SULTANBEYLİ’DE TÜTÜN AVI

SULTANBEYLİ’DE TÜTÜN AVI
Kış aylarının yaklaşması ile birlikte işyerlerine sigara denetimleri de başladı. Sultanbeyli Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan komisyon, Pazar akşamı Sultanbeyli’de bulunan kahvehanelere sigara denetimi yaptı. Yapılan denetimlerde usulsüz davranan işyeri sahipleri...

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte işyerlerine sigara denetimleri de başladı. Sultanbeyli Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan komisyon, Pazar akşamı Sultanbeyli’de bulunan kahvehanelere sigara denetimi yaptı. Yapılan denetimlerde usulsüz davranan işyeri sahipleri uyarıldı ve bilgilendirildi.

Denetimler her ay yapılacak!

Sultanbeyli Sağlık grup Başkanlığı, Zabıta Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü’nden oluşan bir ekip dün gece kahvehanelerde tütün avına çıktı. Kod adı Tütün avı olan sigara denetimi ilçedeki tüm kahvehaneleri kapsadı. Sigara denetimi yapılan kahvehanelere, Sağlık Grup Başkanı Erkam Eksen’de katıldı. Denetimler sırasında kahvehane sahiplerini uyaran Eksen, ‘ Kapalı alanlarda sigara içme ve içirtmek yasa gereği yasak. İnsanlarımız bize kapalı alanın kriterlerini fazlasıyla soruyor. 4250 kanun maddesine göre 70 santimetreyi geçen ve üstü açılır kapanır olan bir yer kapalı mekân sayılır. Ayrıca, 135 ve 140 cm boyutundaki bir duvar dahi o mekânın kapalı alan olduğunu gösterir’ dedi. Birçok kahvehane sahibini denetim esnasında bilgilendiren Eksen, ‘Bu denetimler sıklıkla sürecek. İşletme sahiplerini ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz. İşletme sahiplerinden isteğimiz, kapalı alanlarda sigara içilmemesi konusunda gayret göstermeleri ve 18 yaşından küçüklere sigara satışı yapmamalarıdır. Sigara satışı yapan iş yerlerinin sigarayı gözle görünür yerlerde ve gıda maddelerinin yakınında satmamaları gerekiyor. Aksi takdirde işletmelere bin ile 5 bin TL arasında değişen para cezası uygulanacaktır.” Bazı iş yerlerini gezen denetim heyeti, kapalı alanlarda sigara içilmesine izin veren işletmeler hakkında tutanak tutarak, uyarı cezası verdi. Eksen, bu uygulamada tutanak tutulan işyerlerine sadece uyarı ve bilgilendirme yapıldı. Bir sonraki uygulamada uyarıyı dikkate almayan ve insan sağlığını hiçe sayan işletmecilere bin ile 5 bin lira arası para cezası kesilecektir” dedi.

Denetim komisyonu

Sultanbeyli Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan sigara denetim komisyonu şu isimlerden oluşuyor. Sultanbeyli Sağlık grup Başkanı Erkam Eksen, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim şube Müdürü Celal Gündoğdu, Sultanbeyli Zabıta Müdürü Salih Nur, Sultanbeyli İlçe emniyet Müdür yardımcısı Komiser Ramazan Kalafat, D.r Şuayip Sancaktar, Eczacı Ahmet Ocak, Sağlık Memuru Fahri Zorluoğlu, Zabıta Memuru Salih Sevdalı ve Polis memurlarından oluştu. Komisyonu kurulu, Denetimler sık aralıklarla devem edecektir. İnsanlarımızın bu konuda sağduyulu davranmaları gerektiğini söyleyerek insan sağlığına önem verelim mesajını verdiler.

 

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI