SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU!

SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU!
Sultanbeyli’de 2B arazilerinde yaşayan vatandaşların merakla beklediği ancak, bir türlü öğrenemediği 2B fiyatlarına YÖRE HABER ulaştı. Sır gibi saklanan fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek...

Sultanbeyli’de 2B arazilerinde yaşayan vatandaşların merakla beklediği ancak, bir türlü öğrenemediği 2B fiyatlarına YÖRE HABER ulaştı. Sır gibi saklanan fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek bedeli Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşlar ödeyecek. Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşların arsasına 800 TL üzerinden işlem yapılacak. Sultanbeyli’de belirlenen en ucuz metrekare birim fiyatı ise 250 TL.

 

Sultanbeyli’nin 2B Fiyatları uçmuş vaziyette

 

EN YÜKSEK FİYAT 800 TL, EN DÜŞÜK FİYAT 250 TL

Gerek hükümetin gerekse yerel yönetimlerin sır gibi sakladığı Sultanbeyli 2B arazilerinin fiyatlarına YÖRE HABER ulaştı. Dudak uçuklatan fiyatlar, Sultanbeyli halkını kara kara düşündüreceğe benziyor. Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek bedeli Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşlar ödeyecek. Bulvar üzerinde evi olan vatandaşlar, arsasını alabilmek için metrekare birim fiyatına 800 TL’nin %70’i olan 560 TL ödeyecek. Sultanbeyli için belirlenen en ucuz metrekare birim fiyatı ise 250 TL. Sultanbeyli’de 14 mahalle halkını yakından ilgilendiren bu fiyatlar ilçede çok konuşulacağa benziyor.

 

YÜZDE 50’LİK RAYİÇ BEDEL YÜZDE 70’E ÇIKARILDI!

Sultanbeyli’nin yüzde 22’lik bir alan 2B arazisi. Bu yüzde 22’lik 2B arazisinde yaklaşık 60 kişi yaşamakta. 60 bin kişiyi yakından ilgilendiren 2B yasası geçtiğimiz Çarşamba mecliste görüşüldü. Arazilerin satış bedeline ilişkin madde üzerinde, AK Parti değişiklik önergesi verdi. Verilen öneride Komisyonun belirlediği yüzde 50’lik rayiç bedel yüzde 70’e çıkarıldı. Rakamın yüzde 50’den yüzde 70’e çıkması vatandaşın biraz daha fazla para ödemesine neden oldu.

 

SULTANBEYLİ’NİN FİYATLARI BEYKOZ’DAN DAHA PAHALI!

 

Belirlenen 2B fiyatlarına göre Anadolu Yakasında en yüksek bedeli Sultanbeyli halkı ödeyecek. Beykoz’a nazaran daha yüksek olan fiyatlar, Sultanbeyli halkını mağdur edeceğe benziyor. Beykoz’a bağlı Sağuksu mevkiinde yaşayan bir vatandaş, yaşadığı yeri alabilmek için metrekare birim fiyatına en yüksek 700 TL üzerinden ödeyecekken, Sultanbeyli Eşref Bitlis Bulvarında evi olan bir vatandaş, metrekare başına 800 TL üzerinden ödeme yapacak. Denize nazır bir alanda yaşayan vatandaş 700 TL üzerinden ödeyecekken, Sultanbeyli’de vatandaşın 800 TL üzerinden ödemesi tepki çekeceğe benziyor.

 

BAŞKAN KESKİN İNDİRİM İÇİN UĞRAŞ VERDİĞİNİ BELİRTTİ

 

Sultanbeyli Belediye başkanı Hüseyin Kekin ise daha önce bir basın açıklamasında “Komisyon fiyatları oldukça yüksek belirlemiş. Biz bunun azaltılması için uğraş verdik” demişti, fakat komisyonun belirlediği fiyatları belirtmemişti. Bu mücadele sırasında Başkan Keskin’in örneğin 1000 TL olarak tespit edilen Eşref Bitlis civarı fiyatını 800 TL’ye indirttiği belirtiliyor.

 

2B’DEKİ ŞARTLAR!

 

 1. 2-B alanlarında bulunan taşınmazlar için, taşınmazların 31 Aralık 2011′den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişiler, bu taşınmazları satın almak için 3 ay içinde idareye başvurabilecek, taşınmazların bedeli karşılığında kendilerine doğrudan satılmasını isteyebilecek.

 

 1. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre, 31 Aralık 2011′den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi kişiler ise başvurularını 6 ay içinde yapabilecek.

 

Ödeme koşulları

 1. Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70′i olacak. Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda ise satış bedelinin yüzde 10′u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitte, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise en fazla 4 yılda 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenecek.

 

 1. Peşin ödemelerde yüzde 20, bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.

 

 1. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2000 lira, dışında olan yerler için 1000 lira başvuru bedeli ödeyecek.

 

 1. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen güncelleme listeleri veya kadastro tutanakları kapsamında kalan taşınmazların satış işlemleri, 1 Mayıs 2010′dan itibaren tespit edilen rayiç bedeller üzerinden yapılacak.

 

 1. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak.

 

 1. Satış bedelini ödemeyenlerin, doğrudan satın alma hakları düşecek. Ancak taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek, gecikme zammı uygulanacak.

 

Örnek 1

A.Gazi veya M. Akif Mahallesinde Cadde üzerinde 500 metrekare arsası bulunan bir vatandaş rayiç bedel olan 600 TL üzerinden

600×500 = 300.000 TL

%30 indirim = 210.000 TL taksitli (3 yılda 35.000 TL x 6 eşit taksitle) ödeme yapacak

Veya 210.000 % 20 indirim = 168.000 TL Peşin ödeme yapacak

 

Örnek 2

Eşref Bitlis Bulvarı civarında 300 metrekare arsası bulunan bir vatandaş rayiç bedel olan 800 TL üzerinden

800×300 = 240.000 TL

% 30 indirim = 168.000 TL taksitli (3 yılda 28.000 TL x 6 eşit taksitle) ödeme yapacak

Veya 168.000 % 20 indirim = 134.400 TL Peşin ödeme yapacak

Resimlerin üzerine tıklayarak resimleri büyütebilirsiniz.

 

“SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU!” Başlıklı Haber İçin 199 Yorum Yapılmış
 1. erkan yalcın dedi ki:

  e peki kardeşim fiyatlar buysa 750 tl maaş alan bir adam bu beş para etmiyen iş sahası olmayan ve işsizliğin diz boyunu geçen bir sultanbeylide yine söylüyorum tabii calısıyorsa 750 tl maaş alan adam bunu nasıl ödesin kardeşim… böyle giderse belediye başkanlığına adaylığımı ben koyacam en sonunda…

 2. İsmail ÖZKUL dedi ki:

  Bu paraları verebilecek kaç kişi çıkacak Sayın Ahmet Necdet Sezer 2B yasasını imzalamamakla ne kadar haklı olduğunu sanırım bu millet anlamıştır.

 3. mustafa ceylan dedi ki:

  Bu fiyatları koymalarının nedeni halk bu yerleri satın almasın, Sultanbeyliye de TOKİ girsin diye, böylece başımızda ki şerefsizlerde tokiden para yesin diye
  Sultanbeylide bu rakamları ödeyebilecek kaç kişi var…

 4. musa yılmaz dedi ki:

  ulan o paraları bize verin biz gidelim hemen ….

 5. suphi dedi ki:

  Öyle anlaşılıyor ki Ak Partiye yüksek oy veren ilçe halkı cezalandırıyor.Sayın Başbakanın bu fiyatlardan haberinin olduğunu sanmam.Mutlaka haberdar etmek gerekir.Kimler bu fiyatları hazırlamış,onların siyasi görüşlerini de sorgulamak gerekir.Mutlaka AK PARTİYE Yüksek oy veren vatandaşlarımızı cezalandırmaya yönelik bir tarzdır bu.

 6. Nurten Yılmaz dedi ki:

  İnsafsızca yapılmış değerlendirmelerdir amaç vatandaşın almasını engellemekmidir zenginlere yeni kaynaklar oluşturmakmıdır.vatandaş hangi parayla alacak bu yerleri gerçek değer çok daha azdır. oy verdiğimiz için cezalandırılıyoruz hak edilen bumuydu BAŞBAKANIM bu insafsızlığa duyarsız kalmayacaktır ona güveniyorum bu işgüzerların marifetidir müdahale edilip düzeltilmesini bekliyorum çevremdeki herkes aynı düşüncededir.

 7. tarasbu dedi ki:

  sosyal tesis yok, yol yok, ulaşım yok, eğitim yok park yok, spor tesisi yok, ama rayiç fiyatlar beykozdan yüksek. resmen insanların hakkına tecavüzdür bu, kabul edilemez

 8. Enes Gündoğdu dedi ki:

  Olan bize oldu Eşrefbirlis caddesi niye böyle merkez varken saçma sapan şeyler sanki İstanbul’un
  merkezide bu kadar tapu parası isteniyor ayrıca Sultanbeyli’nin çoğu zor geçinirken fiyatlar düşürülmeli

 9. bu fiatları belirleyenler bence bu ülkede yaşamıyorlar. bu millettende hiç değiller. kurtuluş savaşını kazandık ama hala vatandaş olamadık. ümidinizi kesmeyin bu ülke bizim. şimaranların hepsi yaşayacak ve görecekler.

 10. MUSTAFA DEMİR dedi ki:

  BU YAZILANLARIN HEPSİ YANLIŞ ARKADAŞLAR HERKES ATIYO ORTAYA Bİ LAF DOLANIP DURUYO SİZCE SULTANBEYLİNİN KANAYAN YARASI BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLÜRMÜ YAZAN ARKADAŞLARA SORUYORUM ELLERİNİ KALBLERİNE KOYSUNLAR SİYASİ OYUNLARA MALZEME OLMASINLAR İNANIN BELİRLENEN FİYATLAR HERKESİ ÇOK İYİ ŞEKİLDE MEMNUN EDECEK HERKESİN İÇİ RAHAT OLSUN BEN DE 2B ÜZERİNDE OTURUYORUM İÇİM ÇOK RAHAT

  • ismet batur dedi ki:

   sayın mustafa bey belediye başkanı mesaj attım cevap yok bu fiyatları yalanlayan yok ilk defa sen bu fiyatlar gerçek degil diyorsun ihşallah senin dediğin gibidir sayın belediye başkanı biz bi şey yapamadık diyor bir haftadır haberi yalanlamadılar saygılarımla

 11. Mutlu Anil dedi ki:

  Sultanbeyli’de son 20-25 yılda ev yapanların çoğu zaruriyet sebebiyle köylerinden göçmek zorunda kalan Anadolu insanıdır. Bizim artık geri dönecek veya gidecek başka yerimiz yok. Vatandaşın çoğu binbir fedakarlıkla evini yapmış ya da çocuklarına birer ev bırakmaya çalışmış. Bu arsaları kimse bedava bulmadı. Herkes parasını fazlasıyla ödedi. Burada işgalciler varsa öncelikle bu arsaları vatandaşa pazarlayanlardır. Tüm yapılar devletin gözetiminde yapıldı. Biz işgalci değil hak sahibiyiz. Devlete borcumuz varsa öderiz ama biraz adalet lütfen!

 12. cuneyt ozturk dedi ki:

  Secimlerde ak partiye yuzde 70oy verilmisti.sultanbeyliden.karsiligini bu sekilde veriyorlar demekki.oylar az gelmis belli

 13. özgür tural dedi ki:

  Buralarda 40 yıldır zor şartlar altında yaptıkları evlerinde oturup düzenli emlak vergilerini ödeyen insanlara bir türlü resmi maliki olamadıkları yerler için düşünülen çözüm bu mudur şimdi? ey efendiler bu insanlar çoğunluğu asgari ücretle evine ekmek götüren pahalı hayat koşullarında ay sonunu zor getiren kişilerdir. mecburi bir ücret ödemelerini gerktiren bir durum varsa aylık en fazla maaşlarının 1/4 ünü verebilirler. Yani bu insan 60bin tlyi üç yıl içinde altı ayda bir 10bin tl taksitle ödeyemez. Halkın iktidarı buna bir çözüm üretmelidir.

 14. cemal çakır dedi ki:

  bu bize az bile.ne kadar işe yaramaz adam varsa hepsi belediyede..

 15. ali kanar dedi ki:

  sata .sata.sata.bitiremediler.bu memleketi yediler.bu arsaların metre kare degeri buysa eger burakamları devletyada.toki kimsebudegerleri belirledi ise siz ödeyin burakamları tokimi alıyo.kim alıyosa alsın bizler satarız.istediginiznebiliyomusunuz kimseler alamasın buralar sizekalsın istiyosunuz aynen bunun bir tükfilmivardı bunabenzer aynısı.bir insan ekmek,baklava,simitşvesayre çalar.suçlu olur.sizbu insanların evini,yuvasını,canını alırsınız oyunla.suç olmaz .nerde adalet.

 16. memduh aslan dedi ki:

  arkadaşlar bu rakam bence çok degil tam manasıyla fahişşş çok olsa gene ıkınır sıkılır borç harç ödenir bu sölenen rakamlar dogruysa gerçekten şimdiden kendimize kalacak yer bakmak lazım… allah sonumuzu hayır etsin dag başına böle rakamlar çıkıyorsa bunun muhakkak kasıtlı bir nedeni vat ya yarın birgün istanbulun merkezini taşıyacaklar buraya yada başkent falanmı yapacaklar anlamadım vallllaaaa…

 17. orhan ekici dedi ki:

  Kardes iiide bu adamlar ortlama degerleri 8.5tl oldugunu diyor. Peki bunlar uzaydami yasiyor yoksa biz 2bbbbbb diye ayri bir katagoriyemi dahiliz

 18. ismail akcan dedi ki:

  1992 de aldım arsayı. ben arsayı çalıp çırpmadan para vererek aldım. vergisini de verdim kaçakçılık da yapmadım. ak parti rayiç bedelini daha aşayı çekeceğine %50 den % 70 e çıkarıyor.böyle giderse bir dahaki seçimde sultanbeyliden oy alamaz üç çocuk okulda 1 milyar maaş alıyorum o parayı ben nasıl ödeyeceğim

 19. zeynel karakaya dedi ki:

  hic kimse mal degildir bu dünya kimseye kalmaz neymiş gölet pırojesiymiş neymiş köprü pırojesiymiş biz salagız dimi bunların parası nerden cıkıyor bizim vercegimiz arazi parasından cıkıyor para benden cıkıyor onlar calışıyor görünüyor ben 100/100 vergi vereyim sefasınını yine ben cekeyim bu nasıl müslümanlık benim paramla beni satın almaya calışıyorlar bunu bizim isanlar anlamıyorlar aldıgım asgari ücretle veririm kefenin cebi yoktur unutmasınlar ……

 20. ahmet oncel dedi ki:

  hukumet iyi niyetle kangren olmus bir meseleye yasa ile cozum getirdi fakat yasa cikrmak yetmiyor.sonuc onemlidir cozumu halkin icinden gelen halkla her gun icice olan idare etigi muhiti halktan daha iyi bilen belediyeler yerine burkrasiye devr eti ki bu burokrasi sorun cozmek gibi hic bir derdi olmadigi gibi sorunlari nasil eziyet ve iskenceye donustururum kati devletcilik anlayisi ile hic sultanbedyliyi gormemis mahle ve sokaklarini gezmemis bu ortada dolasan ucuk kacik rayic bedele neye gore belirlemisler hak sahiplerini hak sahibimi yoksa hakini elinden almakmi istiyorlar umarim hepsi yalandir sayin basbakan devreye girer bir an evel sorun cozulur. cevpla

 21. salih güleç dedi ki:

  eee millet bunlar uzaydan gelmedi otobanın yanında akp şakşaklayanlar düşünsün başbakan seçimlerde hep beraber kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz derken şaklatanlar düşünsün şimdi para bitttiiii 6 ay içinde müracaaat edeceksin sonrada tıpış tıpış ödeyeceksin ödemiyormusun devrolacak evin arazin neyin varsa hazineye sende bende davar otarmaya köye bu kapitalist satılık zihniyet senin benim gibi anadolu çilekeş vatnını seven hizmetkarı olana yedirirmi böyle yerleri acar isatnbuldan hiç ses seda yok bahseden yok yıkıyordu ya büyükşehirin küçük başkanı ne oldu onlara peşkeş sultanbeyli siz daha 1. parti yapmaya devam edin akp milli görüş ev verir iş verir kötü olur akp ev yıkar ocak batırır iyi olur iyi olun bakalım

 22. yahya akçay dedi ki:

  sultanbeyliden %70 in üzerinde oy alan akp minnet borcunu ödemeye karar vermiş anlaşılan istanbulun neredeyse en yüksek 2b fiyatlarıyla eğer bu fiyatlarda düşme olmazsa birçok insan çoluk çocuk evsizkalır bakan şimşek bıyığının altından gülerek acele edin diyor ödeme gücü olmayan acele etse ne olur.sonuçta bir çoğunun yeri maliyeye kalır.biran evvel halk bilinçlenip yasal tepkisini vermeli yoksa çok geç olur (ağlayanın malı da gülene yaramaz sayın bakan)

 23. eyüp dedi ki:

  arkadaşlar facebook ta 2B yasası mağdurları grubumuza katılın .birlikte hareket edelim…

  • bilmem dedi ki:

   HERKES BİŞEY YAZYO BENDE YAZİM BARİ BENDE SAHİL KÖYÜNDE OTURUYORUM ETRAFIMIZ YOĞUN OLARAK 2B EN AZ 2B Sİ OLAN 30 DÖNÜM KARDEŞİM PARAYA GELİNCE KÖYDE OTURYORUM DİCEKSİN TRİLYONLUK ARSAM VAR DİYECEN PEKİ BU SENEYE KADAR ELKİNİ CEBİNE ATIPTA NEDEN TAPU ALMADIN BU 2B CİLER HEPSİ AÇ GÖZLÜ VE AÇ GÖZLÜLÜĞÜN CEZASINI ÇEKİYORLAR DEVLET BABA BİŞ KIYAK DAHA YAPTI YARI PARASINA AL MÜŞTERİ BUL DEVLETİN MALINI GENE YE OH NE RAHAT BİDE BÖYLE DÜŞÜNÜN TARAFSIZ KONUŞUN DEĞERLİ YORUMCULART 2B DEVLETİN DEVLETİN YANİ BENİŞMDE HAKKIM VAR BENİM DEDEM TAMAH ETMEWMİŞ AÇ GÖZLÜLER VERSİN PARASINI

 24. OSMAN dedi ki:

  sevgili arkadaşlar
  herkes ektiğini biçiyor bu dünyada
  neye layıksak onu yaşıyoruz
  her 3 kişiden 2 si oy vermedimi
  niye kızıyonuzki hükümete
  yarın seçim olsun iki gazlı lafla yine oy vermeyecekmiyiz.kimse ciddi değil.
  ZENGİN DAHA ÇOK ZENGİNLEŞECEK
  BİZLERDE BÖYLE İZLEYECEĞİZ

  AKILLANMAMIZI BEKLEMİYORLAR
  Kİ BİZDEDE AKILLANMAK OLMAZ BU KAFAYLA

 25. kemal aydın dedi ki:

  yuh be hiçmi vicdan yok bunlarda o tapu fiyatına tapulu daire alınıyor. zaten terk edip gitmek daha mantıklı 😀 böyle saçma 1 şey olamaz sadece gülüyorum 😀

 26. kemal aydın dedi ki:

  SEÇİM ZAMANINI BEKLEYİN !!!! KİMSE TAPU ALMASIN NASOLSA
  SEÇİM ZAMANI BU FİYATLAR DÜŞÜCEK ÇÜNKÜ BAYAĞI Bİ OY KAYBI OLACAĞI İÇİN. BUNLARA BEN DE OY VERDİM VE PİŞMANIM BU SAATTEN SONRA CEM UZANA BİLE OYUMU VERİRİM AMA BUNLARA ASLA VE ASLA OY YOK

 27. Ozan Sultan dedi ki:

  Türkiye geneli metresi 8,5TL ise Sultanbeyli’de kaç lira olabilir. İşte asıl mesele bu. Burası orman vasfını yitirmiş olabilir amma köy vasfını ne derece yitirmiştir. Çoğunluk hala işe gitmek için hayatının 2 saatini yolda kaybediyor. Burası İstanbul için ne banliyo ne de varoş. Burası kaybedenlerin son istasyonu. Bize o fiyatlara buraları zaten satamazlar. Satsalar 14,5 milyarı 3 yılda da toplayamazlar. Amaçları milleti mağdur etmek değil bence. Amaç ekonomiye hızla kazandırılması gereken arsalar ve bedelleri.

  • zülal demir dedi ki:

   Halk parayı ödeyemesin, birileri (müteahitler, emlakçılar, hatırlı kişiler) de buraları toplasın diye şartları zorlaştırıyorlar. İnsanların birşeyleri görmeleri için illaki başlarına böyle şeyler mi gelmesi gerekiyor. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyeti yüzünden bu noktaya gelindi işte. sanki ilk kez mi oluyor bunlar, kimse vakti zamanında 20 lira günlük kazanan adamın bugün lüks otolara binmesini sorgulamadı.Yolsuzluklara, rant oyunlarına karşın destekledi bunları. Sultanbeyli satılmadı, Sultanbeyli kendini vakti zamanında alkışlarla, havai fişeklerin sahte ışıkları altında sattı.Artık çok geç, geçmiş olsun…

 28. muammer dedi ki:

  arkadaşlar [ayette]derki ey kulum siz neye layikseniz ben size onu verrim .şimdi flama zamanı deyil gelin basın denen bir şey var toplanıp yürüyelim sesimizi duyuralım. afedersiniz ama eşşek olmayalım .insanlar gelip her gün kredi soruyor napacakksın diyorum .e tapum alacam..150 binlara banka kredisi ödeyene kadar gebereceksin .en önemliside kentleşme projesine her şey yine tokinin

 29. ERKAN AKIN dedi ki:

  Arkadaşlar resmen yargısız infaz yapılıyor. Halk için toki konutlarını yapıp milleti kira öder gibi ev sahibi yapan BAŞBAKAN neden halkını madur etsin. Lütfen oyuna gelmeyelim. Bu listeyi pek dikkate almayın bence zaman herşeyin ilacıdır bekle ve gör…

  • zülal demir dedi ki:

   Burada söz konusu olan tokinin vereceği daireler değil (ki bu konuda da bir netlik yok,) arsa tapuları ve bu tapuları almak için vatandaştan istenen bedel ve ödeme koşulları. Eğer BAŞBAKAN İYİ NİYETLİ İSE,6 AYDA DEĞİL (YANLIŞSA DİĞER ARKADAŞLAR DÜZELTSİN LÜTFEN) KİRA ÖDER GİBİ TAPU SAHİBİ YAPSIN VATANDAŞI. TAPU ÖDEME ŞARTLARINI İYİCE ARAŞTIRINIZ. 30 EKİME KADAR 2000 TLYİ ÖDEMEYENİN HİÇ BİR HAKKI OLMAYACAK VE BU HARÇ BEDELİNİ (NE DEMEKSE) ÖDEYEMEYEN VATANDAŞLARIN YERLERİNE DEVLET EL KOYACAK. TAPUSUZ DEĞERİ ÜZERİNDEN BİR BEDEL BİÇECEK VELEVKİ DEDİĞİNİZ GİBİ TOKİDEN DAİRE VERİRSE Kİ VERMESİ ZOR, ÖMÜR BOYU HALKI BORÇLU KILACAK KENDİNE. BU ARADA KİMSE SANMASIN Kİ DEVLET EL KOYDUĞU YERLERE BİREBİR DEĞER BİÇECEK, BİÇECEĞİ BEDEL= ARSANIN TAPUSUZ BEDELİ, VE BİNA KAÇ KATLI İSE MOLOZ PARASI (BU DA KAT BAŞINA 5000-10.000 TL ARASI OLABİLİR.BU BİR RANT OYUNU. KENTSEL DÖNÜŞÜM=RANTSAL DÖNÜŞÜM.DEPREM HABERLERİ KAMU SPOTLARINDA DÖNERKEN, BU KORKUYLA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE PAZARLIKLARIN ÖNÜ KESİLMEYE ÇALIŞILIYOR GİBİ GELİYOR. DEPREM GERÇEĞİ 10 YILDIR YENİ Mİ AKILLARINA GELDİ, EL İNSAF…

  • şenol günaydın dedi ki:

   arkadaşlar R.T.Erdoğan B.belediye başkanı A.N.Koçak sultanbeyli başkanı iken arazi mafyalarının buraları satmasına göz yumdulardı…bizide medine gibi şehir kuruluyor diye buraya teşvik ettilerdi.o zamanda dini sömürü yaparak bizim gibi saf müslimlere satıp rant sağladılardı…Uğur dündarın ”arazi mafyaları” haberlerine ateş püskürüyorlardı…ben bu zihniyetten fayda beklemem. korkarım. zalimle (hele müslüman kisvesi altındaysa)baş edilmez…. ben bittim… hesabımı ALLAH a havale ediyorum.bir evlik arsayı zamanında bir daire parasına satmışlardı… o günden bu güne belim doğrulmadı şeytanlara çarpıldım…

 30. MURAT KIZAN dedi ki:

  VERİLEN 2000TL NEREGİDİYOR YUKARIDA HESAP YAPILMIS O PARA DÜŞMEMİŞ…..HAKTIR BU

 31. ramazan güçlü dedi ki:

  Eğer bu fiyatlar gerçekçe evimdeki 4 oy ayrıca sultanbeylide yaşayan akrabalrımdan 400 ün üstünde kişiyiz ve kararlaştırdık kesinlikle artık ak partiye oy vermeyeceğiz.banko 400 oyuda kaybedecekler.benim gibi yüzlerce kişi var belediye seçiminde sonuncu parti olur.şuan hepimiz fiyatları bekliyoruz açıkçası.yemin ediyorum ak parti sultanbeylide %10 alamaz eğer bu fiyatlar gerçekse.

 32. ayşegül a dedi ki:

  herkes burdan öyle konuşuyor.biraz harekete geçip bi yürüyüş falan yapılsa İstanul belediye başkanlığı binasına doğru.nolur sanki.adamlar herkesin bir olduğunu görmüş olur böylelikle.en azından herkes hergün başbakanlık sitesine bimere yazı yazıp yollasın.burdan konuşmakla hiçbir şey çözülmez.bizim evimiz içinde 270 milyar isteniyormuş.babam memur.imkanı yok bu para ödenemez.herkes bir olsun lütfen..

 33. FATİH GÜVEN dedi ki:

  Ben bu Akp iktidarı kurulduktan buyana oyumu bu partiye verdim.Seçim zamanlarında oy topladım.şimdi köpekler gibi pişman oldum.

  sayın başbakanımız neler yapıyor böyle Dilinden Allah kuran düşürmeyen başbakanımız bu kadar insanın işçinin hakkını nasıl ödeyecek acaba merak ediyorum.

  Yapılan kıdem tazminatı değişikliğine göre asgari ücretle 20 yıl çalışan bir işçi 12 milyar para alacak.ulan işçiler bu parayı sana versin de haklarını ver insanların yazık günah ya Allah’tan korkun ya

  İstanbuldaki camiler çok dolup taşıyormuş gibi az cami varmış gibi ataşehir’e cami yapıldı 40 trilyon harcandı,çamlıca’ya cami yapılacak kim bilir kaç tirilyonda oraya harcanacak halkın anasını aglattınız artık yeter ya.

  2b lere gelince insanlar bogazından canından kısarak iyi kötü konaklarını kurdular vergilerini yıllardır ödediler nie yaptırdınız bu binaları aldınız vergileri tatlı tatlıda bu halkı şimdi bu kadar zor duruma sokuyorsunuz ne desek boş tabi ama şunu unutmayın ki bunun sorumluları kolay kolay ölemezler bu insanların hakkını ödeyemezler…Allah yar ve yardımcımız olsun…Selametle.

 34. erol özder dedi ki:

  saçmalık yaa akp satıp yıkacağını biliyoruz bu belli ibb kaybeder akp böyle yaparsa metre karesi bu kadar bağlı olursa insanlar ne yapar bunu düşünen yok

 35. canbatu dedi ki:

  iyi günler akadaşlar,
  22 mayıs 2012 de belediye başkanımızın yöre haberde de yayınlanan ”SULTANBEYLİ İÇİN KRİTİK GÜN CUMA başlıklı haberde yapmış olduğu konuşmada diyor ki;çıkan yasada
  ister ilçe belediyesi,
  ister büyükşehir belediyesi,
  ister toki,
  isterse çevre ve şehircilik bakanlığı,2B de ki yerleri proje alanı ilan edip,maliye bakanlığına müracaat ederse cuma gününe kadar oralar vatandandaşa değil de ilgili kuruma devredilecek dedi.
  22 mayıstan sonraki cumadan sonra kaç cuma geçti,bu konuyla alakalı ne bir açıklama ne de bir haber çıklmadı.bu konuyla alakalı bilgisi olan varmı?.selamlar,hayırlı ramazanlar

 36. selçuk suyabatmaz dedi ki:

  2 B yasasını çıkaranlar kendi ceplerini düşünerek çıkarmıştır taşınmaz ın üzerinde oturan bizler zorda bırakılarak yerlerimizi terketmek mecburiyetinde bırakılarak taşınmazlar vatandaşın ellerinden alınmaya çalışılıyor eğer böyle bir adalet varsa bizde türk vatandaşıyız taşınmazımızın bizlere makul fiyatlara satılması gerekmektedir biz çalışan kişileriz biz bu paraları nasıl öderiz illaki suriyelimi olalım.

 37. musa dedi ki:

  hesabıma göre bizim arsa 60.binlira tutuyor hadi onu ödeyelim diyelim.. birde bu evleri araştırıyorlar depreme dayanıklımı diye bizim ev 27 senelik ev ya yıkılacak diyecekler yada güçlendirme yapın diyecekler peki biz tapumu ödeyelim evmi yaptıralım el insaf yahu 1000 tl maaşla benim gibi milyonlarca insan var nasıl ödeyeceğiz hükümete soruyorum elinizi vicdanıza koyun metresini 10 tlden fazla yapmayın döverim haa

 38. Ela dedi ki:

  Şunu iyi bilin ki bizim gibiler bu kafayla giderse kaybeden hep biz oluruz.Adam herşeyi kafasına göre yönetiyor. Unutmasınlar ki onları o koltuğa çıkartanlarda bizleriz indirenlerde biz olacağız Bazılarınız Başbakanımız ilgilenecek diyorlar nasıl ilgilenecek herşey zaten onun isteği ile yapılıyor ondan habersiz birşey yapılmıyor yapılamıyor 2b yasasını kim çıkarttı sanıyorsunuz biraz mantıklı düşünün o zaman gerçekleri göreceksiniz Bu devirde körü körüne oy verilmez yazık günah ya hiç utanma yok bunlarda ALLAH ALLAH diyorlar ama içlerinde ALLAH korkusu yok şunu da unutmamak lazım oy zamanı yaklaşınca S.beyli halkımıza bu fiyatlarla tapuyu satmayız derler bizi güzelce bir kandırırlar yine o koltuğa otururlar BU KADAR BASİT. LÜTFEN BU SAATTEN SONRA AYNI HATALARI TEKRARLAMAYALIM.

 39. recep dedi ki:

  devlet bu 2b arazılerını sultanbeylıde vvatandaslara beledıyeden satıslı dıye satan emlakcılardan alsın.sonra gerı kalanını vatandastan alsın

 40. dost acı söyler dedi ki:

  selamlar,

  biz hisseli arazilerimizi Ali Nabi Koçak tan aldık.Ozamanlar hisse nedir 2b nedir kim biliyordu.burası senin dediler,tamam dedik.meğer oraların hisselerini bize değil emlakçılara vermişler,yani örneğin Ali Başkan fatih mahallesini 500 kişiye sattı m2 sini 10 tl den ama hisser tapusunu vermedi.ondan sonra gitti bu 500 kişinin hissesini 10 kuruştan emlakçıya sattı.şimdi diyorlarki ver parasını emlakçıdan hiiseni al.kul hakkı bu olsa gerek.sorsan on numara müslüman…….

  • can batu koç dedi ki:

   yani diyosun ki……

   vatandaşa parakende,emlakçıya toptan sattılar hisseleri..bi taşla iki kuş…tüyleri yolunmuş kuşlar sizi….

 41. muhammet aruk dedi ki:

  ya kardesim allah askına ınsaf ya biz bu paraları nasıl odeyelim ya biraz adalet istiyorum lütfen.saygılarımla.

 42. HASAN BAY dedi ki:

  TAMAMEN ASPARAGAS BİR HABERDİR.

  ÖNCELİKLE RAİÇ BEDELLER HALEN ACIKLANMADI VEDE TAM MANASIYLA PİYASAYA SIZMADI.

  BU VERİLEN FİYATLAR SADECE RAND PEŞİNDE OLAN EMLAKCILARIN YAPTIRDIĞI HABERDİR.

  BEN ŞAHSEN 63 PARÇA 2B SATIN ALDIM VE 6 PARÇAM SULTAN BEYLİNDEDİR

  İNATLA VE ISRARLA SÖYLÜYORUMKİ PEŞİN ÖDEMELERDE EN FAZLA CIKACAK M2 FİYATI 70 TL Yİ GECMEYECEK.

  LÜTFEN YERLERİNİZİ SATMAYIN 31 EKİME NE KALDI ALAN ADAMLAR NİYE ALIYOR OZMAN HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZMİ??????????

  • yusuf demirci dedi ki:

   asıl merak ettigim şu fiyatlar çok ciddi olurda parayı bulur buluşturursak hemen tapumuzu alabilekmiyiz…para bir tarafa tapu bir tarafa diyebilecklermi?

 43. alo uyan sultanbeylı dedi ki:

  yıkım gelıyu 2013te başliyu

 44. feridun bu dedi ki:

  arkadaşlar 2.000 lıra beledıyeye yada muhtarlıga yatırılmaı gerekıyormus ole bısey varmı suan ıçın sultanbeylı de oturan arkadaslar son durum nedır bılgı verırmısınız ? feridunbu@hotmail.com tşk ler

 45. ismail aluç dedi ki:

  herkese selamlar bende 31 ekime kadar 2000 tl yatırılması gerekiyor diye bi haber duydum.. ne kadar doğru-yalan bilmiyorum bu yatırılacak tutar tapu başvurusu için mi? ödenmezse ne olur ? bilen arkadaşlar bişeyler yazma zahmetinde bulunurlarsa sevinirim

 46. kaankaptan dedi ki:

  Sn ismail bey 2000 tl zaten ön kosul bu ilk müracaat parası bunu yatırmazsanız 2b arsanızdaki hak sahipliginiz düsecek ve hakkınızı kaybetme durumuna geleceksiniz.Bu para ilerde rayic bedel acıklanınca vereceginiz paradan düsürülecek yani sorun yok ama bu parayı ekim sonuna kadar mutlaka yatırmanız gerekiyor tabiki diger basvuru icin gereken evraklarınızla beraber saglıcakla kalın.

  • ismail aluç dedi ki:

   cevabınız için teşekkür ederim kaan bey… şimdi sultanbeyli halkı tarafından yapılması gereken neyse onu yapmalıyız.. toplu halde belediyeye mi gideceğiz yol kapatıp eylem mi yapacağız?.ne yapacağız?… bir kaç kişinin çabasıyla olmaz bu işler.. sesimizi duyurmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapalım… bi platform oluşturulması gerekiyor. milleti toplamak gerekiyor.. sultanbeyli dışında yaşıyorum.gelişmelerden haberim yok

 47. kaankaptan dedi ki:

  Ben bizzat defterdarlıgı aradım ve bu rakamları dogruladılar ilerde bekleyip görecegiz su an basvurular düsük ve bu yüzden bir ihtimal basvurunun uzatılması olabilir ama ne olursa olsun eger bu rakamlar bize dayatılacaksa bizde oyumuzun rengini ve gücünü gösterecegiz en azından ben kendime adıma vermeyecegimi söylüyorum ben bedeli ödemeye tapumu almaya razıyım ama bunlar cok ucuk kacık rakamlar belediyenin sitesinde bile 60 tl gibi rakamlar var iken bu rakamlar nerden cıkıyor bilemiyorum beykoz belediyesi epey bir calısma yapıyor buna benzer calısmalarıda kendi belediyemizden bekliyoruzz saygılarımla

  • dost acı söyler dedi ki:

   kaan kaptan,tapu meselesini müracatlar az oldu bahanesi ile belediye seçimlerinden sonraya bırakacaklar,yani oy vermek zorunda kalacaksın.iyi günler

 48. SEMİHA KURT dedi ki:

  kaan kaptan neden yalan konuşuyorsun eşim deftardarlıkta memur o bile bilmezken daha bize fiyat listesi gelmedi diyor sen telefonla nasıl ve nerde öğrendin numarayı yazda insanlar arasın sorsun.

  EMLAKCILARDAN NEFRET EDİYORUM İNSANLARIN MALLARINI ELLERİNDEN YOK PARASINA ALMAK İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ.

 49. kaankaptan dedi ki:

  Okudugunu anlamaktan aciz yada hic okumayan arkadaslar var burda ben emlakcı degilim yazdıgım yazının anlam bütünlügünü göremeyecek kadar kötü niyetli insanlar var .Eşin orda ise burdan yayınla istanbul il defterdarlıgının telefonunu.Öyle bir emlakcıyım ki üstteki yazıyı bile okumamıs(ki ben bu yazıdan öncede burda hak sahibi oldugum ve takipm ettigim icin tüm basından biliyorum )arkadasa arkadas git basvurunu yap diyecek bu son sansın basvuru yapmazsan olmaz diyecek kadarda nezaket sahibiyim.Görmezmisin gafil bende itiraz ediyorum belediyenin sitesindeki rakamları söylüyorum bu rakamlar fahis ucuk hakkımızı arayalım diyorum ve YALANCI VEDE EMLAKCI(SPEKULATOR) damgası yiyorum.Kolayına kacın burdan ona buna suc atın iftira atın arayın kardesim belediye baskanınızı ilce baskanınızı ben aradım !!! beykozdaki gelismeleri söyledim hak aramalarını söyledim .Okuyun arkadas girin google a dost beykoz gazetesi var burdada cıkıyor yazıları

 50. kaankaptan dedi ki:

  Ancak oturdugunuz yerden ahkam kesecek kadar miskin,bilmedigini bilmeyecek kadar cahil ,korkak vede pısırıksınız ben kac yere basvuru yaptım aradım ayaga kaldırdım hadsiz .Bende soruyorum burdaki konustuklarıma rakamlar acıklanmadı diyorlar arıyorum milli emlagını rakam bu diyorlar kim yalan söylüyor ??!! Ben degil bu arada top cevirenler söylüyorlar.Bürokrat bilmiyorsa neden rakam veriyor diye bizzat sordum.Kacınız aradınız sordunuz iktidar partisinin yetkililerini durumunuzu meramınızı anlattınız.Ben bu rakamlar illa dogrudur demiyorum nasıl olur diyorum aradıgımda söylenen diyorum öyleyse okumayın kardesim bu gazetedeyide burda yorumda yazmayın

 51. kaankaptan dedi ki:

  Burdan acık cek davet veriyorum uygun bir tarih verin toplayın o yürekli ve magdur cevrenizi gidelim konusalım(bu durumda binlerce kisi var sbeylide görecegim kac yüz kisi toplyacagınızı miting mi yapıyorsunuz eylem mi yapıyorsunuz onada varım bekliyorum cevabınızı yanında saf tutacagım söz .bu arada aslnınada dayacagım emlakcı degil kamu calısanı oldugum kurum belgesini !!

 52. kaankaptan dedi ki:

  Secimden sonraya kalsın ödemeye calısan insanlarımıza kolaylık olur biraz daha biriktirirler yada sizler belki burdan degil siyasilerimize gidip durumlarınızı anlatmak orta yol,rakam,yöntem v.b ZAHMETİNDE bulunursunuz.Komiksiniz ne okudugunuz anlıyorsunuz nede adam gibi hakkınıza sahip cıkıyorsunuz burdan git oyunu ver yine kandıralacaksın deyip kendince tatmin oluyorsunuz ne olacak ki ne beklenirki sultanbeylinin durumu zaten sizin eseriniz !!

 53. kaankaptan dedi ki:

  Bir daha cevap vermek mi sizlere kendi sıglıgınız ve cöplügünüzde bogulup gitmeye komplekslerinizi baskalarının üstüne kusmaya meraklısınız

 54. kaankaptan dedi ki:

  http://www.dostbeykoz.com/haber.asp?icerikID=11402&B=Bogaza-nazir-2Bler-TOKIye

  Alın okuyun ne yazıyor kimler vatandası icin calısıyor kimler sadece burdan ahkam kesiyor yazı burda arayın sorun yetkilelerinize ilce büyüklerinize

 55. dost acı söyler dedi ki:

  bu arkadaşı çok ezmişler.ezik ezik valla ezik…

 56. MEHMET ŞİMŞEK dedi ki:

  SAYIN SULTANBEYLİ HALKI VE OTURAN VATANDAŞLAR DAHA UYANMA ZAMANI GELMEDİ Mİ ARKADAŞLAR AKP İKDİDA RI SULTANBEYLİYİ YANDAŞLARINA PEŞKEŞ ÇEKECEK VATANDAŞLARIN SEÇİMDE 2013 EKİM AYINDA BUNLARI SANDIĞA GÖMECEK BU İŞİN BAŞKA ÇARESİ YOK AKP SİZE DİYECEKİ AKPARTİYE OY ATMAZSANIZ TAPU ALAMASINIZ DİYECEK SAKINA HAAA İNANMAYIN BENİM KARARIM BU 2 B KONUSUNDA BU RAKAMLAR VATANDAŞ ALMASIN BİZ DE YANDAŞLARIMIZI PEŞKEŞ ÇEKELİM DİYE SAYGILARIMLA .

 57. kaankaptan dedi ki:

  Sn ismail bey sıkı takip etmiyorsunuz demekki cünkü bu önkosul 2000 tl diger yorumlarıda okumussunuzdur hakkını arayanlar icin demiyorum ama geri kalan guruhla yola cıkılmaz .ben size parayı yatırın hakkınızı kaybedeceksiniz derken beni emlakcılıkla suclayanlar var bu rakamlar nerden cıktı belediyede 60-70 tl diyorum hakkımızı arayalım dedigim halde hala cevap yok arkadasa acık davetime ragmen !!! ne halleri varsa görsünler ben paramı hazırladım ben burdayım ama iftiracılar ama pardon zevzegin biri işbasıında 🙂

 58. kaankaptan dedi ki:

  Takip edecek arkadaslar icin söylüyorum milli emlagın sitesine girin gerekli bilgiler var ve tüm türkiye icin gecerli sultanbeylide olup olmamanızla alakası yok tüm basındada günlerce farklı zamanlarda cıktı

  • can batu koç dedi ki:

   KAAN ABİ,

   İYİ GÜNLER,

   YÖRE HABERDEDE VİDEOSU YAYINLANAN,”SULTANBEYLİ İÇİN KRİTİK GÜN CUMA” BAŞLIKLI KONUŞMADA BAHSİ GEÇEN DONATI ALANLARI KONUSU BU RAYİÇ BEDEL KONUSUNDAN DAHA ÖNEMLİ.
   YUKARIDA 25 TEMMUZDA YAPTIĞIM YORUMDA BİRAZ DAHA DETAY VAR.
   SAYGILARIMLA.

 59. ibrahim halil göksu dedi ki:

  BAŞİMİZDAKİ YÖNETİÇİLERDE VİÇDAN VARMİ ALAHA HAVELE EDİYORUM

 60. kaankaptan dedi ki:

  Sevgili can kardesim iyi günler :
  Beykoz belediyeside benzer müracaatlar yaptı linkini yayınladım ama herzamanki gibi sultanbeylinin makus kaderi degismiyor zaten böyle degil mi hep belediye baskanı icin basarılı ama icraatlarını anlatamıyor denilir sbeylide.Sultanbeylinin kanayan yarası degil miydi bu tapular bunda ses cıkmayacak bilgilendirme yapılmayacaksa hangi konuda yapılacak gün bugün degilse o gün hic gelmeyecek mi ??!! Bak görüyorsun burda bana yapılan satasmaları okudugunu anlamaktan acizleri yorum yaptıkları yazıda bile aynı sey yazıyor yaz öyle ise bu gazetenin yazarına şöyle de yalancısın sen emlakcısın milletin malını göz dikmis hırsızsın diye konus .ama kolaya kacar yürek yoktur camur at izi kalsın yaparlar bak bugun ayın kacı 2 hafta olmus ben burdayım hala davetlerini bekliyorum .Ben kalben rahatım kac yere basvurdum.Bunlarla mi hareket edecegim gelmisler bulmuslar bu haberi altına yorum yazmıslar hesapta arastıran kısmı yarı bilincli kısmı ama yaptıklarını görüyorsun benim param hazır asıl ben tapuyu aldıktan sonra ki olumsuz süprizleri düsünüyorum yok binanız depreme dayanıklı degil v.b gibi .Çok degil müstehak yani bunlara kendi malına sahip cıkamayan acizlere işgalcide derler talancıda parayla aldıgımız bu yerleri elimizden alırlar fahis fiyatlarada satarlar.Ben yıllarca s.beyliye hizmet gelmesini bekledim partizanca tutum izliyorlar hizzmet gelmedi sonra geldi beklenen parti birsey olmadı sonra diger bu dönem 10 senedir sürüyor .Bana ezik diyen ötelenmis arkadas o kadar ötelenmissin ki herkesi kendin gibi sanıyorsun .Sbeyli hep üvey evlat muamelesi gördü görmeyede devam edecek .Burda yazanların cogu buranın gencleri v.b .

 61. kaankaptan dedi ki:

  Gecen verdigim linkten farklı bu link alın okuyun Beykoz belediyesi durmadan ugrasıyor basını ,toplumu bilgilendiriyor bizimkiler nerde acaba ??!! Unutmadan 5 senedir sbeyli dısındayım yanıbasındaki belediyeye gidemeyen miskinler burda cirit atıyor ben defalarca gittim telefonla sordum sorusturdum .Oy verdiniz arkadas oy size vermedikleri her hizmetin getiremedikleri her hizmetin arkasındaki duramadıkları her sözün takipcisi olun .Basında sbeylinin haberi cıkmıyor 2b ile iyiki cıktı:) Ne yapılmıs ben gecen dönemden söyliyeyim prefabrik muhtarlık binasını !!! bile proje kapsamında halkın gözüne sokan bir baskan vardı 10 tane yaptırmıssa 10 proje ediyordu 🙂 Uyanın artık benim icin degil evlatlarınız geleceginiz icin bizler nitelikli,kalifiye,hak,hukuku bilen hayatına uygulayan ve arayanlar olduktan sonra basımızdakilerinde aynı olmasını isteyebiliriz. Saglıcakla kalın ben artık söz söyleyecek dermanım kalmadı cünkü umutsuz vaka hersey ya bu ilcede
  http://www.dostbeykoz.com/haber.asp?icerikID=11544&B=TOKI-Beykozdan-vazgecti…

 62. Ercan Demir dedi ki:

  sözün bittiği yerdeyiz
  Bir karış toprak için şehit düşen ecdadın torunlarıyız
  Buyurun gelin alın toprağımızı,evimizi.
  Yıkın yuvalarımızı.ama önce cesedimi çiğneyerek.
  Başka sözüm yok.
  Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.zalimin zulmü asla yanına kalmaz ve kalmayacak.

 63. tansal can dedi ki:

  eyyyyyyyyyy tayyip baba senden büyük Allah var elbet birgün gün gelir bu millet seni nasıl oraya çıkardı ise ordan indirmesini de bilir sen den büyük Allah var.

 64. selami gedik dedi ki:

  sayın başbakanımıza istnbul büyük şehrden alıp bu güne kadar oy verdi on yıldır çalışarak altı nufusa bakarak tam on yıldır borcunu bitiremediyim bir 300 metre kare içinde bir ev aldım kendim 38 yaşımdayım babamı 75 te kaybettim ilkokuldan beyridir çalışıp anneme ablama bakmak la yükümlüydüm o günden bu güne borç ödüyor çalışıyorum sayın başkanım cennet anneler ayağı altındadır dersin hep beni büyütüb bu yaşa getirmiş anneme senin bu fakir fukaranın yerine yurduna cebine işçine verdiyin 750 tl asgari ücretle geçinen bu halkına bunu yaparsan tüm yuvalar yıkılır bilesin bu fiyatları açıklarken annelerin babaların bakmaya kıyamadıkları beşikteki çocuklarınıdamı düşünmediniz ceza evleri ve huzur evleri dolar sayın başkanım herkez evinde cinnet geçirir YARADAN ALLAHTAN KORKUN noluuuuuuur sayın başkanım bu fakir halkın hakkı size ve o güzelim çocuklarınıza kan kusturur sizin üyeniz ve sizi çok seven biri olarak yazıyorum sayın başbakanım recep tayip erdoğan

 65. adil buran dedi ki:

  YAZIKLAR OLSUN BU ZİHNİYETE SOKAKLARDA ÇOCUKLARIMIZIN ÜSTÜNE BAŞINA BAKSINLAR. EVLERİMİZİN MAHALLEMİZİN VAZİYETİNE BAKSINLAR.VERGİLERLE SÖMÜRDÜĞÜNÜZ YETMİYOR.BİR DE BÖYLE SÖMÜRÜN FAKİRİ YOKSULU. ZENGİNİ DAHA ZENGİN FAKİRİ DAHA FAKİR YAPTINIZ YETMEDİ. ŞİMDİDE FAKİRİ MEZARA KOYMA DERDİNDESİNİZ.BU DÜZEN BİRGÜN YIKILACAK OZAMAN HALK SİZDEN HESAP SORACAK.BU KADAR İNSAN ALTINIZDA KALDIĞI GİBİ TEPENİZEDE ÇIKAR ELBET.

 66. can batu koç dedi ki:

  iyi günler,

  paylaştığım linki tıklayın.

  http://www.dostbeykoz.com/haber.asp?icerikID=11212&B=2B-rayiclerini-dusurmek-icin-basvurdu.

  iyi günler

 67. kemal yakut dedi ki:

  BU FIYATLAR İLÇE HALKINI ÇILDITACAK CİNSTEN İNŞALLAH DÜZETİLİR.
  YOKSA MİLLETİN.

 68. dost acı söyler dedi ki:

  iyi günler,

  yukarıda 07 Eylül 2012 de yaptığım açıklama gerçekleşti.2b müracatları uzatıldı.dolayısıyla vatandaşın tapu meselesi uzatıldı.sırada 25 Temmuzda ki yaptığım;kırıtik gün cuma açıklamasını takip edin..

  selamlar.

 69. kenan tamgöz dedi ki:

  iyi gunler
  sultanbeylide 2b arazisi olan biri olarak 2b ile ilgili nerdeyse her yazıyı okuyorum.Fiyatların yüksekliğiyle ilgili bir kamuoyu oluşturulamadığı görüyorum.Beykozda belediye atik davranıp emlak verrgisi üzerinden üzerine alacak ve hak sahiplerine en uygun sekilde satacak.

 70. kenan tamgöz dedi ki:

  Sultanbeylide ise herhangi bir çalışma göremedim.Kesinlikle gazetelere mail atılmalı şikayetler bildirilmeli.Kimsenin alamayacağı ortaya dökülmeli.Yücel Çelikbilek 15günde bir beykozda çavuşbasında rahat olun magdur olmayacak beykoz halkı diyor ama sultanbeyliye gelip giden yok.

 71. kenan tamgöz dedi ki:

  Geçen hafta Zaman gazetesi keyfi araç ceken polis vakfıyla ilgili mail yağmuruna tuttular.Mansetten bir verdi haberi şu anda istanbulda araba çekemiyorlar korkudan.Kesinlikle herkes durumunu anlatmalı gazetelerin basının ilgisi bu konuya çekilmeli.

 72. sadık savas dedi ki:

  ÜZÜLMEYİN BİR ORTA YOLUNU BULURLAR ELBET DEĞERLİ ARKADAŞLAR DEVLETİMİZ BAŞIMIZDA BU FİYATLAR BÖYLE OLMAZ BİR ORTASINI BULURLAR BEN BEKLİYORUM BEDA BENİM YORUMUM

 73. kaan ceylan dedi ki:

  sultanbeylide daga yolları asvalt olmayan sokaklar var bu nasıbi zihniyet insanlar nası bulucak o parayı zaten olsa o para vatandaşta yolu asvalt olan biyerde ev alırdı bu politikanın pis yüzüdür işte insanları caydırıp iki kuruş para vrip cıkaracaklar tokide dikecek binaları amaç ortada

 74. Dursun Ali EVLİ dedi ki:

  Başka bir devletten ğöç edip yerleşseydik;bedava mülk sahibi olurduk;ayrıca diğer giderlerimizde karşılanırdı.Alırken bir bedel ödedik;tekrar lüks bir bedel de ödetirler.Çünkü seçmesini bilmiyoruz.20.12.2012

 75. ali ahmet dedi ki:

  yörehaberde eskisi kadar haber ve gündem yapmıyor 2B konusunu nedense sessizlik hakim sultanbeylide beykoz aldı başını gidiyor hakkını arıyor…

 76. MENŞURE KARA dedi ki:

  Hayırlı akşamlar;
  Kaç senedir bu arsaların binaların vergilerini ödüyoruz ve zamanında buralara iyi paralar verilerek alındı.Şimdi paramız pul oldu fikirtepeden o parayla yer alsaydık eyer şuan kat trilyoner olmuştuk fakat akp hükümeti bu şekilde bir politika izlemeye devam edersek seçimde en büyük tokatı ilk olarak çok güvendiği ve en yüksek oy aldığı sultanbeyliden yiyeceğe benziyor.Umarım ve dilerim bu hatadan erken bir şekilde dönülür yoksa sultanbeyli halkını kendilerine hasım olarak alır.

 77. kadir erol dedi ki:

  tabiki kardeşlerim bu kadar fiyatlara çıkarırlar acaba sorsanız başbakan’ milletvekillerin’ memurların’ belediye başkanların kısacası masa üstünde çalaşan maaşları ikibin tlden beşbin altıbin alıyorlar onlar gibi bende maaş alsam rahatça öderim bunlar gelsin asgari ücretle geçinsinler SYN.arkadaşlar bunlar garibanı savunmazlar bunlar ancak türkiyeyi satarlar bizide köle yerine kullanırlar
  hayırlı sabahlar

 78. serkan KAYA dedi ki:

  Yaa sıktı bu AKP artık keşke vermeseydim oy BUnlara. SOL gelse bu kadar halk ve emege Saygı gösterirler. AKP ve yalakaları sadece PARA para DİYOR. 30 SENE DAHA ÇALIŞSAK ELİMŞİZDEKİLERİ BUNLARA VERSEK GENEDE kurtulamayız borçtan. En iyisi bunlara KURUŞ yok. kuruş vereni döverim haaaa

 79. serkan KAYA dedi ki:

  Oturun herkes Müraacaat bile yapmasaydı Bunların Yasasıda Anayasasıda 2 B SİDE TOKİ side onların olsun. bunlardan birşey beklemiyorumda sadece Başımıza bela olmasınlar yeter.

 80. dost acı söyler dedi ki:

  2b süresi tekrar uzatıldı.yani şubat sonuna kaldı bu ikinci uzatma,bana göre bunun sebebi,yan tattı çamura battı.tapular belediye seçimlerinden sonraya kaldı.oy verme de görelim bakalım.7 eylülde yaptığım yoruma bakın en doğru yorumu kim yapmış görün..

 81. yakup ertekin dedi ki:

  ben 60 yaşındayımçalışp cabalayıp 1 gece kondu ancak yapabildim işim yok köyde çifçilik yapıyorum zar zor 2000 tl yatırdım şimdi bu uçuk fıyatlar karşısında bu parayı nadıl öderim tokiyi düşündükleri kadrda vatan daşı düşünsüler olmaz böyle bir şey

 82. kaankaptan dedi ki:

  Arkadaslar yeni yasa teklifi hazırlandı ins olur ve gerceklesir.

 83. fatih ergün dedi ki:

  Sultanbeyli’de hiç bir sosyal alan park bahçe sosyal tesis yokken bu kadar yüksek fiyatlara evlern verilmesi haksızlık.. Belediye başkanının bu duruma bir el atmasını bekliyoruz umarız belediye sultanbeyli halkını mağdur etmez kendisi de biliyor ki biliyor ki burada yaşayan insanların gelir durumları belli. Arazileri Tok alsın diye bu kadar yüksek fiyatlara evleri veremezler!

 84. nansibaba dedi ki:

  arkadaşlar,hükümet 2b de indirim olması yönünde yasa teklifi vermiş deniliyor,ne derece doğru indirim nasıl yapılacak,bizler şimdiye kadar çoktan sesimizi duyurmamız gerekiyordu,benim 198m arsada evim var birtek emekli maaşım var bu parayı nasıl öderim,2000tl bile borçlanarak yatırdım,insaf insaf insaf……..üstteki yorumların birinde Ozan arkadaşımın dediği gibi ;burası kaybedenlerin son istasyonu………..ona göre.

 85. adnan dedi ki:

  ya arkadaşlar boş yere kendinizi neden yorarsınız ki bu fiyatlar düşmez hükümetin politikası bu köprüleri yolları iett yi daha neler neler hatta apoyla görüşüp doğu ve güneydoğuyuda sattılar benimde mimar sinanda bir dairem var bende aynı durumdayım ama biliyorum bunların derdi milleti köyüne gönderip toki ayağı ile arazileri peşkeş çekecekler zenginlere durmanın hiç zamanı değil birleşip ses duyurulmalı inan o zaman fiyatlar düşer akp diyor ki bu sultanbeyli öylede oy verecek böylede vermezsede ağızlarına bir parmak bal çalarım yine oylarını alırım elleri mahkum

 86. abdulkadir kara dedi ki:

  akp nin adaleti buysa ben böyle adaletin secim zamanı kapı kapı gezim oy dilenmesini biliyorlar bide biz halkımız için calışıyoruz diyorlar de bizim için calışması bu akp toki için calışıyor kendi cebi için calışıyor uyanın sultanbeyli halkı

 87. Ozan Sultan dedi ki:

  Ozan Sultandan bir manzume:

  ORMAN NE GÜZEL
  Geldik köyden bir soluk
  Aldık bi yer yaptik konut
  Geldi asfalt derken suyu
  Vatandaş sen yat iyi uyu..

  Vergi dediler verdik
  Harç dediler ödedik
  Korkma dediler sen yap yapı
  Burası sağlam kapı..

  Oğlan büyüdü oldu asker
  Dedi evleneceğim bana da bir ev!
  Dur dedim seçime daha var
  Aceleye ne gerek var..

  At betoni çek tuglayi
  Ben nerden bilem 2Byi
  Şimdi derler al tapunu
  Rabbım kurtar sen kulunu:)

  02.05.2012

 88. aziz altunkaya dedi ki:

  buna dupadüz sougunluk derlar bunlarin acic yüzu şimdi meydana cikti

 89. caner tang dedi ki:

  kıt kanat geçinen millet nasıl ödiycek merak ediyurum 250m2arsam var 200bin tl nerden getirip verecem halka hzmete bak pe pe pe……

 90. orhanderdıyok dedi ki:

  tavuk gelecek yerden makarna esırgenır mı hıc sultanbeylı halkı oyunuzu tekrar AKP YEverınde donumuzuda alsınlar bır o kaldı zaten…

 91. yusuf kalıcı dedi ki:

  allah yardımcımız olsun benim 160 metre mimar sinanda arsam var tabu parası ne cıkıyor allah icin bu insanlara yardımcı olun.

 92. ayhan gezer dedi ki:

  HERSENE BİNLERCE TON KÖMÜR DAGITILIR NEYMİŞ İNSANLAR GARİBAN DİYE ŞİMDİ GARİBAN SAYDIKLAR İNSANLARA ÖDEYEMEYECEGİ RAYİŞ BEDELİ SUNUYORLAR İNSAF YA DAGITTIGINIZ YARDIMLAR KENDİ YANDAŞLARINIZA DAGITIYORSUNUZ YADA BU BÖLGEDEKİ HALK GARİBAN DEYİL %75İ YARDIMA MUHTAÇ OLAN İNSANLAR BUNU NASIL ÖDEYECEK BENİM İŞİM VAR ŞÜKÜR BANA ÇOK GELİYORSA NASIL ÖDEYECEGİZ DİYE DÜŞÜNÜYORSAM İŞİ OLMAYAN BİNLERCE İNSAN DEVLETİN YARDIMIYLA GEÇİNEN ONLAR NASIL ÖDEYECEK ZATEN OTURDUKLARI EVLER DİKEN ÜSTÜNDE BİR DEPREM OLSA %90I KAÇAK OLAN BİR SEMTİN HALİ NE OLACAK O İNSANLAR EVİNİMİ YAPSIN YOKSA RAYİŞİMİ DÜŞÜNSÜN İNSANLARA YAŞAMA FIRSATI SUNUN UNUTMAYINKİ HER İNSANIN İNSANCA YAŞAMAYA HAKKI VARDIR OZAMAN NEREDE BU DEVLET

 93. mehmet okumuş dedi ki:

  bune be iz bir defa damı para ile yerimizi satın alalım

 94. Ben yazılanları okudum dogrusu durumdan endişelendim.SULTANBEYLİMİZİN sadece 2b degil hisseli tapu,da alamayanlarımız var belediye bize
  yardımcı olur dedik geciktik daha dogrusu uyutulduk bir falanca adamı ikna etmeye çalışıyoruz dediler 2 seçim dönemi geçti herhalde bizdende beyoglu veya eminönü fiyatı çekerler bizide kovarlar israillilere veya amerika avrupa ab lilere para onlarda çok satarlar çanakkalede çarpışan aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin anılarına birer fatiha okuruz onlarada ,,,, , insaflı olurlarda herkez ödeyebilecegi parayla tapusunu gönülrızasıyla alırız evimizi hayalimizi gönüllerizi yıkmayız dualarımız hep beraber olur allah yar veyardımcımız olsun

 95. Yasar Polat dedi ki:

  Dun aksam saatlerinde http://www.milliemlak.gov.tr sitesinde Rayic Bedel sorgulama ekrani kisa sureligine hizmet verdi, yarim saat sonra da hizmetten kaldirildi. Kendi arsamin m2 fiyati 375 TL idi. Demekki daha once basina sizan tum haberler dogruymus.
  Sultanbeyli rayic bedelleri Bogaza yakin luks villalarin yapildigi Beykoz mahalleleriyle ya ayni yada daha yuksek. Bu fiyatlarla Istanbul bircok seye gebedir.

 96. enes dedi ki:

  bu ak parti bunu da seçim kampanyası yapar ve fiyatlar birazda olsa iner sanırım.

 97. celal koçak dedi ki:

  baskanımız az daha fiyarlarıda düsürürse süper olur gerekirse onu 2030 a da tasırız

 98. editor dedi ki:

  Arkadaşlar sitede yeni haber var.

 99. safak guler dedi ki:

  e sevgili sultanbeyli halkı alın size AKP 1 paket makarnaya satıldınız şimdide ödeyin bu paraları akıllanın bakalım durmak yok yola devam

 100. turgud dedi ki:

  belediye başkanının deyimlere göre fiyatların çok uygun olacağını bildiği söyleniyor .şimdiye kadar niye açıklamadı.bu fiyatlara kim sultanbeylide tapu alabilir.amaç birilerine rant sağlamak mı?

 101. HÜSEYİN KURU dedi ki:

  BEKARLARIN HALİ NE OLCAK DÜĞÜN KALDI SENEYE KARDEŞİM. FAKİR FUKARANIN ALLAH YARDIMCISI OLSUN AMİN.

 102. ÖMER MALKOÇ dedi ki:

  sayın yetkililere şunu sormak ıstıyom biz buraları 80 li yilarda aldıgimizda bizden satiş seneti istiyorlardi elektırıge suya ve vergıye bağlanmak için şimdi de bu stiş senetlerın hükmü yoktuysa neden istendı bunlar vardiysa neden o satanlara tapusuz yerı kıme satıyorsunuz neden denmedi şimdde aradan geçen bunca zamandan sona bukadar yüksek bir fiyatla çıktınıoz mılletın ve garıbanın karşisina yanıki garibabnya nasılsa gücünmüz yeter zaten eyer durumnuz iyi olsaydi kım gelırdı buraya sor kendınıza yazik deyılmı bunca karıbana gerçekten şimdi o rayiş bedeli bize sız ödeyın bizde bu şekılde size teslım edelım
  buncada verdıyımız vergılerıyle sizin olsun slm

 103. fethullah mutlu dedi ki:

  Güzel memleketimin güzel soygunu

 104. fethullah mutlu dedi ki:

  seçim üstü bu fiyatları açıkladıkları iyi oldu vatandaş oyunu kullanırken daha iyi karar vermelerine yardımcı oldular sagolsunlar

 105. mehmet tatar dedi ki:

  çingeneyi padişah yapmışlar önce kendi babasını asmış. EMLAKCILARI BİLİR KİŞİ TAYİN EDİP 2b arsa değerlerini yükseltiler doğal olarak. ÇÜNKÜ ELLERİNDEKİ HİSE TAPULARIN FİYATI ancak 2b fiyatları yüksek olursa o kadar para kazanacaklar

 106. 1985 yılında sultanbeyli hsanpaşa mah. girişten arsa aldım. emlakçı malatyalı celal sayıcı. ondan öncedede otubanın kenarından arsa almıştım ve sultanbeyliye o arsanın üstüne ev yapmak için gelmiştim. fakat o zaman tapulu yerim düz ve çok sulak bir yerdi çizmesiz bata çıka yürüyebiliyordun ve o bölgede bir tane bile ev yoktu. Mecburen 5-10 tanede olsa ev olan bir yerden tapulu arsamın iki misli fiyata arsa aldım. Hatta ben tapulu arsa isterim diye diretinmce emlakçı beni o zaman haqcı bir yer sahibine götürdü. Bak dedi senin arsan tapulu ama yaklaşık 5 km2 arazinin tek tapusu olduğu için sana ve kimseye ayrı tapu veremiyoruz dedi. Arsa satışlarının tamamı bitince aynı zamanda hacı olan emlakçı bu tapu tüm arsa alanların üstüne verilecek dedi. o zamanda sultanbeyli muhtarlıkla yönetiliyor. Bizede mantıklı geldi. zaten sonradan belediye olunca belediye başkanı bile arsa sattı. oda hoca ve hacıydı. Hatta almanyaya gitti almancılara sultan beyliyi inşaatıda yaparak arsa satışına devam etti. O zamanlarda rahmetli Turgut özal başbakandı ve hazine arazilerine tapu vriyordu. Ben yerimin tapusunun bana verilmesi için o zaman tapu için müracaat edilen büroya şimdiki parayla yaklaşık bin doların karşılığında ön para yatırdım ve makbuzu hala bende duruyor. yılar geçti. Arsayı satan hacı ve emlakçı hacı öldü. emlakçı ve hacı belediye başkanıda seçimi kaybetti. Arsayı emlakçı aracışığı ile satan hacı dayı ölünce, onun çocukları bizim arsayı ikinci kez evkur gibi kişilere tektar satıp tapuyuda onlara verdiş. yani bizde böylelikle ortada kaldık. benim emlekçıya ödeme senetlerim hala 30 yıla yakın bende duruyor. Benim gibilerin durumuda budur. Öceleri bu durum ne olucak diye defalarca belediyeye gittim sordum bekleyin başbakan sorunu çözecek dediler. şimdi ayni kurum paranız varsa piyasa koşullarından tapulu arsa alın diyor. aynı belediye zamanında herkes tapusunu emlakçıdan alsın deseydi ilk zamanlar arsalar bin ile iki bin lira arasında satılıyordu. şimdi ise yüzbinden kapı açıyorlar. Herkese selamlar saygılar.

 107. mert şahin dedi ki:

  2.b arazileri devlete ve bazı kişilere rant kapısı oldu sultanbeylide başvuru parası olan 2000TL bu kişiler ödemedi insanların nabzını yokladılar ikna turuna çıktılar tabi kendilerini gövence altına alarak geçen hafta belediye başkanının katıldığı mahalle toplantısına aynen şunları söyledi yeşil kartlılara kolaylık yapacağız onlara tapuları bedava vereceğiz maddi durumu olmdığı için kısacası yandaşların tapusunun parasınıda diğer kişilere ödetiriyorlar

 108. mert şahin dedi ki:

  yerel basına sızan rayiç bedel ile ilgili sultanbeyli belediye başkanından açıklana bekliyoruz çünkü fiyatlar çok yüksek bu paraları veren kaç kişi var soruyorum bu durum belediyeyi seçimlerde zora sokar.
  fiyatlar lüx yerlerle m2 aynı mesela üsküdar ümraniye çekmeköy gibi zamanında şahıslar satarken bu yerleri devlet neredeydi? yani burada tapumu veriliyor adamın evini tekrar adamamı satılıyor anlamadım.sayın BAŞBAKANIMIZ istanbula dolayısıyla Sultanbeyliye çok önem verdiğini biliyoruz tek ümidimiz sayın BAŞBAKANIMIZ.

 109. hüseyin öztürk dedi ki:

  kardeşm şu fakir insanlardan ne istiyorlar bu parayı nerden getirecekler allah tan korksunlar

 110. cengiz polat dedi ki:

  insanlara söz verdiler kimseyi mağdur etmeyeceğiz diye çünkü bu yerleri alan insanlar bedava almadı emlakçı yada şahıslardan satın aldılar 25 yıldır vergisini ödüyor zaten bu insanlar varını yoğunu buraya koymuş mağdur olmuş insanlar bide siz mağdur etmeyin
  bu insnların maddi durumları malum asgari ücret yani 1 m2 bir maaşı eder hak değil bu insafsızlık olur bir AKP OLARAK bunu doğru blmuyorum
  ayrıca bu konuda sayın BAŞBAKANIMIZIN bize sözü var saygılar

 111. cengiz polat dedi ki:

  25 yıldır bu insanlar burda yaşıyor vergisini ödüyor bu yerleri emlakçılardan şahıslardan o zamanın şartlarında bile yüksek fiyatlarla aldılar
  elindeki paralarını oraya verdiler bunlarıda dikkate almak gerekir sayın BAŞBAKANIMIZIN BİZE SÖZÜ VAR kimseyi mağdur etmeyeceğiz diye

 112. kaankaptan dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba sizden bir ricam var hala eski habere yorum yazıyoruz en güncel 2b haberine yorum yazarsak daha iyi olur kanaatindeyim çevrenizdeki duymayanlarada haber verelim bu rakamlara kimsenin razı olmadığını kimsenin odeyemeyecegini bilsinler basimizdaki idarecilerimiz hükümetimiz

 113. mustafa koparan dedi ki:

  sayın belediye başkanımız sultanbeyli ğariban
  semt o para kimseden cıkmaz az daha insaflı olun
  millet 2000tl bulana kadar akla karayı secti
  ğerekli yere o ğüzel dilekcenizi yazın ve uyarın bu paraları odeyemezler deyin

 114. murat bulut dedi ki:

  2b halanezeman paralarıyatacak belıolmalı bence herkes ısınebaksın

 115. murat bulut dedi ki:

  sayın baskan sızın özgüvenız cokgüzel ama bırcözüm olmadı bunlarıcözelım hüseyın bey

 116. ahmet ünal dedi ki:

  bu iş çözüldü çözüldü çözülmedi vatandaş sandıkta çok güzel çözücek beykoz belediye başkanının çabalarını görünce utanıyorum sultanbeyli sakini olarak bizim başkanda bir hareket yok sessizlik hakim….

 117. Tahir yuksel dedi ki:

  Kendisini dogrudan ilgilendirmeyen konularda bu halki hamasi konusmalarla inandirabilirsiniz ama topragini elinden almaya kalkarsaniz kendi yokolusunuzy hizlandirirsiniz.

 118. Tahir yuksel dedi ki:

  10 sene once daha ucuza satilacakti 25 milyar dolar gelir bekleniyordu bugun yuksek fiyatlara ragmen beklenti 9.8 milyar tl. Ya o gun gelir icin yalan soylendi ya da bugun elde edilecek gelir saklaniliyor.

 119. ali ünal dedi ki:

  biraz önce ankara milli emlakı aradım aldığım bilgi internetten yayınlanmayacak istanbul fiyatları adreslere tebligat yapılacak. 🙂 kurnazlığa bakarmısınız kimsenin kimseden haberinin olmayacağını zannediyorlar bence acilen tebligat eline geçince cadde mahalle bazında fiyatları paylaşabileceğimiz alan açılmalı sitede

 120. s.coskun dedi ki:

  sultanbeylinin temelini atan zaten başbakanımız sultanbeyliyi karış karış bilir insanların durumunu yapısını kimsenin bedava yer almadığını kendiside iyi bilir ALLAH deyin bekleyin ya bu milleti selamete çıkaracak yada dilim varmıyor ama yakacak.ALLAH sonumuzu hayırlı etsin not: hissede olanların durumu dahada tehlikeli 2b fiyatları onlara emsal ve dahada üstü olacak neticede durum bütün sultanbeyli için vahim.

 121. tahir yüksel dedi ki:

  yeni yapılan düzenlemeyle
  Tamamen ve münhasıran bilfiil tarımsal amaçlı olarak kullanılan ve üzerinde mandıra, sera, ağıl ve kümes gibi tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet amacıyla kullanılan konut hariç yapı bulunmayan yerler için satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50’si üzerinden hesaplanacak.
  Ben istanbul defterdarlığını aradım ikinci cümle yani sürekli ikamet amacıyla kullanılan konut hariç yapı derken oranında tarım arazisi olması gerekiyor diye hayır yasa açık herhangi o farklı bir cümle dedi.yasayı yorumlayamadı bir türlü.Gercektende karışık konut olması mı gerekiyor olmamasımı vurgu yaptığın yere göre değişiyor.Defterdarlıktakiler konut olmayacak dedi ama yasada konut hariç yapı bulunmayan diyor.

 122. can batu dedi ki:

  iyi günler,
  çevrensinde internet üzerinden rayiç bedelleri öğrenen varmı?benim 2b müracaatım olmadığı için defterdarlığın sistemine giremiyorum.tanıdığım 2b arsası olanların hiç biri bu konu hakkında bilgi sahibi değil.bırakın rayiç bedellere bakmayı,rayiç bedellerin açıklandığından bile haberleri yok.

  • Tahir yuksel dedi ki:

   Istanbul fiyatlari henuz aciklanmadi.Milli emlak i aradigimda fiyatlarin diger iller gibi internette yayimlanmayacagini,hak sahiplerine tebligat gonderilecegini soylediler.
   Muhtemelen antalyada ki toplu bir tepkiden cekiniyorlar. Yine de ben aciklanmamis olmasini hayira yorup indirime gidebileceklerini dusunuyorum.acikladiktan sonra fiyati degistiremedikleri icin antalya da yasayi degistirip yuzde elliye cektiler.Bu arada istanbulda tamami yuzde elliyle hesaplanacak hic arazi yokmus bu bilgiyide istanbul deftardarligindan aldim.

 123. sait başak dedi ki:

  hepiniz yalan sölilyosunuz arkadaşlar niye çünki sültanbeyli halkı tayip oy vercekler çünki tayip be evliya diyorlar rıskı tayip veriyomiş

 124. Ozan Sultan dedi ki:

  http://www.timeturk.com/tr/2013/03/21/gunal-jandarma-fislemesini-guler-e-sordu.html

  Köylüleri kolay lokma sandılar. Biz de kolay lokma olmayacağız. Tebligat gelsin burada yazmayan namerttir.

 125. tahir yüksel dedi ki:

  Aslında daha ulaşılabilir,katılım sağlanabilir bir yerde,bir grupta tartışıp sesimizi duyurmalıyız. Sonuçta yerel gazetenin bir yıl önceki bir haberinin altına yorum yazarak kimseye derdimizi anlatamayız.Facebooku twitterı kullanmak lazım.Maliye bakanından Belediye baskanına herkese twitterdan ulaşıp mesaj yağmuruna tutmak lazım.

 126. metin koc dedi ki:

  BU MİLLET UYUDUKCA HİCBİRŞEY DEĞİŞMEZ YAZILANLAR DOĞRU OLABİLİR KESİN BİRŞEY YOK AMA BAŞKANDA YALANLAMIYOR VE DOĞRUDADEMİYOR. BAZILARI DEVLETİN ARAZİSİNİ BEDAVA ALACAĞINISANIYOR.

 127. tahir yüksel dedi ki:

  rayic bedeller açıklandı.Mecidiye mahallesindeki yerimize 275tl fiyat biçmişler.Nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum.
  Kaynak:
  http://twitter.com/2barazi

  • ahmey görmez dedi ki:

   alo hüseyin keskin bey seni başımıza sultanbeyliyi adam et diye seçtik milletin başına bela ol diye seçmedik alacağın parayı ver bana benim 3 katlı fakir emekli malikanesini sana vereyim belki bu kanunu çıkaranlar ve bu fiyatları uygulayanlarrahat ederler ya kardeş yukarda allah var be hiçmi utanmazsınız ya 190 metre arsaya 110.000 tl isteyen zihniyet hey sayın başbakanım uyan haberin varmı senin acaba sayın topbaş seni istanbula başkan yapan sultanbeyliye verilen bu fiyatlardan haberiniz varsa artık bizlere bir şey demek düşmez en son sonuçlara bakacaz ona göre akmı karamı görecez sultanbeyli uyuma uyan uyan uyanın

 128. HüseyinKılıçdere dedi ki:

  s.a arkadaşlar öncelikle bu yorumları yazanların hemen hemen hepsi akp’ye oy verdi akp yani hükümet ne yaptı bize diyorki bu arazinin fiyatı bu ya verirsin yada afedersin defolup gidersin burdan diyor. tayyip bey birilerinin cebini dolduruyor. vatandaşa gelince vatandaşı magdur etmek için elinden geleni yapıyor. zengin daha zengin hale gelirken fakir daha fakir hale geliyor. vatandaşa hiçbir güzellik yapmıyor. siz işbirlikçi akp’ye oy vermeye devam edin bakalım daha neler yapıcak bize.

 129. s.a arkadaşlar bir teklifim önerim var size 22b sultanbeylideki metrekare fiyatları net olarak tam belli olsun yani resmi olarak o zaman sultanbeylideki ev, arsa sahibi bütün herkes toplanıp gerekli mercilere gidilerse o zaman fiyatlar üzerinde düşüş kesinlikle olur. başka türlü yorum yazmayla şununla bununla olucagına sanmıyorum. bana göre sultanbeylideki arazilerin metrrekare fiyatı adaletli bir şekilde vatandaşı magdur etmeden olucaksa 25 ile 50 lira arası olmalıdır.bundana fazlası birilerin ccebini dolduruyor. benim görüşüm de bu.saygılar.

 130. kaankaptan dedi ki:

  Fiyatlar belli bu işin neti saglaması brütü kalmadı işin sadece insanlarımızın haberi yokk!!!

 131. Sultanbeyli 2B dedi ki:

  2b ile ilgili Sultanbeyli halkına destek olun, facebook sayfasını takip edin.
  https://www.facebook.com/Sultanbeylide2bVeKentselDonusum

 132. muhttin dedi ki:

  bu fiyatla kimse alamaz

 133. DANDİK SOKAK dedi ki:

  Battalgazı mahallesınde türk telekoma yakın (nerdeyse dağ başı) ara sokak rayıc bedeli 375 tl benım odemen gereken fiyat 99bin civarı adaletmi bu hadi ödedik diyelim 2 gün sonra kentsel donusum evınızı yıkacaz 1 kat karsılıgı uste hafrıyat atmasını felan kesecek sunu bunu üste benden parada alcak
  Bu ülkede yasanmaz Allah korkum olmasa 1 dakika durmam meclisin önünde kafama sıkarım

 134. mehmet tezcan dedi ki:

  sayın başbakanıma sesleniyorum siz adaletli bir insansınız s beyli halkı bu bedelleri hak edecek ne yaptı yıllar önce buraları insanlara gelişi güzel dattılar bizlerde bir evimiz olsun diye ne zorluklsrls sldık ve bir evimizoldu keşke olmadaydı yıllar sonra ödeyeceyimiz bedel belki yüz katı
  bu bedelleri ödeyebilecek insan zaten s beylide deyil etilerde oturur bu bedeller bizi ömür boyu borç ödemeye mahkum edecektir gelecek nesilde bunun izini emin olun taşıyacaktır başbakanımız olarak sizden anlayış bekliyoruz daygılarımla

 135. ilyas güney dedi ki:

  peki kardeşim madem benden metre başına 400 tl alcaktın neden bu arsaya ev yapmama izin verdin neden su verdin neden elektrik verdin neden doğalgaz verdin 600 metre arsam var 240 bin ödemem gerekiyo bide sultanbeyli ak partinin kalesi idi hani ne oldu 100 de 80 oy verdik bunun içinmi evimizi elimizden alasınız diyemi eylem yapmak şart

 136. kadir apaydın dedi ki:

  allaha şükürler olsun ki ölüm var haksız kazançların bir ğün karşılığı çıkaçak oda bize ahiret sermayemiz olarak yeter el insaf be bu kadar verği ödeniyor elektiriği suyu bağlanıyor doğal ğazı bağlanıyor neden rahiç isteniyor illaki ğöçmenmi olmak lazım ğöçmenlere bedava veriliyor yazıklarrr olsu be ahirete tanımıyorum bunları ben ..

 137. ali ali dedi ki:

  yahu kardeşim ben her zaman diyorum bu parti zenginin partisi bu fiyatlara kimse alamayacağına göre yine tayyibin zenginlerine yarayacak galiba başbakanımız çok yoruldu bu fiyatlardan sonra galiba istirahata çekilecek gibi rabbim bunların hesabını sorsun inşallah onlardan bunlara karar verenler aynı dertlerle kederlesin

 138. ilyas aslan dedi ki:

  SEÇİM ZAMANI KAPINIZA GELECEKLER O ZAMAN VERİLECEK CEVAP BELLİDİR ………….?

 139. ali ali dedi ki:

  ben 1988 den bu yanı sultanbeylide otouruyorum bu insanlar ne zorluklarla ne yoksullıkla yaptılar oturdukları evlerini üstelik para verip aldılar şimdi bunun suçlusu kim alanmı satanmı insafsızlık yahu yukardakiler çok paraya alıştıkları için bu rakamları telafuz etmek onlar için kolay geliyor yüzbin ikiyüzbin belkide çerez parasıdır onlar için sonuç olarak yine mütahitin zenginin kucağına oturtmak istiyorlar

 140. ali ali dedi ki:

  ama bu millet bunun hesabını sandıkta verecek inşallah nasılki geçtiğimiz yerel seçimlerde sultanbeyli akp bu milletin oylarıyla birinci çıkartmışsa sonuncu çıkartmasını bilir

 141. bybirbey dedi ki:

  her şey iyi güzelde peki 850 tl emekli maaşı alan ve zamanında arsa sahibi olmuş emekliler ne yapacak satsa satamıyor alsa alamıyor peki emekliler ne yapacak bunu hiçmi düşünmediler

 142. bybirbey dedi ki:

  VAH EMEKİLERİMİZ VAH ((BENİM GİBİLER))

 143. topcuoktay dedi ki:

  durmak yok ampul parlıyor nasıl olsa bize mutehaktır

 144. yusuf ozdemir dedi ki:

  Evet askari ucretle odeyelim bu fiyatlari 3senede askari ucret le nekadar parabiriktire bilirim bir hesap yapayim yuvarlak hesap 30.000tl yapiyor tabi bir kurus bile harcamadan bu fiyat nasil 200.000tl odeyecegim acaba biz oy verdik vergilerimizden maas alanlar bile 30.000.tl maas aliyor herhalda kendi odeyecekleri kadar parayi soyluyorlar insaf demiyorum acinmasin bize biz getirdik sizi oraya geri de biz indiririz akolli olun

 145. eyüp korkmaz dedi ki:

  sultanbeyli belediye başkanı hüseyin keskin aylık 1000 taksitle alırsınız diyor ya bu adamın başkanı olduğu ilçesinden haberi yok insanlar asgari olarak 1000 veya 1300 lira maaş alıyo nasıl 1000 lira taksit ödeyecek bırakın 1000 lirayı 500 lirayı bile ödeyemeyiz

 146. murat caner dedi ki:

  ak partı ne yapdığinı bilmiyor herkes magdur olucak

 147. hakan bali dedi ki:

  yazık bızlere cok yazık

 148. ömer avcı dedi ki:

  köyümüze geri dönelim usta

 149. Yüksel aktaş dedi ki:

  Yapacak bir şey yok akp ye oy verecagız

 150. dost acı söyler dedi ki:

  araştırın bakalım çevrenizde 28 nisan pazar günü yapılacak mitingi kaç kişi duymuş.

 151. Ozan Sultan dedi ki:

  http://www.haber3.com/beykozlular-2b-eylemi-icin-gemilerle-yola-cikti-haberi-1924853h.htm

  Gemi gelir yanaşır içi dolu çamaşır
  2B nin çözümü Tayyip babaya yaraşır

 152. şenel güdük dedi ki:

  2b bedellerini tabiki ödeyeceğiz.fakat bu bedeller gerçek değil çünkü bakıyorum piyasada rayiçin yarısı denen fiyatlara parseller var ya bizler bu kadar safız saf olmasaydık zaten 2b denilen bu illete bulaşırmıydık. yazık oldu çok büyük kaos olacak bekleyip göreceğiz. tabiki ülkenin bir sürü sorunu var ama ben ce en önemlisi 2b ödemesidir. çok zor zor.secimlerde görüşürüz.

 153. şeref başar dedi ki:

  sayın ilgili makmlar bu sultan beyliyi sahiplerine ikidefa neden satılıyor ve bunula ilgili makmlar vatandaşları aydınlatacak hiç birşeyler söylemiyor ve sadece bu halkın hepsi evini gecindremesken bukdar yükün altına ve bu haileleri hac bırakmaya makum etmeye hiç kimsenin hakı yok ve cok yüksek bu meblaları bu insanlar nasıl ödeyecek almış oldugu aylıgı size verse evinde ne arcıyacak lütfen biraz duyarlı olun ve zenginlerden vergi alamazken fakirlerdenmi cıkaracaksınız ilakine bunun hiçin halkı sokamı dökmek niyetiniz

 154. saban memiş dedi ki:

  kardeşim bu ne iş millet kendini zor geçindiriyo bu nasıl adeletsizlik bunlar meçlisten konuşuyo gelsinde orda halkın yanında konuşsunlar görim bu düpedüz zenginlere peşkeş çekmek

 155. Ozan Sultan dedi ki:

  Bizim eve tebligat hala gelmedi.
  Sebep meğer evimi 2Bde iken bir de imar planında okul projesinin olduğu yere yapmışız. Bu milletle alay etmek değil de ne şimdi?

  Ben onursuz ne yaptım da benimle şimdi dalga geçiliyor. Buranın satışına göz yuman ve parselleyip satanlar namuslu fakat ben şerefsiz işgalciyim öyle mi!
  Bu tespite göre;
  İşgalci mafyadır!
  İşgalcinin işbirlikçisi dönemin belediyecileridir!
  Fatih Altaylı da gazetecidir.

 156. yksl gkdmr dedi ki:

  ben 1989 dan sultanbeylıde yasıyorum sultanbeylıyı sultanbeylı yapan bızız bırakınb taksıyı bız geldıgımızde ne dolmus ne elektırık nede su wardı camur deryasıydı burayı bu hale getıren bızız sımdı bu fıyatları belırlemısler allahtan korkun be oranın ınsanın yarısındandan fazlası garıban ya kendı ulkemızde bıle bıze yer yok anasını satım bulgarları getırıp ew sahıbı yaptık surıyelılerıde oyle ama bız kımızkı ya herkes cukka pesınde halkı dusunen yok olmayacakta zaten

 157. sultbeylide tapusu olan vatandas dedi ki:

  Arkadaslar sultanbeylide tapusu olan bir vatandasa sorun tapuyu alirken rayic bedel kayitlara ne yazilmis.Fiyati metre kareye bölün rakam ne cikiyor?

  • dost acı söyler dedi ki:

   sultanbeylide tapusu olan vatandaş,abi iyi günler,sen tapuyu ne zaman aldın.kaça aldın.kime sordun, nerde kaç almışlar,bilmece gibi yazmışsın,kim çözecek bu bilmeceyi.saygılar

 158. s coskun dedi ki:

  Ab bakani Egemen Bagis Basbakanin 2b sorununun çözümü için Maliye bakanligina talimat verdigini acikladi
  yeni bir 2b başlığına ihdiyaç var?

 159. Necmettin Kayıkçı dedi ki:

  Arkadaşlar ben Battalgazi Mahallesi Gündüz sokakta oturuyorum.Yeni bir imar planı yapmışlar sokak 15 metre.Bu plana göre bina yolda kalmış.Rayiç bedelle uğraşırken birde bu çıktı.Bu sokakta benim durumumda olan bir çok vatandaş var.Bu işin sonu nereye varacak bilemiyorum.

 160. cenk aydoğdu dedi ki:

  bimere şikayetinizi yazın.

 161. cenk aydoğdu dedi ki:

  arkadşlr bu konuda ki şikayetlerinizi bimere yazın.ne kadar cok yazılırsa o kadr cok farkedilir…

 162. Ozan Sultan dedi ki:

  bimer@basbakanlik.gov.tr adresine bir mail atın.

 163. musa ulucan dedi ki:

  tüm yorumları okudum ve genel olarak çıkan sonucun kimsenin bu bedeli ödeyecek gücünün olmadığı yönünde bu konuda nereye ne baskı yapılacak ise hak hangi kapıdan aranacak ise aramamız gerekir burada yazarak değil.. bazı sokaklarda tebliğat yapıldığı bilgisi geliyor sanırım belediye seçimleri sonrasınada bırakabilirler öncesinde rakamların makul hale gelmesi yönünde baskı oluşturulmalıdır alırlar oylarımızı sonra kalırız yine ortalıkta.. battalgazide m2 fiyatları 400 lira oldukça yüksek komşulara bakıyorum mümkün değil kimse ödeyemez..yazık ki ne yazık.. bu işe ciddi anlamda el atılmalıdır..akp yönetimi %70 oy oranı olan bir ilçede bu haksızlığı gidermelidir, hatta tüm ülkedeki haksızlığı gidermelidir, bu işte ciddi anlamda rant dönüyor dönecek.. millerin ahını almayın..

 164. ozan sultan dedi ki:

  itiraz ne haddimize. biz kimiz ki

 165. mıgo dedi ki:

  NASIL ODEYECEZ KIT KANAT GECINIYORUZZZZ

 166. yücel yılmaz dedi ki:

  istenilen miktarı bize versinler arsayı onlara verelim. amaç ne bunu çözemedim arsalarımızı hazine malı yapmakmı?

 167. Ozan Sultan dedi ki:

  şimdi anladınız mı niye bazı yerlerin tapuları verilmiyor?

 168. MUSTAFA BİLGİN dedi ki:

  EY YETKİLİLER EL İSAF…. EL İNSAF…BU PARAYI KİM ÖDEYEBİLİR. HANGİ KRİTERLERE GÖRE HESAPLADINIZ.BİZ BU YERLERİ ZAMANINDA YÜKLÜ PAREALARLA ALDIK.YİNE YÜKLÜ PARA İSTENİYOR.ÇOK BÜYÜK ZÜLÜMDÜR BU.ALLAH BUNU KABUL ETMEZ.TEZ ELDEN BİR DAHA HAKKANİYETE UYGUN DÜZENLEYİN.BU MİLLETİN DUASINI ALIN .BEDDUASINI DEĞİL.BUNU YAPACAĞINIZA İNANIYORUM.ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.

 169. nügre niiriş dedi ki:

  benım 160 metre kare yerım varr 21 bınlıra gelmıss
  pes odersem 14 bınlıra uzunnderede yorumm sızde

 170. Ozan Sultan dedi ki:

  milletin durumunda dengesizlik var, bir eve bakıyorsunuz kapıda sıfır araba duruyor, yanındakine bakıyorsunuz bacası tütmüyor. Hükümetin herkesi ağaoğlu belliyor. Millet haksızlığa baş kaldıracağı yerde banane diyip kazığı yiyor olan garibana oluyor.

 171. kenan tamgöz dedi ki:

  bakanlar sultanbeyline geliyor.
  beykozlunun yaptığını biz neden yapamıyoruz.
  sesimizi çıkartalım,henüz geçmiş birşeryok

 172. kenan tamgöz dedi ki:

  nügre uzunderede nerede yerin.benim mecidiye 275 geli.tebligatta gönderilmedi.sana tebligat ulaştı mı.hangi mahalle seninki

 173. kaankaptan dedi ki:

  Ezik kalmıssın kardes hala neye itiraz ediyorsun kritikler yapıyordun yok secim öncesi sonrası yok oyunuzu bunlara verirsin yine diye sarıyor bana salca oluyordun simdi mi bayraktarlık yapmaya basladın .Gec kaldın kardes gec sanki biz insanların hakkı icin ugrasmıyorduk aynı safta yer tutman gerekirken dalgacılıgının kurbanı oldun .Kritik yaparken öngörülerin icinde kac senedir tapu meselesi konusulurken para biriktirme öngörün yok muydu ??!! Sanada dua edecegim ins bir yerden para gelir ayarlarsın magdur olmazsın diye acı söyleyen dost .Unutma hepimiz sbeylideyiz burası bir gemi bogulursak hepimiz bogulucaz ya tayfa ol yada gemiyi ilk terkeden farelerden !!!

  • dost acı söyler dedi ki:

   sen kafanı bi toparla arkadaşım,kimin neyi savunduğu veya ne istediğini anlamadan yorum yapıyorsun.benim 2b sorunum yok.sadece burda yaşayan insanların haklarını arama konusunda yeterli girişimlerde bulunmadığı anlatmaya çalışıyorum.üzerinde oturduğu arsanın hangi kapsamda olduğunu bilmeyen var bu ilçede,kaldı ki hakkını nasıl savunsun,

 174. kaankaptan dedi ki:

  Sen kafani toplama burda yazdiklarini oku hatani kabullen sus artik ok.Bir arada hem beykozda hem sbeylide arsam var diyordun simdi yol gostericilge soyunmussun oku bakalim yazdiklarini dalga mi geciyorsun cevap mi yetistiriyorsun :)))

 175. kaankaptan dedi ki:

  O mitingleri face te twitterda biz orgutledik ama yine halkim kacak dögüstü bundan sonrasini kendileri bilir inanmadiniz karaladiniz vs vs ati alan uskudari gecti

 176. kaankaptan dedi ki:

  İnanmıyorum bugune kadar kurdugun en mantıklı cümleleri kurmussun !! Hani senin beykozda hem sbeylide 2b arsan yok muydu cark mı ettin ??!!! Yazılarını oku ölc insanlarla kafamı buluyorsun yol mu gösteriyorsun bir bak.28 Nisan da miting var diye reklamını yaptıgın ümraniye sbeylide vb yerlerdeki eylemleri biz organize ettik twitterda face te

 177. kaankaptan dedi ki:

  Editor arkadas yorumlarımı yayınlayacaksan yayınla yayınlamayacaksan bileyim tekrara düsmeyeyim her yorumuda yayınlama ciddi tipler mi var dalgacılar mı belli olsun sonra herkes kahramana soyunuyor olmuyor !!

 178. OzanSultan dedi ki:

  http://guneyege.net/v1/2015/04/08/2b-magdurlarindan-hukumete-destek/

  bizim beynimizin çalışması için makarnadan başka şeyler yememiz gerekiyor. 2b mağduru vatandaş ama kasabın bıçağını yalayan koyun gibi gözleri bağlı, gerçeği görmüyor.

 179. vedat kaya dedi ki:

  2b bekli yordumgelsındıye geldi simdi tapuyu bolemiyorum yol tek gozukuyor cınsıyetmıs yok oymus yaziklar olsun sultanbeyli belediyesıne

 180. Yunus Emre Aaktaş dedi ki:

  tebligat adreslere ulaşacak diye beklememizi söyleyen defterdarlık Tebligatımız bize ulaşmadı. Şu an da arsanın hazineye kaldığını söylüyorlar biz daha fiyatı bile göremedik. Neymiş efendim muhtarlığın size bildirmesi gerekiyormuş. Muhtarlığa bile gittik. Bize tebligatınız gelmedi dediler. Şu an tebligatın 3 aylık süresini geçirdik ve arsa elimizden uçup gitti. Bizim mağduriyetimize kim çözüm bulacak

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI