709. PARSEL ARTIK ORMAN DEĞİL!

709. PARSEL ARTIK ORMAN DEĞİL!
709. parsel artık orman değil! Sultanbeyli Mecidiye Mahallesinde bulunan ve akıbetinin ne olacağı belli olmayan 709. parsel artık 2B kapsamına alındı. Yaklaşık 600 binanın yer aldığı parsel orman alanından...

709. parsel artık orman değil!

Sultanbeyli Mecidiye Mahallesinde bulunan ve akıbetinin ne olacağı belli olmayan 709. parsel artık 2B kapsamına alındı. Yaklaşık 600 binanın yer aldığı parsel orman alanından çıkarılarak 2B kapsamına alındı. Kadastro çalışmalarından sonra 709. parselde yaşayan vatandaşlar, 2B yasasından faydalanarak tapuya müracaat yapabilecek.

709 PARSEL ARTIK ORMAN DEĞİL 2B KAPSAMINDA!

Mecidiye Mahallesinde bulunan 709. numaralı parselde yaşayan vatandaşlar derin bir nefes aldı. Mahallenin orta kısmında kalan ve yaklaşık 600 binanın bulunduğu koca parselin akıbeti bugüne kadar netlik kazanmış değildi. 2010 yılından beri gerek belediye gerek muhtarlık gerekse vatandaşların başvuruları sonucu keşif yapılan alanın Orman olmadığına kanaat getirildi ve 709. parsel Orman Vasfını yetirmiş arazi yani 2B alanı kapsamına alındı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TAPU KADASTROYA YAZISINI YAZDI

Mahallede yapılan keşif sonrası 709. parselin Orman olmadığına kanaat getiren bilirkişi ekibi, söz konusu parselin orman alanından çıkarılıp 2B kapsamına alınmasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirdi. Bilirkişiden giden rapor sonrası harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne yazı yazarak 709. parselde yaşayan kişilerin adına yazılmasını talep etti. Tapu Kadastro 709. parselde kişiler adına yazımı gerçekleştirdikten sonra sözü edilen parselde yaşayan vatandaşlar 2B’ye müracaat edebilecek.

BAKANLIKTAN KAPU KADASTROYA GİDEN O YAZI

İstanbul İli Sultanbeyli ilçesi 709 nolu parselle ilgili olarak 28.06.2012 tarihinde mahallenin şifahi bilgisi alınmış, alınan bilgilere göre söz konusu parselin bulunduğu alanda Orman Genel Müdürlüğünce 6831 sayılı orman kanunun 2B maddesi kapsamında Hazine adına orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinin tamamlanarak askı ilanına alındığı, 3 gün gibi bir zaman sonra askıdan ineceği, askı ilan sonucu kesinleşmesi ve talep yapılması halinde kadastro müdürlüğünce bu sahanın 3402 sayılı kanunun Ek 4’üncü maddesi kapsamında kullanım kadastrosu yapılmak üzere ek programa alınabileceği bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda konu Orman Genel Müdürlüğüne bildirilerek sözü edilen sahanın 2B kadastrosunun yapılması talep edilmiştir. Tapu Kadastro 709. parselde kişiler adına yazımı gerçekleştirdikten sonra sözü edilen parselde yaşayan vatandaşlar 2B’ye müracaat edebilecek.

BU KARAR HASANPAŞA MAHALLESİNE EMASAL TEŞKİL ETMEZ Mİ?

Mecidiye mahallesinde bulunan 709. parselin Ormandan çıkarılıp 2B kapsamına alınması akıllara Hasanpaşa Mahallesinde bulunan 309 evi getirdi. Bilindiği üzere Hasanpaşa Mahallesinde bulunun 309 evde orman alanında kaldığı gerekçesiyle zaman zaman yıkım tebligatları gönderiliyor ve o evlerde yaşayan vatandaş huzursuz ediliyor. Aynı sıkıntı ile karşı karşıya olan Hasanpaşa Mahalle sakinleri acaba 709. parsel için uygulanan hattan yararlanabilir mi sorusu şimdiden akıllara gelmeye başladı.

“709. PARSEL ARTIK ORMAN DEĞİL!” Başlıklı Haber İçin 11 Yorum Yapılmış
 1. semra özen dedi ki:

  peki kadastro çalışmaları ne zaman başlayacak ? 30 ekim 2012 de orman vasfını yitirmiş araziler için başvuru süresi doluyor..bizler 709 parselde evi olanlar neye göre başvuru yapacağız ? bizlere ek bir süre verilecek mi ?

 2. CEM EVREN dedi ki:

  709 parselde ikamet edenlerin bu parselde hak iddia etmeleri pek mümkün olmayacak çünkü 709 parsel tapulu bir yer olduğu için hak öncelikle tapu sahiplerine verilecektir.

  • semra özen dedi ki:

   709 parsel daha yeni 2b kapsamına alındı,daha önceden nasıl tapulu bir yer olacak ki ..

   • CEM EVREN dedi ki:

    709 parsel 1956 yılındaki kadastro çalışmalarında tapu kaydı çıkarılmıştır ve bu yer ile ilgili hak sahibi olan kişilerin ellerinde tapusu mevcuttur.

 3. arif kalabalik dedi ki:

  5 .10 sene once ordan arsa alan 709 .dan yani simdi bir 2b tapusu alamazmi??yada bir baskasina satamazmi o arsayi?

 4. ergin mercam dedi ki:

  Şunu anlayamadım:Deniyorki üzerinde yaşayan insanlara tapu verilecektir peki kirada oturanlar var hatta bu haberi duyunca ev sahibiyiz demeye başladılar bunların durumu ne olacak.
  Bu madurlardan biride benim

 5. ergin mercam dedi ki:

  Şan belediyeden almış olduğumuz habere göre oarada bir mahkeme devam ediyormuş.Mahkeme bitişini ve tapu işlemine geçişi nasıl öğreneceğim.
  İlgili kişilerden yanıt bekliyorum.

 6. hasan akgün dedi ki:

  709 parselde 2B başvurularının alındığını duyduk başvuru yapan mahalle sakini varmı?

 7. muzaffer durmuş dedi ki:

  bende mecıdıye mahalesınde yaşıyorum fakat bizim burdada aynen hasanpaşadaki evler gibi yaklaşık 500 ev var bu yerlerde 2b alınmadı
  bu nasıl kanun 1980 den berlı bu yerde oturuyorum elimde belgeler var gülünç bazı hakımler geliyor burası orman burası 2b dıye karar veriyorlar bıttı
  ALLAHINDA kanunu var
  bu yerler fatıh cad bir bolümü ADANA CAD BİR SIRA EVLER FINDIKLIK DEDIYIMIZ BİR BÖLUM EVLER

 8. ayhanvural dedi ki:

  şuan dava bitmek üzereymiş,bir bayan 709 parselin tümüne dava açmış ve sirkecideki bizim bölgeyle ilgilenen memurlar kadının davayı kazanabileceğini söylediler

 9. burak gül dedi ki:

  bu davanın dosya numarasına falan nasıl ulasabılırız ya da bilen varmı acaba cunku bu dosya ya atılacak ımzalar destek nıtelıklı oluyor daha cok ve cabuk gundeme gelmesını saglıyor..

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI