AYDOS ORAMIN’DA BİNLERCE ÇAM AĞICI KESİLMİŞ!

AYDOS ORAMIN’DA BİNLERCE ÇAM AĞICI KESİLMİŞ!
Gazetemize gelen ihbar telefonları sonrası Aydos Ormanına giden haber ekibiz, Aydos ormanın da yaklaşık 50 dönümlük bir arazinin içinde bulunan Çam ve Meşe ağacının kesildiğini görüntüledi.   Ağaç kesimi...

Gazetemize gelen ihbar telefonları sonrası Aydos Ormanına giden haber ekibiz, Aydos ormanın da yaklaşık 50 dönümlük bir arazinin içinde bulunan Çam ve Meşe ağacının kesildiğini görüntüledi.

 

Ağaç kesimi yaklaşık 50 dönümde yapılmış!

Sultanbeyli Belediyesi ve İl Özel İdarenin ortaklaşa restore ettiği Aydos Kalesine yaklaşık 2 kilometre yakınlıkta bulunan bir bölgede binlerce çam ve meşe ağacı kesilmiş vaziyette. Okuyuculardan gelen şikâyet telefonları sonrası olay yerine giden haber ekibiz, yaklaşık 50 dönümü kapsayacak bir alanda ağaç kesiminin yapıldığını görüntüledi. Yaklaşık 30-40 yaşlarında ki binlerce çam ve meşe ağaçları, kesilerek yol kenarına istiflenmiş.

 

Gençleştirme çalışması

Kesimin yapıldığı alanı görüntüleyen haber ekibiz, kesimin neden yapıldığını öğrenmek için Sultanbeyli Orman İşletme şefliğinin kapısını çaldı. Yetkililere ulaşamayan haber ekibimiz, kesimi yapan orman işçileri ile görüştü. Kesimle ilgili gazetemize açıklama yapan işçiler: “ Yetkililerin talimatı doğrultusunda biz bu alanı kestik. Bu bölgede bulunan ağaçlar hastalıklı ve yaşlıydı. Gençleştirme adı altında bu kesimi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dediler.

ÖMRÜ DOLAN AĞAÇLARI KESİYORUZ

Kesilen ağaçların yerine yeni fidan ve tohumların ekildiğini ifade eden orman işçileri: “ Ağaç kesimi yaptığımız alana yeni fidanlar ve tohumlar ekiyoruz. Ağaçların belli bir ömrü var. O ömrü tamlayan ağaçları kesmek ve yeni ağaç ekimi yapmak kurladır. Bizde o kural gereği bu alanda ki ağaçları kestik” dedi.

 

Yorum Yap

Ad Soyad (required)

E-mail (required)

URI