HAYIRLI İŞLER MİHRİBAN HANIM?

HAYIRLI İŞLER MİHRİBAN HANIM?
Kartal Merkezli Hakimiyet Gazetesi’nin, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mihriban Büyükaslan hakkında yayınlamış olduğu ‘Müdürün Arpalığı’ başlıklı haber gündeme bomba gibi oturdu. İşte Hakimiyet Gazetesi’nin sayfalarına taşıdığı o haber...

Kartal Merkezli Hakimiyet Gazetesi’nin, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mihriban Büyükaslan hakkında yayınlamış olduğu ‘Müdürün Arpalığı’ başlıklı haber gündeme bomba gibi oturdu. İşte Hakimiyet Gazetesi’nin sayfalarına taşıdığı o haber ve belgeler….

 

TOPLAM 26 BİN TL.

Adalar Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vekaleten yürüten Mihriban Arslan Büyük’ün kendisine bağlı olarak çalışan Burgazada Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bütçesinden makam gücünü kullanarak ve personeli psikolojik baskı altına alarak çiftlik gibi kullandığı iddia ediliyor.

Burgazada Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Mehmet Akar’ın İlçe Kaymakamlığına verdiği dilekçe ile ortaya çıkan skandalda adı geçen Milli Eğitim Müdürvekili Mihriban Büyükaslan’ın yetkisini aşarak, faturalı 11.500 TL. faturasız olmak üzere de 15.000 TL usulsüz harcama gerçekleştirdiği belirtilirken, Büyükaslan’ın Adalar’da sosyal statüsünü güçlendirmek adına bu harcamaları yaptırdığı ve hiçbir uyarıyı da dikkate almadığı öne sürülüyor.

MAAŞ VERİLİYOR

Mehmet Akar’ın İlçe Kaymakamlığı’na verdiği ve şok iddiaların yer aldığı dilekçeye göre, İlçe Milli Eğitim Müdürvekili Mihriban Büyükaslan’ın kurumla ilişkisi olmayan ve kurumun da ihtiyacı olmamasına rağmen hiçbir üst makamdan onay almaksızın bazı kişilerin kurumda çalıştırılıyormuş gibi gösterilerek maaş bile ödendiği iddia edildi.

Sözü edilen kişinin hala maaş almaya devam ettiğinin de vurgulandığı ve Adalar Kaymakamlığına verilen bu yazıyla aynı zamanda da İlçe Kaymakamı Salih Keser’i uyaran Burgazada Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar, önlem alınmaması ve paraların kuruma geri ödenmesinin sağlanmaması halinde suç duyurusunda da bulunacağı ifadelerine yer verdi.

 

MÜDÜRÜN ARPALIĞI

Adalar İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mihriban Büyükaslan’ın Burgazada Öğretmenevinin kasasını özel çiftliği gibi kullanarak, zarar ettirdiği ortaya çıktı. Adalar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Büyakaslan hakkında ortaya atılan şok iddialar ile çalkalanırken, yolsuzluğu ise Adalar Kaymakamlığı’na 13.09.2010 tarihinde bilgilendirme ve uyarma amacıyla dilekçe veren Burgazada Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar çıkardı.

Burgazada Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar’ın verdiği dilekçede İlçe Milli Eğitim Müdürü Mihriban Büyükaslan’ın öğretmenevi kasasını nasıl boşalttığı ve hortumladığı tüm detaylarıyla anlatıldığı dilekçeye göre; Büyükaslan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı tüm genelgeleri de görmemezlikten gelirken keyfi olarak harcamalar yaptırıldığı ve öğretmenevinin zarara uğratıldığı iddia edildi.

PARALAR ÖDENMEDİ

 

Adalar İlçe Milli Eğitim Müdiresi Mihriban Büyükaslan’ın Elazığ’dan gelen  ve Öğretmenevi’nde konaklayan guruba kesilen 28,01,2010 tarih, A 27 nolu fatura ile dört bin dört yüzyetmiş TL ve yine Elazığ’dan gelen ve öğrencilerin konakladığı ikinci gurubun dakonaklama gideri olarak kesilen 05.02.2010 tarih ve A 28 nolu fatura bedeli olan Altı bin 110 TL’nin şu ana kadar kuruma ödenmedi.

PSİKOLOJİK BASKI

İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mihriban Büyükaslan’ın 2009 Ramazan ayı’nda verdiği iftar yemeğinin de bedeli olan 1.000 TL’nin de ödenmediği ve kurumun zarara uğratıldığının açıkça belirtildiği dilekçede, ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün amir olma vasfını kullanarak personel üzerinde psikolojik baskıyla yanlış harcamalar yaptırdığı iddia edildi

Faytoncuların eğitiminde görevli iki kişinin de Burgazada Öğretmenevi ve Akşam Sanat okulu’ndan ücretsiz olarak yararlandırıldığı da ortaya atılırken, Müdür Yardımcısı Mehmet Akar’ın imzasını taşıyan dilekçede ayrıca yine faytonculara belge verme töreni için düzenlenen yemek için Büyükada’da bulunan bir tesise de haksız kazanç sağlandığı belirtiliyor. Belge dağıtım töreninin düzenlendiği tesise Öğretmenevi ve Akşam Sanat okulu kasasından 1.000 TL ödendiği dikkatlerden kaçmazken, bu harcamanın da genelgeye aykırı olarak Büyükaslan’ın baskısıyla yaptırıldığı öne sürüldü.

ÇALIŞMAYANA MAAŞ

Adalr İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mihiran Büyükaslan hakkındaki iddialar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Burgazada Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar’ın imzasını taşıdığı söz konusu dilekçede Büyükaslan’ın hiçbir üst makamdan izin ve onay almadan kendi isteğine bağlı olarak kurumda çalışmadıkları halde bazı kişilere de maaş ödettirdiği ortaya çıktı. Mehmet Akar, Adalar Kaymakamlığına verdiği dilekçede, Mihriban Büyükaslan’ın bu kişilerin işlerine hala son vermediğini de açık ve net olarak belirtiyor.

HARCAMALAR BİLİNMİYOR

Adalar İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mihriban Büyükaslan’ın 10,06,2010 tarihinde Altıyüz TL, 25.07.2010 tarihinde 2,500.00 TL. 11,08,2010 tarihinde de 900.00 TL. olmak üzere toplam dört bin TL’nin hiçbir belge olmadan Burgazada Öğretmenevi’nden aldığı ve geri ödemesini de gerçekleştirmediği iddia ediliyor. Yapılan bu işlerde kuruma fayda getirilmediğinin aksine zarar verildiği belirtiliyor.

SOSYAL STATÜSÜNÜ GELİŞTİRDİ!

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mihriban Büyükaslan’ın sosyal statüsünü geliştirmek amacıyla Büyükada Anadolu Kulübünde de iftar yemeği verdiği ve bunun karşılığında da Öğretmenevi kasasından 1,000.00 TL paranın çıktığı belirtilirken, tüm bu harcamalar karşısında toplam 11.500 TL. faturalı 15 bin TL’de belgesiz ödeme yaptırdığı öne sürülürken, Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nun da zarar ettirildiği iddia edildi.

KAYMAKAM’DA UYARILDI

13,09,2010 tarihli Adalar Kaymakamlığına verilen dilekçe’de ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Mihriban Büyükaslan’ın Burgazada Öğretmenevi’nden harcattığı paraların geri ödenmesi konusunda defalarca sözlü olarak uyarıldığı ancak hiçbir şekilde geri ödenmediği belirtilirken, Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar’ın ilçe Kaymakamlığı’ndan da bu konularla ilgili yardım istediği ve ilçe Kaymakamı Salih Keser’i de uyardığı ortaya çıktı. Kaymakam Keser’in de Burgazada Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mehmet Akar tarafından uyarıldığı dilekçede “Kurumdan hiç ama hiçbir kişinin karısı, kocası, eşi, dostu vb. yakınlığından kaynaklı menfaat sağlayamayacağına ilişkin emirler doğrultusunda hareket etmek zorundayız. İlerleyen zamanlar içerisinde söz konusu harcamaların ödenmesi için gerekli çalışmaları yapmanız umuduyla. Aksi takdirde kurum müdür yardımcısı olarak üç nüsha halinde düzenlemiş olduğum bu kurum içi bilgilendirme ve uyarmı yazısını ilgili birimlere suç duyurusu olarak vereceğimin bilinmesini ister” sözleri yer alıyor.

VEKALETEN BAKIYOR

Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan ve İstanbul’un tek bayan İlçe Milli Eğitim Müdiresi olan Mihriban Büyükaslan’ın asıl kadrosu iseSarıyer Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda bulunuyor. Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosunda bulunan Metin Taşdemir ise bir süre Şile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıktan sonra şimdi İstanbul İl Müdür Yardımcılığı görevinde bulunuyor.

 

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI