SULTANBEYLİ’DE YIKIM BAŞLIYOR! (MU)?

SULTANBEYLİ’DE YIKIM BAŞLIYOR! (MU)?
Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde orman arazisini işgal gerekçesiyle 390 konuta yıkım kararı için dava açılmıştı. Sultanbeyli 1. Sulh Ceza Mah­kemesi’nde görülen davalar sonuçlandı ve Hasanpaşa Mahalle sakinleri davayı kaybetti. Davayı...

Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde orman arazisini işgal gerekçesiyle 390 konuta yıkım kararı için dava açılmıştı. Sultanbeyli 1. Sulh Ceza Mah­kemesi’nde görülen davalar sonuçlandı ve Hasanpaşa Mahalle sakinleri davayı kaybetti. Davayı kazanan Çevre ve Orman Bakanlığı, mahalle sakinlerine tebligat göndererek 30 gün içerisinde evleri boşaltmalarını istedi. Tebligatlar sonrası mahalle sakinleri harekete geçti. Yaklaşık 500 vatandaş dün akşam Bahadırlar Düğün Salonunda bir araya gelip yol haritasını belirledi.

 

YIKIMIN AYAK SESLERİ

■ Sultanbeyli Hasanpaşa mahalle halkının beklemediği karar mahkemeden çıktı. Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde bulunan 390 konut’un orman arazisini işgal gerekçesiyle Orman Bölge Müdürlüğünün açmış olduğu ‘tahliye davası’ karara bağlanarak sonuçlandırıldı. Sultanbeyli 1. Sulh ceza mahkemesinin 2009/850 sayılı kararı ve Yargıtay 3. Ceza Dairesinin onayıyla 390 konutun orman arazisini işgal ettiği gerekçesiyle yıkılmasına karar verildi. Kararın taraflara ulaşması sonucu Sultanbeyli Orman işletme Müdürlüğü, 6831 sayılı yasanın 93/4 madde­si gereğince yıkılması kararı verilen ev sahiplerine 05.03.2012 tarihinde tebligat çekerek 30 gün içerisin de evlerinin boşal­tılmasını, binanın boş olarak idareye teslim edilmesini, teslim edilmemesi halinde idarece infaz işleminin yapılacağı, yıkım esnasında meydana gelecek her türlü zarardan idarenin sorumlu olmayacağı, yıkım ve enkaz kaldırma masraflarının vatandaş tarafından tazmin edileceğini tebliğ etti.  Yapılan tebligatlar mahalleye bomba gibi düştü.

VATANDAŞ ÇARESİZ

■ Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde bulunan Necip Fazıl Caddesi, Vefa, Karaçam, Karabekir, Kır, Ömür, Sinan ve Ne­cip Fazıl caddesinin paralelinde bulunan sokak sakinlen elle­rine ulaşan tebligat sonrası çaresiz kaldı. Orman Bölge Müdürlüğü’nün vatandaşların aleyhine açmış olduğu davayı Yar­gıtay’ın ilgili dairesi de onaylayınca yıkım kesinlik kazandı.

■ Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde bulunan Ne­cip Fazıl Caddesi, Vefa, Karaçam, Karabekir, Kır, Ömür, Sinan ve Necip Fazıl caddesinin paralelinde bulunan sokak sakinleri ellerine ulaşan tebligat sonrası çaresiz kaldı. Orman Bölge Müdürlüğü’nün va­tandaşların aleyhine açmış olduğu davayı Yargıtay’ın ilgili dairesi de onaylayınca yıkım kesinlik kazandı.
Sultanbeyli Orman işletme Şefliği, mahkeme kararına istinaden ilgili vatandaşlara tebligatlar ulaştırılmaya başlandı. Yapılan tebligatta mahkeme kararı hatır­latıldı ve vatandaşların 30 gün içerisinde işgal ettik­leri orman arazileri ve üzerinde yaptıkları konutlan terk etmeleri istendi. Ayrıca, her bir vatandaşa mahkeme masraflarından dolayı en az 2 ile 3 milyar pa­ra cezası kesildi. Evleri yıkılacak vatandaşlar bir yandan para cezasına bir yandan da yıkım kararına tep­ki gösterip çaresiz olduklarını açıkladılar. Yıkımı engellemek için dün akşam Bahadırlar Düğün Salonunda toplanan yaklaşık 500 mahalle sakini, ne yapacaklarını, nasıl bir yol izleyeceklerini değerlendirdiler.

BİZ BURADA ‘İŞGALCİ’ DEĞİLİZ

■ Ellerine tebligat ulaşan vatandaşlara yine ilk ola­rak HABER TAKİP gazetesi ulaştı. Toplantı da görüştüğümüz birçok vatandaş:” mahkemede yaptıkları sa­vunmaları tekrarlayarak biz buraları işgal etmedik. Buraları birileri tarafından işgal edilmiş. Biz memle­ketimizden geldiğimizde buralar birileri tarafından satılıyordu. Bizler buraları paramızla aldık. Bizi o gün­lerde hiçbir yetkili uyarmadı. Buralar orman arazisi demedi. Bizler buraların bedellerini ödeyerek aldık. Bize arsaları satan vatandaşlar orman arazilerini satmadıkları gerekçesi ile mahkemelerden berat etmiş, biz ise ormanda yer yaptığımız gerekçesi ile suçlu ilan ediliyor ve evlerimiz başımıza yıkılıyor.” dediler.

BURALAR YAPILIRKEN YETKİLİLER NEREDEYDİ?

■ Bazı vatandaşlar ise o tarihlerde görevde bulunan yetkilileri suçlayarak buralar işgal edilirken yetkililer neredeydi? Bu yapılaşmaya neden müsaade ettiler? Niçin buraların satılmalarına göz yumdular? diye bir dizi soru yönelttiler. Birçok vatandaş Çevre ve Orman Bakanlığına çağrıda bulunarak, bizi tahliye etmeden önce bu usulsüzlükleri yapanları bulup cezalandırın dediler.

YETKİLER DAVET EDİLMİŞ AMA KİMSE YOKTU!

Toplantı salonunda görüştüğümüz birçok vatandaş, “Bizim sıkıntımıza çözüm bulacak insanlar burayı yöneten kişiler. Bu toplantıyı yapacağımızı, gelip bize yol göstermeleri için kendilerini davet ettik ama gördüğünüz gibi kimse burada yok. Seçim zamanında kapımızdan ayrılmayan o siyasiler önümüzdeki yerel seçimlerde karşımıza nasıl çıkacak. Çok merak ediyoruz” ifadelerini kullandılar. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı toplantıda Avukat halkı bilgilendirdi.

YASA NE DİYOR?

■ 6831 Sayılı Yasanın konuyla ilgili 93/4 maddesini aynen yayınlıyoruz. Orman arazileri üzerinde kaçak olarak elde edilen her türlü mahsul ve tesislerin mü­saderesine hükmolunur. Müsadere olunan mahsuller satılarak bedeli orman genel müdürlüğünü irad kay­dolunur. Müsadere edilen tesisler, binalar ise orman müdürlüğü ihtiyaç görüldüğü takdir de orman ve di­ğer hizmetlerde kullanılabilir. Aksi takdir de ilgili or­man dairesince yıkılmak suretiyle karar infaz olunur.

 

“SULTANBEYLİ’DE YIKIM BAŞLIYOR! (MU)?” Başlıklı Haber İçin 12 Yorum Yapılmış
 1. Gürkan Zor dedi ki:

  Yıkım olacağını sanmıyorum.. Herkezin içi rahat olsun o prosedür gereği yollanmış olabilir

 2. İsmail ÖZKUL dedi ki:

  Bu olay Hasanpaşa mahallesi için kangrean olmuş yıllardan beri buna çare bulunamamış.Yıllardır insanların mağduriyetini gidereceğiz diye oylarını alanlar neredeler.AKP ve Sultanbeyli Belediyesi bir an önçe bu insanların dertlerine çare bulmak zorundadırlar.yıkım orada felaketlere neden oabilir…

 3. Ramazan Çalışkan dedi ki:

  biz oraları satın alırken çöp vergisi emlak vergisi öderken kimse buralar orman bölgesi demiyordu. şimdi mi anlaşılmış orman olduğu. hiç bir şey olmaz kolay mı öyle koca bir mahalleyi yıkmak.

 4. BU ÜLKE İNSANI dedi ki:

  burası sultanbeyli insanın degeri olmadığı yöneticilerin yalnız sultanbeyli üzerinden nasıl nemalanırız diye düşünüldüğü bir köy konumunda ilçe sultanbeyli belediye meclisinde bir meclis üyesi yapılan yolsuzluklara isyan ediyor ismi hayri olan sultanbeyli belediyesi yöneticileri bazı gelirleri kendi adlarına geçirmişler bu olay sultanbeyli halkına duyuruldu.demekki sultanbeyliyi yöneten yöneticilerin sultanbeylinin sıkıntıları ile ilgili her hangi bir sorunu yok.sultanbeylili yöneticilerin sorunu bu insanların hakkı olan paraları nasıl gasp ederim tek düşündükleri bunlar ama allah bunların hesabını sultanbeyli belediyesi yöneticilerinden soracak yeter artık

 5. yusuf dedi ki:

  gürkan bey siz sultabelediyesinin avukatımısınız

 6. arkadaşlar belediye seçimlerinde av. HALİL İBRAHİM ARIKAN Seçilseydi bize yolgöterirdi bunlar TOKİ nin kulu olmuşlar buraları onlara peşkeş çekecekler belli.

 7. tevfik albağlar dedi ki:

  evet eğer sultanbeyli halilibrahim arıkanı seçseydi bu başımızdaki kımız zararlılarıyla nasıl başaçıkacağımızı söylerdi elinde şu anda bir yetki yok ama yine sayın arıkana bu halk giderse nasıl bir yol haritası izlememiz gerektiği konusunda fikir sahibi olmamıza yardım eder kanaatindeyim.

 8. şaban beşoluk dedi ki:

  bu olayla ilgili artık hep biraya gelme başarısını gösterdik komisyon kuruldu sadece oy zamanı buraya gelen ler bundan sonra oy için gelemeyecekler burada artık birkişi onbin kişi demek satan suçsuz para alıp yaptıran suçsuz varını yoğunu buraya gömen bu gariban halkmı suçlu her partiden millet vekili gelip derdimizi dinlerken canımızla kanımızla desteklediğimiz vekil yaptığımız insanları birkere yanımızda göremedik bizleri en çok üzen olay bu.

 9. ayşe keleş dedi ki:

  çok enteresan benim evimin 10 m ilerisi 2B kapsamına alınmış ama benim evimin bölgesi alınmamış yani sultanbeylide rant sağlanan kişilerin arsaları 2 B kapsamında ama fakir fukaranın evleri kapsam dışı yok artık bu halk eskisi gibi cahil deyil ağalar size savaş açmanın zamanı geldi geçiyo…ya herkese yada hiç kimseye!!!

 10. erkan alasoy dedi ki:

  tüm vatandaşlara sesleniyorum
  yıkıma gelen ilk kepçeyi mahalleye yüzbinleri toplayarak yakalım yoksa kimsenin bi b..k yapacağı yok kimin umrunda garibanın evi yıkılmış yıkılmamış belli işte kentsel dönüşüm adı altında paralı kişilere satılmış yeni yeni siteler yapılacak tamda ormanın kenarı havadar artık böyle yerleri bulmak çok zor hazır fırsat vur garibana tekkmeyi zaten sesi çıkmıyor olay bu birlik olmaktan başka çare yok arkadaşlar parti falan hikaye hepsi birbirinden beter

 11. aykutsarıca dedi ki:

  ben magdur degilim ama arkadasların arkasındayım olayla bizzat ilgileniyorum orman olan mah tam karşımızda

 12. aykutsarıca dedi ki:

  inşallah hepısının magduruyetı giderilecek tir yakmak yıkmak işlerini dfahada zorlaştıra bilir bence ama enson durumda oda olabilir tabiki allah yardımcıları olsun

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI