birim fiyatına 2.250 TL, kimi vatandaş 2.000 TL üzerinden ödeme yapacak.

METRE KARE FİYATLARI UÇMUŞ VAZİYETTE!

Sultanbeyli’nin 15 mahallesi için belirlenen fiyatlarda en ucuz metrekare fiyatı 225 TL olarak belirlenmiş durumda. Sokakların fiyatı 225 TL’den başlıyor 650 TL’ye kadar çıkıyor.  Birçok caddede fiyatlar 400, 450, 500, 550, 600, 650, 700, 750 ve 800 TL’ye kadar yükseliyor. Özellikle Akşemsettin Mahallesi Eşref Bitlis Bulvarında fiyatlar 2.250 TL2ye kadar çıkıyor.

BEYKOZ’UN FİYATLARI SULTANBEYLİ’DEN DAHA UCUZ!

Ele geçirdiğimiz listede dikkat çeken en önemli fark ise Beykoz’un ucuz metrekare fiyatları. Beykoz’un köylerinin yanı sıra şehrin göbeğinde kalan mahallerde bile fiyatların en yükseği 1000 TL’yi geçmiyor. Sultanbeyli’nin metrekare fiyatlarının Beykoz’dan daha pahalı olması akıllara acaba Sultanbeyli Beykoz’dan da mı değerli sorusunu akıllara getiriyor.

,,

,,

BU RAKAMLARLA % 70 BEDEL % 50’YE DÜŞSE NE OLUR Kİ?

2B fiyatlarını 2012 yılının Nisan ayında gazete olarak yayınlamış ve fiyatların yüksek olduğundan şikayetçi olmuştuk. İlk zamanlarda ilçe yetkilileri, bizleri kamuoyunu yanlış yönlendirmekle suçlamış ve aradan geçen onca zamana rağmen fiyatları açıklayamamışlardı. Ancak, çeşitli kaynakların bizlerin yayınladığı fiyatları doğrulaması sonrası Ankara’ya baskılar gitmiş ve ilk olarak belirlenen % 70’lik rayiç bedel daha geçen hafta % 50’ye düşürülmüştü. Şimdi ele geçirdiğimiz son rakamlara bakacak olursak %70’lik rayiç bedellin %50’ye düşmesi vatandaşa çokta yansımayacak. Çünkü, ele geçirilen son rakamlardan da anlaşıldığı gibi metrekare fiyatlar Sultanbeyli halkının ödeyemeyeceği cinsten.

400 METRE KAREDEN FAZLA OLAN ARSALARINIZI BÖLÜN!

Son yapılan düzenleme ile 400 metreye kadar arsası olan vatandaşlar kendisine tebliğ edilen metre kare fiyatın % 50’sini ödeyecek. Yüksek arsası olan vatandaşlar ya arsasını böldürecek ya da 400 metre kareden yüksek olan arsansın %70’ni ödeyecek. Büyük arsası olan vatandaşlar, bugünlerde noter’e giderek yakınları üzerine arsasını böldürüyor ve 400 metre kare hakkından faydalanıyor.

“2B’DE METREKARE FİYATLARI BELLİ OLDU!” Başlıklı Haber İçin 32 Yorum Yapılmış
 1. kadir çöpdemir dedi ki:

  sultanbeyli, sultanbeylilere bırakılmayacak kadar değerli bir ilçe.rakamlardan bunu görüyoruz.bu 2b fiyatlarına bakılırsa öyle görünüyorki ilçemizde ki tapu sorunu uzuuun bi süre daha çözülemeyecek…

 2. Yasar Polat dedi ki:

  Belirlenen Rayic degerler gercek piyasa degerlerinden cok yuksek. Insanlar arsalarini tekrar almak zorunda birakilmis oluyor, yani Sultanbeylinden arsa alarak yatirim yapmis gibi.

  Beykozdaki fiyatlardan daha yuksek olmasi ise Beykoz belediyesinin bu konuda kulis yaptigini gosterir, ayrica Sultanbeyli Parti yonetiminin merkezde agirligi olmadigi da ortaya cikmis gibi.

  Sultanbeyli halki bu fiyatlari odedi dielim, daha sonra afet yasasindan dolayi 3 ay icinde evini yikma zorunlugu gelecek. Simdi karinlarini zor doyuran Sultanbeyli halki yuksek rayic bedelleri odeyip arsalarini yeniden mi alsinlar, evlerini mi yiktirsinlar.

  Mevcut durum gosteriyorki (Sultanbeyli halkinin bu yuksek fiatlari odeyemeyecegini herkes bilir), buna ragmen yuksek fiyatlarin nedeninin Sultanbeyli halkini kentsel donusum kapsaminda kendilerine sunulacak anlasmalara ikna etmek olabilir.

  Fiyatlar tek bir yolla degisir, halkin ortak tepki vermesi ile. Dikkat edilmesi gereken ise kizginlikla Basbakanin sahsinda rencide edici soylem icine girmemek.

  Saygilar.

 3. sadık coşkun dedi ki:

  ağlamayana mama yok misali burda daha iyi anlaşılıyor 1 yıldır sürekli basını inceliyorum özellikle belediye başkanlarını beykoz belediye başkanı hemen hemen hergün tv de veya gastelerde mahalle mahalle sokak sokak sürekli gezerek halkını reselli etti bir ayagı ankaradan beri gelmedi karşılığınıda almış gibi gözüküyor beykozda en yüksek değer 1000 tl iken sultanbeylide 800 tl idi son durumda ise sultanbeylide 2250 tl olmuş sürekli söylendim arkadaşlar bizim belediye başkanımızın hiç bir basında ne konuşması ne çabası var defalarca yazı yazmama rağmen tek bir cevap bile almadım araştırın basında bir kelimesi bile yok çalışma yok arkadaşlar bizlere iyi insan + çalışgan insan lazım bundan böyle ne hayırları olur bilemem.
  not bazı belediye başkanları halkını sürekli topluyor birlikte hareket ediyorlar tam bir öncülük yapıyorlar bizlerde bir öncü oluşturup yasal haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız sultanbeyli meydanlarını doldurmalıyız ağlamayana mama yok..

 4. SERKAN KAYA dedi ki:

  herkes çok zengin olmuş. metresi 2 milyonluk yerde oturuyor. çokmu gördüler

 5. ALİ ÜNAL dedi ki:

  Yorumları okuyunca sultanbeyli ile ilgili gelişmeleri sadece duyumlara dayalı yapılıyor gibi geldi belediye başkanı 2/ b ile en çok ilgi gösteren halkın durumunu bilen biri olduğunu görüyorum.
  Beykoz belediye başkanı medyaya çıka bilir fakat çıkan karar bence sultanbeyliye özel yapılmış gibi bunuda durup dururken ankara yapmaz bunu yaptıran kim olabilir.
  Hüseyin keskine teşekkür ediyorum Allah yardımcısı olsun.
  yorum yapan arkadaşlar elini vijdanına koysun .iyi çalışmalar

 6. kaankaptan dedi ki:

  http://www.milliemlak.gov.tr/rayic_bedel_sorgulama

  Girin bakın rayic bedelleri doğru ve kesin rakamla öğrenebileceğiniz tek yer site burası çünkü devletin görevlendirdiği kurum burasi girin bakın herkes yazsin metre kare fiyatlarını görelim

  Duyum değil acı gerçek Ali Ünal bey .Sbeyli için yapılmadı son kanun tr geneli için yapılmadı daha türkiyede başvuru bedelini bilmeyen!!?? Ödeyecek gücü olmayan başvurusunu yapıp parasını ödemeyenlerin var bundan dolayı ilk halindede %50 idi .Ben anlamıyorum unutkanlık hic yok bende.Ülke gundeminide hergün takip ederim didik ederim ki bu direkt beni ilgilendiren konu olduğu için takip ettim her haberi bilmeyene yutturursunuz artık.Ben vicdanıma koydum elimi bu fiyatlar asla etmez .15-20 dk da 1 minibüsün geçtiği oda hep dolu çoğunlukla binemezsin atsiz minibusleri yani dag başı asla ve asla hatta kat’a 425 tl m2 fiyatı olamaz olursada bende ömür boyu sürecek kararlarimi alırım buda son msjim saglicakla kalın.

 7. yildirim ateş dedi ki:

  sultanbeyliye hayırlı olsun 4 sene çalışıp arsa aldım 4 sena çalışıp bir ev yaptım 10 sene daha çalışıp tapusunu alırım sayın büyüklerim ben yiyemedim siz yiyin belki ahirettehesaplaşırız

 8. SERKAN KAYA dedi ki:

  çok fahiş ve kazık fiyat… bu fiyata alan olurmu yaaa

 9. SERKAN KAYA dedi ki:

  şimdi bu millet buraya istanbullu olduk ayagıylamı bakacak,,, yoksa S…TİRİN GİDİN FİATIMI BU… BAKALIM seçimlerde nereye gidecek oylar. gün ola zaman ola. dünya küçük. görürüz

 10. Ozan Sultan dedi ki:

  Beykoz nere S.beyli nere? Bir gece işten geç çıkınca Beykozda arkadaşıma gittim. Sabah işe gitmek için 08.00 da kalktık yetiştik. Sultanbeyli’de evden 07.00 de otobüse biniyordum. Patron tarafından her sabah geç kalıyorum diye sürekli ikaz edildim. Şimdi ben 300mkare bi arsanın bedelini ödeyeceğim. Peki şimdiye kadar ödediğim bedel ne olacak? Size açıklayayım: Biz kaçak göçmen değiliz. Memleketinde geçim sağlayamadığı için toprağını terk etmek zorunda kalan insanlarız. Bizim gibi 2blileri şerefsiz fırsatçı zanneden önyargılı diğer bölge insanlarına söylüyorum: Senin patronunun işi yürüsün diye varoştan uykumu evde bırakıp her sabah erken işe gelip başımı eğip çalışan bir insanım. Kimsenin malına yan gözle bakmıyorum. Elime ne geçerse çoluk çocukla karnımızı doyuruyoruz. Çocuğum 50 kişilik sınıfta sadece dayak yerken öğretmenin temas ettiği bir okulda okuyor. İmkan el verse şehirde oturur daha verimli çalışır patronunu üzmezdim. Burası şehrin göbeği olarak bilinen Taksime 35-40 km uzaklıkta bir yer. Burası bir zamanlar ucuz arsa alınabilen, ev yapmaya göz yumulan kiradan beli bükülen binlerce insana yaşama şansı tanıyan bir yerdi. Yolu suyu yoktu. Sonra siyasilerin göz bebeği oldu. Yıllardır ödediğimiz bedel işte bu kardeşlerim. Ülkede ekonomiyi ayakta tutan işte ödediğimiz bu bedel. Bu!
  Şimdi yine bedel ödeyeceğiz. Namussuz değiliz, borçtan korkmayız. Soğan ekmek te yedik burada biz.

 11. mehmet tatar dedi ki:

  sultanbeylinin garip halkına atılan kazınlar…
  1.2004 seçimlerinden evvel buyuk şehire sıf oy uğruna dahil edilmesi ve vergilein ykselmesi.
  2.yapılan her seçim arifesinde guya yasak denilip ama yapılasına belediye tarafından göz yumulan seçim sonrasındada halktan yuksek paralar almaları örnek bi daireye elektrik su vs vermek için 4.000 tl ruşvet gibi para almaları ki asla resmi işlemlerde vatandaşın hesabından düşülmemesi ve nereye harcandığının belli olmamması.
  3.2b yazım sırasında belediyenin vergi tabanı verileri dikkate alınmayıp kadostro elemanları tarafından tümü yalan yanlış yazılması ve 2b sahiplerinin tamamına yakını mahkemelik olup 2 yıldır mahkeme kapılarında süründürülmeleri.
  4.henuz rayiş bedel ortada yokken cambaz misali rayiş bedelin yarısı ödenecek denilip vatandasın kandırılmasıki gerçek ortaya çıktı.
  5.vatandaşa bundan sonraki senelerde bu bedeller üzerinden emlak vergileri hesaplanacak ve çok fahiş vergiler çıkartılacak.
  6.bu bedelleri ödedik yerimizi aldık kabul edelim mevcut belediye yasasına göre arsaların yüzde 35 i belediyenin mulkudurr dolayısıyla 400 metre bi arsa sahibinin aynı yer için daha sonra 150 metre arsa parası daha ödeyeceğidir.
  tüm sultanbeyli halkına ve vicdanı ölmemiş yöneticilere ve bu işi yürüten erkana saygıyla duyurur halkın lehine gereğinin yapılmasını rica ederim.

 12. Ozan Sultan dedi ki:

  Bu rüşvetçiler yasadışı çetelere rahmet okutturur valla. Adamlar 5000i görmeden harç kamyonunu Aydostan salmıyorlardı. Ne makbuz ne dekont. Haram olsun!

 13. ABDULMUTTALİP KAYA dedi ki:

  EH BU KADAR YAZILAN VE SÖYLENEN SÖZLER ELBETTE BİR HAKLI FERYADIN SESİDİR,SULTANBEYLİ İLÇESİNE GELİP YERLEŞİM YAPAN AİLELERİN DÜNÜ VE BUGÜNÜ UNUTULMASIN,GİYDİĞİ SİYAH KUNDURAYA SAKIN ALDANMA AKŞAM YEMEĞİNDE YİNE SOĞAN EKMEĞE DEVAM ÇOGUNLUKTA SOĞANDA YOK YAVAN EKMRĞE ŞÜKREDİLMEKTEDİR HAL BU İKEN HERHALDE BURADA YAŞAYANLARI TÜCCAR ETTİK SANIYORLAR.ASIL OLAN BUNLARIN HEMEN HEPSİ IKAMET ETMİŞ OLDUKLARI YERLERE O GÜNÜN ŞARTLARINDA BÜYÜK BEDELLER ÖDEYEREK SÖZDE HAK SAHİBİ OLDULAR ŞİMDİ İSE OLACKLARINADA PİŞMAN OLMAKTADIRLAR BU BEDELLERİ ÖDEMEYE ÖMÜRLERİ YETERMİ BEN BİLEMEM,BİLEN VARSA AÇIKLASIN. SELAMLAR,SEVGİLER,ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.

 14. m.nezih batuk dedi ki:

  1000 tonu askın komur bı okadar halk ekmegı ve daha sayılamayacak kadar cok sosyal yardımı sultanbeylıde halka dagıtan hukumet neyı dusunerek ve neye dayanarak bu fıyatları verdı bılınmez ama komur ve ekmek yardımı yaptıgı o vatandastan 100.000 ne yakın ve askın parayı nasıl alacak…???e tabı bıde beykozun saygın ve torpilli ve zengın kesımıyle o fıyatı nasıl kıyaslıyacak???

 15. Yorgun Magdur dedi ki:

  S.a. sayin 2b’ci arkadaslar,

  Bu metrekare rayic fiyatlarini gorunce, ben Sakarya Akyazidaki 2b arazimi öduyemicegim diye dusunuyorum (fiyatlar hala aciklanmadi). Her halde 2b arazi fiyatlari zar zor ödenebilse bile, arkasindan tahminim, üzerindeki konutun imar masraflarini cikartirken, umarim canlarini cikartmazlar. Artik, deli Dumrul bile bugüne kiskanarak yada sasirarak bakar. HOscakalin.

 16. Kader Akar dedi ki:

  MERHABALAR RAYİÇ BEDELLER MİLLİEMLAK.COM DA HALA YAYINLANM ADI NEDEN ACABA ÖĞRENMEK İÇİN BAŞKA YEREMİ GİTMEK GERKİYO BİLGİSİ OLAN VARMI

 17. bahadır dedi ki:

  dudulluda sokaklar 1050 tl soktayız. ara caddeler 2200 tl sultanbeylidende beykozdanda çok pahalı hatta istanbulun en pahalısı

 18. cengiz demircan dedi ki:

  arkadaşlar bu fiyata belli hepimiz zor geçinen insanlarız çalışırsak yiiyyoruz çalışmayınca açıkçası açız battal gazi mah sokaklar 425 tl ödememiz mümkün degil sultanbeyli istanbulun kalesi idi ama artık burdan onlara oy çıkmaz gerekirse bizde antalya gibi sokaklara dökülüğrüz yapacak bişey yok çünkü bizim bu yerlerden başka yerimiz yok……

 19. Murat Genç dedi ki:

  Sultanbeylide yaşıyorum…!Hükümeti allaha havale ediyorum.Belediye rayiç fiyatı caddeler için 2013 yılı 107 tl iken nasıl olurda 550 tl isterler.allahdan korkmazlar mı???Bir daha oy yok bu hükümete kusura bakmasınlar.

 20. Sultanbeyli 2B dedi ki:

  Sultanbeyli Halkı ve 2b mağdurları FACEBOOKTA birlik oluyor..
  sayfayı ziyaret edin ve beğenin..
  https://www.facebook.com/Sultanbeylide2bVeKentselDonusum

 21. fatih dedi ki:

  Hadi birşekilde arsayı aldınız evi nasıl yeniden yaptıracaksınız evlerin %90 yıkım kararı çıkacak hükümet istesede imar veremez imara uygun değil bu işn sonu kentsel dönüşüme gidiyor hükümet cebelleşmeyin pes edin artık diyor belediyenin çalışmasıyla düzelecek iş değil bu.

 22. bybirbey dedi ki:

  ARSA SAHİBİ OLAN EMEKLİLERİMİZİN VAY HALİNE SENMİSİN ARSA SAHİBİ OLAN AL SANA ARSA BEDELİ

 23. hasan taş dedi ki:

  sorun yok bizlerin kıçına tekmeyi vurur ağaoğluna satar oda yıkar yapar bizde hala oy veririz bu açlara

 24. Dursun Ali EVLİ dedi ki:

  2 B Rayiç fiyatları sultanbeylide bu kadar yüksek olması halkının duyarsız cahil olmasından kaynaklanıyor.Çalışkan vatandaşının sorunlarını yetkili mercilere defalarca taşiyan gerçekleri anlatan kamu oyu yatan bir Beykoz daki belediye başkanımız yanı yerel yöneticimiz yok.Sultan Beyli Belediye Başkanı ortada yok.Çünkü hükümete hizmet için var,vadandaşlari için Belediye Başkanı olmamış,duyarsız kendine ulaşamadık,yardımcılarının rayiç fiatların yüksekliği konusunda ne tür çalışmalarınız var diye sorduğumuzda oralara Milli Emlak bakıyo bizimle ilgisi yok diyor.Yetkilinin verdiği cevaba bak.Kardeşim Emlak verğilerini kim topluyor,bu verğilerden nimetlenmiyorsunuz.Seçerken dikkat etmeliyiz.Yerel yöneticinin partisi olmaz,hizmet için çalışanı seçmeliyiz.

 25. sseker dedi ki:

  bu hukumete bır daha oy yok arkadaslar gozumuzu acalım artık

 26. dost acı söyler dedi ki:

  28 nisan mitingini kimse duymamış

 27. murat özkan dedi ki:

  s.beylinde tapu sorunun cözünebilineceyine hiç inanmıyorum bizim belediye başkanıkim nerde yasar ne yer ne icer biz s.beyli halkı neden hic görmüyoruz kendisi sadece hükümetin talimatları icinmi var s.beylini tanımak isterse kendisi bizler mahallelerde sokaklardayız.nurcemalini görelim

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI