47 İŞÇİ TORBA YASASINA TAKILDI!

47 İŞÇİ TORBA YASASINA TAKILDI!
AK Parti hükümetinin Şubat ayında çıkardığı “Torba yasa”ya konulan 166. madde belediyelerde çalışan (Norm kadro) yani kadro fazlası işçiler, başka kamu kurumlarına gönderiliyor. Bu bağlamda Sultanbeyli Belediyesinden 47 işçinin...

AK Parti hükümetinin Şubat ayında çıkardığı “Torba yasa”ya konulan 166. madde belediyelerde çalışan (Norm kadro) yani kadro fazlası işçiler, başka kamu kurumlarına gönderiliyor. Bu bağlamda Sultanbeyli Belediyesinden 47 işçinin başka kamu kurumlarına gönderileceği öğrenildi.

 SULTANBEYLİ, KARTAL, TUZLA, ŞİLE BELEDİYELERİ İSİM BİLDİRİYOR!

 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve halk tarafından ‘Torba Yasası’ olarak bilen 6111 sayılı kanunun 166. Maddesi, Sultanbeyli Belediyesinde çalışan 47 işçiyi vurdu. Yasa sonrası yetkili konuma geçen valilikler, belediyelerden norm kadro fazlası işlerin isim listesini kendilerine bildirilmesini isteyen bir yazı gönderdi. İstanbul’un 39 ilçe belediyesinden sadece 11 belediye İstanbul Valiliğine norm kadro fazlası işçi listesini bildirmeye hazırlanıyor.  Anadolu Yakasından Sultanbeyli, Kartal, Tuzla ve Şile Belediyeleri valiliğe isim listesi gönderecek belediyeler arasında yerini alıyor. Sultanbeyli Belediyesi belirleyeceği 47 işçinin ismini 29 Ekim tarihine kadar valiliğe bildirecek.

 İŞÇİLER: ‘NORM KADRO ZATEN EKSİK. BİZ NİYE GİDİYORUZ?’

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan işçiler: ‘Bizler, ekmeğimiz için çalışan insanlarız. Yasalar ve yöneticiler bize ne derse onu yapmakla yükümlü olan kişileriz. Bizler bugün Torba Yasasının 166. maddesinin mağduriyetini yaşıyoruz. Torba yasanın 166. maddesi gereğince ‘belediyelerde çalışan norm kadrosu fazlası işçiler, valiliğe bildirilir valiliklerde bu işçileri başka kamu kurumlarında görevlendirir diyor’. Sultanbeyli Belediyesi’nin işçi norm kadrosu 210 kişi. Belediyede çalışan 172 işçi var. Bu haliyle belediyenin 38 işçi daha alması gerekiyor. Ama belediye yönetimimiz adam istihdam etmek yerine biz 47 işçiyi fazla gibi gösterip başka kurumlara gönderiyor’. Bu 47 kişi cımbızla seçilmiş vaziyette. Çoğumuz arazide çalışan insanlarız. Siyasi olarak arkamız olmadığı için bizler bu yasaya kurban verildik’ şeklinde açıklamalarda bulundular.

SULTANBEYLİ BELEDİYESİ: ‘İŞÇİLER İLÇE MİLLİ EĞİTİMDE GÖREVLENDİRİLECEK’

Tarafsız habercilik gereği konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Sultanbeyli Belediyesi gazetemize yazılı açıklamada bulundu. 47 işçinin Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevlendirileceğinin ifade edildiği açıklama şöyle:

25 Şubat 2011 tarih ve 6111 sayılı kanunun 166 maddesi gereğince;

Belediyelerin sürekli işçi kadrolarında çalışan ihtiyaç fazlası işçilerin, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatındaki sürekli işçi kadroları ile atanması imkanı getirilmiştir. İhtiyaç fazlası işçilerin tespitini yapmak üzere İstanbul İl vali yardımcısının başkanlığında, il emniyet müdürü, defterdar, il milli eğitim müdürü, il mahalli idareler müdürü ve işçi devreden işyerinde toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili işçi sendikası temsilcisinden oluşan bir komisyon kurulmuştur. ( Hizmet İş Sendikası Temsilcisi ve Sultanbeyli Belediyesi çalışanı Mustafa Şişman Komisyon üyesi olarak belirlenmiştir)

Tespitin yapılmasına esas işçilerin listesi Belediye Başkanlığı tarafından ilgili komisyona sunulmuştur. İhtiyaç fazlası olarak bildirilen işçilerin belirlenmesinde ve komisyon tarafından onaylanmasında, 5393 sayılı Belediye kanununun 49 uncu maddesindeki oranlar, kurumun bütçe dengesi, norm kadrosu ve yürütmekle görevli olduğu hizmetin gereği gibi kriterler dikkate alınmıştır.

Bu kapsamda belirtilen oranlar dikkate alınarak 47 işçi personel nakil kapsamına alınmış ve yakında belirtilen komisyon tarafından devir işlemleri tamamlanmıştır. Nakil edilen personel Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılacaktır. Devredilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal hakları; toplu iş sözleşmesi bulunan işçiler bakımından devir işleminden önce tabi oldukları toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre belirlenecektir. Bu nedenle devredilen işçilerin ücret ve sosyal hakları açısından kayıpları bulunmamaktadır.

“47 İŞÇİ TORBA YASASINA TAKILDI!” Başlıklı Haber İçin 4 Yorum Yapılmış
 1. Gürkan Zor dedi ki:

  Bu işi yapanlar gerçekten her şeyi bir kenara atıp vijdani muhakeme yapmalı.O işçilerin araların da neredeyse belediye kurulduğundan bu yana görev yapan ”BEDENSEL ENGELLİ” arkadaşımız Cihan Gelmiş kardeşimiz de mevcut ve içinde bulunduğu durum psikolojisin de derin yaralar.Açmış ne diyelim.SULTANBEYLİYİ SULTANBEYLİLİ MAĞDUR EDERSE KİM SAHİP ÇIKAR?

 2. BEYHAN.AŞKIN dedi ki:

  NASIL.FAZLA.OLUYOR.ONU.ANLAMADIM.FAZLAYSA.VURAL.IŞIK.
  BEYHAN.TOSUN.GÖRGÜN.ÖZCAN. ve ismini BİLMEDİĞİMİZ.BİR.ÇOK.İSMİ.NEDEN.İŞE.ALDI.
  O.ZAMAN..BUNLARIMI.GÖNDERECEK.YOK

 3. ilyas koçhan dedi ki:

  BEYLER BUNLARIN USTALIK ZAMANI
  TAYYİP SEÇİMDE NEDEDİ BU SEFER USTALIK ZAMANI DEMEDİMİ ADAMLAR USTALIKLARINI GÖSTERİYORLAR İŞCİ ÇIKARMA ZAM ÇAT CUT TÖRER DAHA VS BİZ BUNLARI HAKEDİYORUZ ADAM DAVOSTA ÇIKIŞ YAPAR ALKIŞLARIZ MEYDANLARDA KASIMPAŞALI OLUR ALKIŞLARIZ BİZİM DE İSTEDİĞİMİZ BUNLAR ZATEN NİYE TEPKİ GÖSTERİYORUZ Kİ %50 GELMEDİMİ DEMEKKİ İSTİYORUZ

 4. Semra Tuynak dedi ki:

  Her ne olursa olsun, kimler neleri hak ediyorsa, nelere layıksa onlara onlara kavuşsun.Yeter ki hak yerini bulsun,vicdanlar da rahata kavuşsun İNŞAALLAH diyorum gerçekten inanan ve inandığı ile amel eden din kardeşlerim.

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI