BEYKOZ’DA 2B SATIŞINI BELEDİYE YAPACAK

BEYKOZ’DA 2B SATIŞINI BELEDİYE YAPACAK
2B konusunda gece gündüz çalışan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, akılı adımlar sonrası Beykoz halkını mağdur olmaktan kurtardı. 25 bin 2B arazisi hak sahibinin olduğu Beykoz’da, sadece 10 bin...

2B konusunda gece gündüz çalışan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, akılı adımlar sonrası Beykoz halkını mağdur olmaktan kurtardı.

25 bin 2B arazisi hak sahibinin olduğu Beykoz’da, sadece 10 bin kişi bu araziler için başvuruda bulundu. Beykoz Belediyesi devreye girdi. 85 bin kişinin yaşadığı 2B’li 9 mahalle Beykoz Belediyesi adına tahsis edildi.

 

Orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışına ilişkin yasa yaklaşık 6 gün önce yürürlüğe girdi. Ancak 30 Ekim’de sona erecek başvurulara olan talep beklenenin altında gerçekleşti. İstanbul’da bu oran 82 bin kişiden 40 bin 880 olarak, hak sahiplerinin yüzde 50’sini bile geçemedi. Uzmanlar ise yapılan başvuruların nedeninin hem rayiç bedellerin belirlenememesi hem de imar olmadığı için imar yapılıp yapılmayacağına dair belirsizlik olduğunu açıkladı. Bu belirsizliğin yaşandığı bölgelerden biri de Beykoz oldu. İlçede 25 bin 330 hak sahibinden şu ana kadar sadece 10 bin kişi başvuruda bulundu. Boğaza nazır 2B arazilerinin olduğu ilçede başvuruların düşük kalmasının ardından Beykoz Belediyesi devreye girdi ve sönük kalan başvurulara bir çözüm formülü geliştirdi. İstanbul’daki 28 bin metrekarelik en büyük 2B arazisine sahip, belediye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile masaya oturdu ve 85 bin kişinin yaşadığı arazileri emlak değeri üzerinden kendi adına tahsis etti. Toplam 9 mahalleden oluşan 2B arazi bölgesinde 5 mahalle için anlaşma sağlandı. Bakanlık, kalan 4 mahalle için ise olur verdi. Buna göre Baklacı, Çengeldere, Çiftlik, Fatih ve Yavuz Selim Mahalleri, belediye adına tahsis edilirken, Yeni Mahalle, Gümüşsuyu, İncirköy ve Soğuksu Mahalleri ile ilgili işlemlerde sona ermek üzere.

Özel Proje alanı olacak

Beykoz Belediyesi tarafından “Özel Proje Alanı” olarak belirlenen 2B arazilerinin, belediye adına tahsis işlemi bittikten sonra, imar planları yapılacak. Ortaya çıkan imarlı arazilerin rayiç bedelleri belirlenecek. Bir bedel üzerinden de önce hak sahibine satın alma hakkı tanınacak. Ardından da 2B arazilerinde kentsel dönüşüm sağlanacak. Özel Proje Alanı olan 9 mahallede yeşil alanlar, sağlık alanları, eğitim alanları gibi bölümler imar kanunu çerçevesinde ayrılacak.

Satışını belediye yapacak

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan anlaşmayı anlatarak şunları kaydetti: “Beykoz’daki 2-B arazileri ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, kendi bölgemizin özel proje alanı olması için talepte bulunduk. Talebimiz 9 mahalle içindi. 5’ine izin verdiler. 4’üne daha izin verecekler. 2B’li arazilerin. Maliye Bakanlığı bize emlak değerleri üzerinden devredecek. Biz de imar değişikliği yapacağız ve o arazileri vatandaşlara tahsis edeceğiz.”

“BEYKOZ’DA 2B SATIŞINI BELEDİYE YAPACAK” Başlıklı Haber İçin 1 Yorum Yapılmış
  1. EROL GÜRÜN dedi ki:

    ÇAVUŞBASINDA İKAMET EDEN VE 2B BEDELLERİNİ UMUTSUZ BİR ŞEKİLDE BEKLERKEN SN.BAŞKANIMIZIN OLUMLU YÖNDE Kİ GİRİŞİMLERİ SAYESİNDE BİZ BEYKOZ SAKİNLERİNE TEKRAR UMUT KAYNAGI OLDUGU İCİN KUTLAR..ÖZEL PROJE ALANI…GİRİŞİMİNİN BİZLERE VE BELEDİYEYE HAYIRLI OLMASINI DİLERİM..

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI